kpb

Letnie Tanie Kinobranie 2018: tydzień 5

12. LETNIE TANIE KINOBRANIE
- wakacyjny festiwal filmowy
w Kinie Pod Baranami

29 czerwca - 30 sierpnia 2018


TYDZIEŃ 5 (27 lipca - 2 sierpnia): CZAS PRZESZŁY, CZAS PRZYSZŁY


// KINOBRANIE - 12. Summer Film Festival at Kino Pod Baranami
June 29 - August 30, 2018

 

 

Wywoływać przeszłość to czas stracony. Czekać na przyszłość to złudzenie. Jest tylko czas teraźniejszy. A prawdziwe pytanie to: czy czas w ogóle istnieje?

 

Piąty tydzień wakacyjnego festiwalu Letnie Tanie Kinobranie w Kinie Pod Baranami upłynie pod hasłem Czas przeszły, czas przyszły. Na ekranie m.in.: Andrzej Chyra, Arkadiusz Jakubik, Jessica Chastain, Sonia Braga, Ryan Gosling, Harrison Ford, Brad Pitt, Cate Blanchett, Gary Oldman, Benedict Cumberbatch, Leonardo DiCaprio, a także Oscar Isaac i Tom Hardy (obaj w dwóch produkcjach!). Bilety w cenie 8 zł.

 

Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Twórcy filmów prezentowanych w nadchodzącym tygodniu festiwalu zaproszą Was do podróży w czasie. Najdalej w przeszłość zagłębił się David Fincher, który rozpoczyna swoją opowieść w 1918 roku w Nowym Orleanie. To wówczas na świat przychodzi główny bohater filmu Ciekawy przypadek Benjamina Buttona, który rodzi się jako staruszek i stopniowo młodnieje. Choć czas wydaje się dla niego płynąć w przeciwnym kierunku, jak wszyscy musi się zmierzyć z konsekwencjami przemijania. Na ekranie Brad Pitt, Cate Blanchett i Taraji P. Henson (Ukryte działania) w nominowanej do dziesięciu Oscarów baśni na motywach powieści Francisa Scotta Fitzgeralda.

W filmie Frantz - sugestywnej mieszance romansu i kryminału w stylu retro - reżyser François Ozon zabiera widzów do Niemiec lat 20. To historia młodej kobiety, która przy grobie narzeczonego poległego na wojnie spotyka tajemniczego Francuza, podającego się za przyjaciela jej zmarłego ukochanego. Występującą w głównej roli Paulę Beer uhonorowano nagrodą im. Marcello Mastroianniego na festiwalu w Wenecji w 2016 roku, a stylowe, czarno-białe zdjęcia autorstwa Pascala Marti nagrodzono Cezarem rok później.

 

W programie znalazły się również poruszające opowieści z czasu II wojny światowej, przedstawiające jedne z najważniejszych postaci tego okresu. Jedną z nich jest Reinhard Heydrich, uważany za architekta Ostatecznego Rozwiązania, którego historia stanowi oś thrillera wojennego Kryptonim HHhH. Film przedstawia drogę Heydricha od nazistowskiego oficera, szefa Służby Wywiadowczej III Rzeszy, aż po stanowisko protektora Czech i Moraw, na które mianował go sam Adolf Hitler. Widzowie będą mogli prześledzić również losy członków czeskiego ruchu oporu, którzy podjęli brawurową próbę zamachu na Heydricha w 1942 roku. Scenariusz powstał na podstawie bestsellerowej powieści Laurenta Bineta HHhH. Zamach na kata Pragi, za którą autor otrzymał w 2010 roku Nagrodę Goncourtów. W filmie wystąpili: Jason Clarke (Wróg numer jeden), Rosamund Pike (Zaginiona dziewczyna), Jack O'Connell (Ocalony) i Mia Wasikowska (Stoker).

Po drugiej stronie barykady działała bohaterka filmu Azyl, Antonina Żabińska, która wraz z mężem opiekowała się warszawskim Ogrodem Zoologicznym w chwili wybuchu II wojny światowej. Narażając życie i bezpieczeństwo rodziny, Żabińscy potajemnie wywozili z warszawskiego getta Żydów, ukrywając ich potem w licznych przejściach i tunelach na terenie zoo. W roli głównej wystąpiła dwukrotnie nominowana do Oscara Jessica Chastain (Gra o wszystko), której towarzyszą Johan Hendelbergh (W kręgu miłości) i Daniel Brühl (Wyścig).

Na ekranie pojawi się również znakomity Gary Oldman jako Winston Churchill w filmie Czas mroku. Aktor podjął się trudnego zadania przedstawienia w wiarygodny sposób brytyjskiego premiera, człowieka-ikony, stającego przed decyzją, która zaważy na losach całego świata. W maju 1940 roku, tuż po objęciu urzędu, Churchill musi wybrać czy negocjować z nazistami pakt pokojowy czy stanąć naprzeciw wroga, mimo niemożliwych do przewidzenia kosztów. O tym, że wcielający się w polityka aktor osiągnął sukces, świadczą zdobyte w tym roku statuetki: nagroda BAFTA, Złoty Glob oraz pierwsza w jego karierze nagroda Amerykańskiej Akademii. Oldmanowi w filmie partnerują Kristin Scott Thomas (Party) oraz Lily James (Baby Driver). Reżyserem filmu jest Joe Wright, twórca Pokuty oraz Dumy i uprzedzenia.

 

Historia II wojny światowej to nie tylko znane postaci, ale i zwykli ludzie starający się przetrwać w świecie na skraju upadku. Propozycja kapitulacji Wielkiej Brytanii trafiła na biurko Churchilla w czasie, gdy na ratunek czekało ponad 300 tysięcy żołnierzy sił alianckich uwięzionych na francuskiej plaży. Ich losy przedstawił Christopher Nolan w nominowanej w tym roku do trzech Złotych Globów i nagrodzonej trzema Oscarami Dunkierce. Z pomocą zjawiskowych zdjęć i nieoczywistego montażu, Nolan uchwycił jedno z najważniejszych wydarzeń XX wieku z perspektywy jego uczestników. Rezygnując z rozbudowanych dialogów, w poszukiwaniu psychologicznej głębi postaci, reżyser zaufał zaangażowanym do współpracy aktorom, w tym młodym talentom jak Fionn Whitehead czy wokalista zespołu One Direction, Harry Styles. Na ekranie towarzyszą im Tom Hardy (Zjawa), Cillian Murphy (serial Peaky Blinders), Kenneth Branagh (Morderstwo w Orient Expressie) i Mark Rylance (Most szpiegów).

Podczas gdy żołnierze Zjednoczonego Królestwa walczyli na froncie, o morale szeregowych obywateli brytyjskiego społeczeństwa dbali m.in. filmowcy, jak początkująca scenarzystka Catrin, bohaterka prezentowanego w ramach Kinobrania filmu Zwyczajna dziewczyna w reżyserii Lone Scherfig. To błyskotliwa i wzruszająca komedia o kobiecie walczącej o swoje miejsce na planie produkcji, która ma podnieść Brytyjczyków na duchu. W rolach głównych wystąpili: Gemma Arterton (Głosy), Sam Claflin (Zanim się pojawiłeś) oraz Bill Nighy (Hotel Marigold).

 

W powojennym układzie sił nastąpiło wiele przetasowań, a narzucone przemocą porządki stawały pod znakiem zapytania, kiedy ze sceny politycznej znikali jej najwięksi, a zarazem najbardziej brutalni gracze. Nie inaczej dzieje się w Śmierci Stalina, niepoprawnej politycznie komedii o śmierci okrutnego dyktatora, która rozpoczyna szaleńczą walkę o władzę i przeżycie na najwyższych szczeblach Kremla. Genialna obsada, świetne dialogi i zabójcze żarty – to wszystko w prześmiewczym filmie Armando Iannucciego, twórcy serialu Figurantka (Veep). Mimo początkowej zgody na dystrybucję, film ostatecznie nie spodobał się decydentom w Rosji i został wycofany z tamtejszych kin. W rolach głównych wystąpili: Steve Buscemi (Fargo), Jeffrey Tambor (serial Transparent), członek legendarnej ekipy Monty Pythona – Michael Palin oraz Jason Isaacs (seria filmów o Harrym Potterze) i Paddy Considine (serial Peaky Blinders).
 
Nie tylko w Związku Radzieckim polityka kształtowała rzeczywistość, w której zasady moralne ulegały niejako zawieszeniu. Słynny seryjny morderca Władysław Mazurkiewicz, którego historia zainspirowała twórców filmu Ach śpij kochanie swoją wieloletnią nietykalność zawdzięczał pogłoskom o wysoko postawionych mocodawcach. To rozgrywająca się w Krakowie historia młodego milicjanta prowadzącego śledztwo w sprawie serii zaginięć, którego podejrzenie pada na zamożnego kobieciarza o zaskakujących powiązaniach i niejasnej przeszłości. W filmie wystąpili: Tomasz Schuchardt, Andrzej Chyra, Bogusław Linda, Andrzej Grabowski i Katarzyna Warnke. Polskie kino w 5. tygodniu Kinobrania sięga po prawdziwe historie, którymi żyła opinia publiczna PRLu, jak w nagrodzonym Srebrnymi Lwami w 2016 roku w Gdyni filmie Jestem mordercą. To  inspirowana sprawą “Wampira z Zagłębia” historia milicyjnego śledztwa, które nabiera rozpędu, gdy ofiarą mordercy pada siostrzenica pierwszego sekretarza partii. Na czele specjalnej grupy dochodzeniowej staje ambitny porucznik, któremu udaje się wytypować idealnego podejrzanego. Problemy zaczynają się, kiedy mimo politycznych nacisków, milicjant zaczyna mieć wątpliwości na temat tożsamości sprawcy. W nowym filmie Macieja Pieprzycy (Chce się żyć, Drzazgi) widzowie zobaczą m.in. Arkadiusza Jakubika, Piotra Adamczyka, Agatę Kuleszę, Magdalenę Popławską, Michała Żurawskiego oraz debiutującego w roli głównej Mirosława Haniszewskiego.

 

W przyszłość wybiegają twórcy prezentowanych w tym tygodniu filmów science-fiction, jak Denis Villeneuve (Pogorzelisko, Nowy początek), który przejął pałeczkę od brytyjskiego mistrza Ridleya Scotta w kontynuacji kultowego Łowcy androidów. Akcja filmu Blade Runner 2049 toczy się kilkadziesiąt lat po wydarzeniach przedstawionych w 1982 roku. Oficer policji Los Angeles trafia na ukrywaną przez dekady informację, która może pogrążyć resztki społeczeństwa w chaosie. Odkrycie prowadzi go do poszukiwań Ricka Deckarda, byłego łowcy androidów, który zaginął trzydzieści lat temu. Na ekranie Ryan Gosling, Harrison Ford i Jared Leto w imponujących, dystopijnych krajobrazach uchwyconych przez trzynastokrotnie nominowanego do Oscara Rogera Deakinsa, który doczekał się statuetki podczas ostatniego rozdania właśnie za zdjęcia do Blade Runnera 2049. Równie niepokojącą wizję przyszłości kreśli Alex Garland, powieściopisarz i autor scenariuszy do takich filmów jak 28 dni później i W stronę słońca, którego reżyserski debiut Ex Machina znalazł się w programie Kinobrania. To błyskotliwy thriller stawiający pytania o możliwości sztucznej inteligencji oraz istotę człowieczeństwa. W rolach głównych Domhnall Gleeson (Czas na miłość), Oscar Isaac (Co jest grane, Davis?) oraz Alicia Vikander (Światło między oceanami). Autorem muzyki do filmu jest Geoff Barrow z zespołu Portishead.

Nowe technologie wydają się nieść ze sobą nieskończone możliwości w kolejnym prezentowanym na festiwalu filmie autorstwa Christophera Nolana. Nagrodzona czterema Oscarami w 2011 roku Incepcja to okraszona muzyką Hansa Zimmera oryginalna podróż wewnątrz ludzkiego umysłu, którego najgłębiej skrywane tajemnice można wykraść podczas snu. Na ekranie ponownie pojawi się Cillian Murphy, a także Tom Hardy, jako członek nietypowej złodziejskiej szajki, której przewodzić będzie Leonardo DiCaprio. W pozostałych rolach wystąpili Ken Watanabe (Ostatni samuraj), Joseph Gordon-Levitt (500 dni miłości), Marion Cotillard (Niczego nie żałuję), Ellen Page (Juno) oraz Michael Caine (Batman - Początek).

 

Wyobraźni zdecydowanie nie zabrakło twórcom popularnych serii filmowych, które w tym tygodniu będą mogli zobaczyć uczestnicy Kinobrania. Zapraszamy na pokazy najnowszej produkcji z uniwersum Marvela Avengers: Wojna bez granic. W alternatywnej, komiksowej wersji przyszłości musiał nadejść moment, w którym znani z poprzednich filmów superbohaterowie symbolicznie reprezentujący całą ludzkość będą musieli się zjednoczyć w obliczu nieuchronnej walki ze wspólnym wrogiem. To spektakularne starcie na śmierć i życie przygotowywane przez Marvel Studios od dekady, którego szczegóły utrzymywano w ścisłej tajemnicy aż do dnia premiery. Na ekranie  m.in. Kapitan Ameryka, Doktor Strange, Iron Man, Hulk i Czarna Pantera, czyli Chris Evans, Benedict Cumberbatch, Robert Downey Jr., Mark Ruffalo i Chadwick Boseman. Czeka Was również pełna przygód wyprawa do odległej galaktyki podczas pokazów filmu Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi. Nowe pokolenie bohaterów Przebudzenia mocy coraz pewniej stawia kroki w świecie Jedi u boku ukochanych przez fanów postaci, jak Luke Skywalker i stojąca na czele Rebelii, księżniczka Leia. W jednej z najnowszych epizodów kultowej sagi wystąpili znani z poprzedniej części Daisy Ridley, John Boyega i Adam Driver, a także Mark Hamill, Lupita Nyong'o, Benicio del Toro, Laura Dern, Oscar Isaac, znana z serialu Gra o Tron Gwendoline Christie i zmarła niedawno Carrie Fisher.

 

W nadchodzącym tygodniu na naszych ekranach pojawią się również opowieści o kobietach, dla których czas się zatrzymał. W filmie Aquarius, nagrodzony podczas zeszłorocznej edycji festiwalu w Palm Springs brazylijski reżyser Kleber Mendonça Filho, prezentuje historię 65-letniej wdowy, ostatniej rezydentki mieszczącego się w nadmorskim mieście Recife oryginalnego budynku z lat 40., która odmawiając wyprowadzki wikła się w zimną wojnę z deweloperem. W roli głównej wystąpiła zjawiskowa Sonia Braga (Pocałunek kobiety pająka). Teraźniejszość to jedyne o czym myśli tytułowa bohaterka nominowanej w 2017 roku do Europejskiej Nagrody Filmowej animacji Louise nad morzem. Po tym, jak ostatni pociąg opuścił stację w Billingen, starsza kobieta staje przed perspektywą spędzenia zimy w opustoszałym kurorcie, przy pogarszających się warunkach pogodowych. Utrzymana w pastelowych barwach produkcja Jean-François Laguionie zachwyciła uczestników ubiegłorocznej edycji festiwalu Animator, którzy przyznali filmowi Nagrodę Publiczności.

 

Letnie Tanie Kinobranie potrwa do 30 sierpnia. Przez cały czas trwania festiwalu trwa akcja Zbieraj KINO, w ramach której po siedmiu obejrzanych filmach bilet na ósmy otrzymuje się gratis.

 

Bilet na każdy film 8 złotych

z wyjątkiem
DZIESIĘCIU STRZAŁÓW W DZIESIĄTKĘ
10 filmowych hitów po 10 złotych
- filmy oznaczone ikonką

Filmy w oryginalnych wersjach językowych z polskimi napisami.
Wybrane polskie i zagraniczne filmy również z angielskimi napisami.
- filmy oznaczone ikonką

 

Bilety dostępne w kasach Kina oraz online.
Na pokazy LTK nie przyjmujemy rezerwacji.

 

PROGRAM: 


TYDZIEŃ 5 (27 lipca - 2 sierpnia):
CZAS PRZESZŁY, CZAS PRZYSZŁY

 

ACH ŚPIJ KOCHANIE | ACH ŚPIJ KOCHANIE
(Krzysztof Lang) PL 2017, 97' PL

sobota, 28 lipca, godz. 16.00 // Saturday, July 28, 4 p.m.
poniedziałek, 30 lipca, godz. 19.15 // Monday, July 30, 7.15 p.m.
środa, 1 sierpnia, godz. 14.00 // Wednesday, August 1, 2 p.m.
czwartek, 2 sierpnia, godz. 16.15 // Thursday, August 2, 4.15 p.m.

 

AQUARIUS | AQUARIUS
(Kleber Mendonça Filho) BR 2016, 142' PT

sobota, 28 lipca, godz. 14.45 // Saturday, July 28, 2.45 p.m.
środa, 1 sierpnia, godz. 18.45 // Wednesday, August 1, 6.45 p.m.
czwartek, 2 sierpnia, godz. 20.45 // Thursday, August 2, 8.45 p.m.

 

AVENGERS: WOJNA BEZ GRANIC | AVENGERS: INFINITY WAR
(Anthony Russo, Joe Russo) US 2018, 149' EN

sobota, 28 lipca, godz. 22.10 // Saturday, July 28, 10.10 p.m.
niedziela, 29 lipca, godz. 16.15 // Sunday, July 29, 4.15 p.m.
czwartek, 2 sierpnia, godz. 18.00 // Thursday, August 2, 6 p.m.

 

AZYL | THE ZOOKEEPER'S WIFE
(Niki Caro) US 2016, 127' EN

sobota, 28 lipca, godz. 18.00 // Saturday, July 28, 6 p.m.
niedziela, 29 lipca, godz. 14.00 // Sunday, July 29, 2 p.m.
poniedziałek, 30 lipca, godz. 22.00 // Monday, July 30, 10 p.m.
wtorek, 31 lipca, godz. 16.00 // Tuesday, July 31, 4 p.m.

 

BLADE RUNNER 2049 | BLADE RUNNER 2049
(Denis Villeneuve) UK/US/CA 2017, 163' EN/FI/JP/HU/RU/ES

sobota, 28 lipca, godz. 22.15 // Saturday, July 28, 10.15 p.m.
niedziela, 29 lipca, godz. 21.15 // Sunday, July 29, 9.15 p.m.
poniedziałek, 30 lipca, godz. 13.30 // Monday, July 30, 1.30 p.m.
wtorek, 31 lipca, godz. 20.15 // Tuesday, July 31, 8.15 p.m.

 

CIEKAWY PRZYPADEK BENJAMINA BUTTONA
| THE CURIOUS CASE OF BENJAMIN BUTTON
(David Fincher) US 2008, 166’ EN/RU/FR

piątek, 27 lipca, godz. 17.00 // Friday, July 27, 5 p.m.
poniedziałek, 30 lipca, godz. 19.00 // Monday, July 30, 7 p.m.
środa, 1 sierpnia, godz. 15.45 // Wednesday, August 1, 3.45 p.m.

 

CZAS MROKU | DARKEST HOUR
(Joe Wright) GB 2017, 126' EN

sobota, 28 lipca, godz. 20.00 // Saturday, July 28, 8 p.m.
niedziela, 29 lipca, godz. 19.00 // Sunday, July 29, 7 p.m.
poniedziałek, 30 lipca, godz. 15.00 // Monday, July 30, 3 p.m.
wtorek, 31 lipca, godz. 17.00 // Tuesday, July 31, 5 p.m.

 

DUNKIERKA | DUNKIRK
(Christopher Nolan) US/GB/FR/NL 2017, 107' EN/FR/DE

piątek, 27 lipca, godz. 20.00 // Friday, July 27, 8 p.m.
sobota, 28 lipca, godz. 14.00 // Saturday, July 28, 2 p.m.
wtorek, 31 lipca, godz. 18.15 // Tuesday, July 31, 6.15 p.m.

 

EX MACHINA | EX MACHINA
(Alex Garland) GB 2015, 108' EN

sobota, 28 lipca, godz. 20.15 // Saturday, July 28, 8.15 p.m.
niedziela, 29 lipca, godz. 20.45 // Sunday, July 29, 8.45 p.m.
poniedziałek, 30 lipca, godz. 17.15 // Monday, July 30, 5.15 p.m.

wtorek, 31 lipca, godz. 14.00 // Tuesday, July 31, 2 p.m.

 

FRANTZ | FRANTZ
(François Ozon) FR/DE 2016, 115' FR/DE

piątek, 27 lipca, godz. 14.55 // Friday, July 27, 2.55 p.m.
środa, 1 sierpnia, godz. 21.00 // Wednesday, August 1, 9 p.m.
czwartek, 2 sierpnia, godz. 19.05 // Thursday, August 2, 7.05 p.m.

 

GWIEZDNE WOJNY: OSTATNI JEDI | STAR WARS: THE LAST JEDI
(Rian Johnson) US 2017, 151' EN

piątek, 27 lipca, godz. 22.00 // Friday, July 27, 10 p.m.
sobota, 28 lipca, godz. 17.15 // Saturday, July 28, 5.15 p.m.
poniedziałek, 30 lipca, godz. 21.15 // Monday, July 30, 9.15 p.m.

 

INCEPCJA | INCEPTION
(Christopher Nolan) US/GB 2010, 142’ EN/JP/FR

piątek, 27 lipca, godz. 23.15 // Friday, July 27, 11.15 p.m.
poniedziałek, 30 lipca, godz. 16.30 // Monday, July 30, 4.30 p.m.
środa, 1 sierpnia, godz. 21.15 // Wednesday, August 1, 9.15 p.m.

 

 JESTEM MORDERCĄ | I AM A KILLER
 (Maciej Pieprzyca) PL 2016, 112' PL (with English subtitles)

piątek, 27 lipca, godz. 19.15 // Friday, July 27, 7.15 p.m.
wtorek, 31 lipca, godz. 21.15 // Tuesday, July 31, 9.15 p.m.
środa, 1 sierpnia, godz. 15.00 // Wednesday, August 1, 3 p.m.
czwartek, 2 sierpnia, godz. 15.00 // Thursday, August 2, 3 p.m.

 

KRYPTONIM HHhH | HHhH
(Cédric Jimenez) FR/GB/BE/US 2017, 120' EN

piątek, 27 lipca, godz. 14.45 // Friday, July 27, 2.45 p.m.
środa, 1 sierpnia, godz. 18.35 // Wednesday, August 1, 6.35 p.m.
czwartek, 2 sierpnia, godz. 21.15 // Thursday, August 2, 9.15 p.m.

 

LOUISE NAD MORZEM | LOUISE EN HIVER
(Jean-François Laguionie) BE/FR/CA 2016, 70' FR

piątek, 27 lipca, godz. 13.30 // Friday, July 27, 1.30 p.m.
niedziela, 29 lipca, godz. 17.00 // Sunday, July 29, 5 p.m.
środa, 1 sierpnia, godz. 17.15 // Wednesday, August 1, 5.15 p.m.

 

ŚMIERĆ STALINA | THE DEATH OF STALIN
(Armando Iannucci) GB/FR/BE 2017, 107' EN

piątek, 27 lipca, godz. 21.15 // Friday, July 27, 9.15 p.m.
niedziela, 29 lipca, godz. 15.00 // Sunday, July 29, 3 p.m.
wtorek, 31 lipca, godz. 19.15 // Tuesday, July 31, 7.15 p.m.
czwartek, 2 sierpnia, godz. 17.05 // Thursday, August 2, 5.05 p.m.

 

ZWYCZAJNA DZIEWCZYNA | THEIR FINEST
(Lone Scherfig) GB 2016, 116'
EN

piątek, 27 lipca, godz. 17.05 // Friday, July 27, 5.05 p.m.
niedziela, 29 lipca, godz. 18.30 // Sunday, July 29, 6.30 p.m.
wtorek, 31 lipca, godz. 14.55 // Tuesday, July 31, 2.55 p.m.
czwartek, 2 sierpnia, godz. 14.00 // Thursday, August 2, 2 p.m.

 

 

 

PARTNERZY:

        
  
                         

 

PATRONI:

      

            

 

        

 

Bookmark and Share

archiwum