kpb

Letnie Tanie Kinobranie 2018: tydzień 4

12. LETNIE TANIE KINOBRANIE
- wakacyjny festiwal filmowy
w Kinie Pod Baranami

29 czerwca - 30 sierpnia 2018


TYDZIEŃ 4 (20 - 26 lipca): CZAS LECZY RANY


// KINOBRANIE - 12. Summer Film Festival at Kino Pod Baranami
June 29 - August 30, 2018

 

 

Coś odchodzi i nigdy nie wraca. Coś w ułamku sekundy zmienia się na zawsze. Czas rani i czas leczy rany. Daje nam siłę, żeby ciągle zaczynać od nowa.

 

Od piątku, 20 lipca, zapraszamy na czwarty tydzień wakacyjnego festiwalu filmowego Letnie Tanie Kinobranie, pod hasłem Czas leczy rany. Na ekranie m.in.: Rooney Mara, Casey Affleck (w dwóch filmach!), Julia Roberts, Kinga Preis, Marcin Dorociński, Mateusz Kościukiewicz, Willem Dafoe, Frances McDormand, Sam Rockwell, Diane Kruger. Bilety w cenie 8 zł.

 

Najlepsze kino to takie, które dotyka jakiejś prawdy o człowieku nawet, jeśli ta prawda bywa bolesna. Bohaterowie piątego tygodnia Kinobrania nie mają łatwego życia, ale portretujący ich aktorzy są tak odważni i szczerzy, że widzowie instynktownie im kibicują w przezwyciężaniu trudności, jakiejkolwiek drogi by nie wybrali. Frances McDormand jako Mildred Hayes w filmie Trzy billboardy za Ebbing, Missouri ból po stracie przekuwa w determinację w walce o sprawiedliwość. Z pomocą tablic reklamowych wysyła lokalnej policji wiadomość, której nie będą mogli zignorować. Triumfalnie powracająca na ekrany aktorka nie mogła lepiej trafić. Inspirowana Johnem Wayne’em kreacja przyniosła jej Oscara, Złoty Glob oraz nagrodę BAFTA - statuetki, którymi uhonorowano również towarzyszącego jej na ekranie Sama Rockwella, a sam obraz nominowano łącznie do siedmiu nagród Amerykańskiej Akademii.
Wściekłość towarzyszy również bohaterce niemieckiego kandydata do Oscara, thrillera W ułamku sekundy. Nagrodzona na festiwalu w Cannes Diane Kruger wcieliła się w rolę kobiety, która traci rodzinę w wyniku zamachu terrorystycznego. Reżyser Fatih Akin, twórca Głową w mur, stworzył trzymającą w napięciu opowieść o tym, co dzieje się  z człowiekiem, kiedy - nie mogąc poradzić sobie z własną bezsilnością szuka ukojenia - w zemście. Film Akina zdobył nagrodę dla najlepszego filmu zagranicznego podczas tegorocznego rozdania Złotych Globów.

 

Wśród wielu znakomitych aktorów, którzy pojawią się w tym tygodniu na ekranie, warto zwrócić szczególną uwagę na kreacje Casey’a Afflecka, którego zobaczycie w dwóch produkcjach. Pozostający przez wiele lat w cieniu brata Affleck dał do myślenia kinomanom i krytykom w filmie Zabójstwo Jesse’ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda, ale dopiero podczas oscarowej gali w 2017 roku doczekał się statuetki za główną rolę w filmie Manchester by the Sea Kennetha Lonergana. Z właściwą sobie wrażliwością wcielił się w poszukującego samotności mężczyznę, któremu powierzona zostaje opieka nad osieroconym bratankiem. Partnerują mu Michelle Williams oraz rozpoczynający dopiero karierę Lucas Hedges (Lady Bird; Trzy billboardy za Ebbing, Missouri). W dramacie A Ghost Story wspólnie z Rooney Marą stworzyli portret dwojga kochających się ludzi, z których jedno absolutnie nie może pogodzić się z koniecznością rozłąki. Reżyser Dawid Lowery podjął się nie tylko refleksji nad przemijaniem, ale i próby wyjaśnienia, dlaczego najbardziej popularny wizerunek ducha to zjawa owinięta w prześcieradło.  

 

Jednym z ważnych tematów tego tygodnia jest żałoba, proces, który nade wszystko wymaga czasu, ale dzięki wsparciu bliskich może przynieść nową nadzieję. Cierpliwością muszą się wykazać nowi opiekunowie głównej bohaterki filmu Lato 1993, nagrodzonego Kryształowym Niedźwiedziem w Berlinie pełnometrażowego debiutu Carli Simón. Opierając się na własnych doświadczeniach, katalońska reżyserka snuje pełną melancholii i ciepła opowieść o 6-letniej dziewczynce, która dzięki nowej rodzinie może znów stać się dzieckiem. O prawo do opłakiwania bliskich i należnego miejsca w ich życiu walczy Fantastyczna kobieta, czyli debiutująca na ekranie Daniela Vega w dramacie autorstwa cenionego chilijskiego reżysera Sebastiána Lelio. Ta pełna niesłychanej wrażliwości historia kobiety zmagającej się z uprzedzeniami otoczenia zyskała sobie uznanie Amerykańskiej Akademii, zdobywając w tym roku Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Fantastycznej kobiecie przyznano także nagrodę specjalną Jury Ekumenicznego podczas ubiegłorocznego Berlinale, gdzie film zdobył również statuetkę za najlepszy scenariusz oraz nagrodę Teddy dla najlepszego filmu o tematyce LGBT. Najnowszą produkcję Sebastiána Lelio, film Nieposłuszne z udziałem Rachel Weisz i Rachel McAdams, będzie można można u nas zobaczyć od 3 sierpnia. 

 

Życiowe kryzysy niosą często za sobą nowe otwarcia, jak w wielowątkowym komediodramacie Kingi Dębskiej Plan B. Twórczyni filmu Moje córki krowy portretuje grupę ludzi, których życie wywraca się do góry nogami tuż przed Walentynkami. Dzięki pełnym humoru i emocji dialogom oraz znakomitej obsadzie aktorskiej, Dębska stworzyła bezpretensjonalny film o miłości i o tym, że najbardziej autentyczne relacje mają często trudne początki. Na ekranie Kinga Preis, Marcin Dorociński, Roma Gąsiorowska i Edyta Olszówka. Skrajnych emocji nie boi się także niezawodny Xavier Dolan, twórca legendarnych Wyśnionych miłości. Uhonorowana Nagrodą Jury na festiwalu w Cannes w 2014 roku Mama to opowieść o wdowie wychowującej samotnie nastoletniego, agresywnego syna. Kiedy do domu po drugiej stronie drogi wprowadza się nowa, tajemnicza sąsiadka, w życiu obojga pojawia się szansa na lepszą przyszłość. Uczestnicy Kinobrania zobaczą również Nasz najlepszy rok Cédrica Klapischa - historię młodej kobiety, na którą spada ciężar utrzymania rodzinnej winnicy i pogodzenia ze sobą skłóconych braci. To umiejscowiona w malowniczej Burgundii słodko-gorzka opowieść o przewrotności losu, rodzinnych perypetiach i kojącym działaniu czasu. 

 

O to, czy czas rzeczywiście leczy rany, zapytali Krzysztof Krauze i Joanna Kos-Krauze w swoim ostatnim wspólnym filmie Ptaki śpiewają w Kigali. To nagrodzona Srebrnymi Lwami w Gdyni wstrząsająca historia dwóch kobiet: młodej dziewczyny z plemienia Tutsi oraz polskiej badaczki, która ratuje ją od śmierci z rąk pobratymców w czasie ludobójstwa w Rwandzie. W opowieści o traumie, przyjaźni i przebaczeniu, twórcy udowadniają, że wszystkie te zjawiska dotykają ludzi w podobny sposób, niezależnie od tego, gdzie się urodzili. Równie uniwersalne przesłanie niesie ze sobą uhonorowany nagrodą BAFTA reżyserski debiut Rungano Nyoni Nie jestem czarownicą. To rozgrywająca się w Zambii mroczna baśń o osieroconej dziewczynce, którą lokalna społeczność uznaje za wiedźmę. Oskarżona o czary trafia do specjalnego obozu, gdzie zmusza się ją do ciężkiej pracy i traktuje jak atrakcję dla turystów. Łącząc egzotykę ze swojskością, a symbolikę z obyczajowym humorem, reżyserka stworzyła prawdziwie magiczną filmową opowieść ze zjawiskową małą Maggie Mulubwa w głównej roli.

To nie jedyny portret relacji międzyludzkich w małej społeczności jaki znalazł się w programie. Laureatka Srebrnego Niedźwiedzia Małgorzata Szumowska wystawiła na próbę bohaterów prezentowanego w ramach Kinobrania filmu Twarz. Mateusz Kościukiewicz wcielił się w mężczyznę, który na skutek poważnego wypadku musi poddać się zabiegowi przeszczepu twarzy. Powrót do rodzinnej miejscowości jest najtrudniejszą częścią rekonwalescencji, nowy wygląd budzi mieszane uczucia wśród bliskich i wkrótce staje się jasne, że to nie fizyczne rany goją się najwolniej.

Jak przekonują twórcy filmu Cudowny chłopak, warto dać sobie i bliskim czas na przystosowanie się do nowej sytuacji. Kiedy 10-letni Auggie po raz pierwszy trafia do normalnej szkoły jego zdeformowana twarz wzbudza sensację. Wystarczy jednak pomocna dłoń jednej osoby, aby obudzić w chłopcu wiarę w samego siebie i udowodnić wszystkim, że ma on do zaoferowania coś więcej niż nietypowy wygląd. Na ekranie Julia Roberts, Owen Wilson i Jacob Tremblay (młody gwiazdor znakomitego Pokoju) w ekranizacji światowego bestsellera autorstwa R.J. Palacio.

 

Nominowana do Oscara animacja Czerwony żółw to przypowieść o tym, że czasami jedyne co mamy to czas i tylko od nas zależy co z nim zrobimy. Reżyser Michael Dudok de Wit wraz z legendarnym japońskim Studiem Ghibli zrealizowali urzekającą baśń dla dorosłych o samotnym rozbitku, który próbuje się wydostać z bezludnej wyspy. Czerwony żółw zachwycił uczestników projektu Scope100 oraz jury Un Certain Regard na festiwalu w Cannes w 2016 roku, zdobywając główną nagrodę sekcji. Gdzieś na obrzeżach codziennego pędu dryfują również fascynująco niedoskonali bohaterowie filmu The Florida Project. W tym dziwnym, odrealnionym miejscu jakim jest motel położony niemal u stóp Disneylandu, mała Moonee traci czas tak cudownie, jak mogą tylko kilkuletnie dzieci, zupełnie nieświadoma tego ile wysiłku kosztuje wszystkich wokół utrzymanie się na powierzchni. Okrzyknięty przez krytykę jednym z najlepszych filmów roku, film Seana Bakera (Mandarynka) zawładnął sercami widzów podobnie jak występująca w głównej roli młodziutka Brooklynn Price. Towarzyszący jej Willem Dafoe rzadko pojawia się dziś na wielkim ekranie, ale rolą w The Florida Project przypomniał o swoim talencie całemu światu zdobywając nominacje do Oscara i Złotego Globu.

 

Letnie Tanie Kinobranie potrwa do 30 sierpnia. Przez cały czas trwania festiwalu trwa akcja Zbieraj KINO, w ramach której po siedmiu obejrzanych filmach bilet na ósmy otrzymuje się gratis.

 

Bilet na każdy film 8 złotych

z wyjątkiem
DZIESIĘCIU STRZAŁÓW W DZIESIĄTKĘ
10 filmowych hitów po 10 złotych
- filmy oznaczone ikonką

Filmy w oryginalnych wersjach językowych z polskimi napisami.
Wybrane polskie i zagraniczne filmy również z angielskimi napisami.
- filmy oznaczone ikonką

 

Bilety dostępne w kasach Kina oraz online.
Na pokazy LTK nie przyjmujemy rezerwacji.

 

PROGRAM: 


TYDZIEŃ 4 (20 - 26 lipca):
CZAS LECZY RANY

 

A GHOST STORY | A GHOST STORY
(David Lowery) US 2017, 93' EN

sobota, 21 lipca, godz. 16.05 // Saturday, July 21, 4.05 p.m.
niedziela, 22 lipca, godz. 21.15 // Sunday, July 22, 9.15 p.m.
poniedziałek, 23 lipca, godz. 20.15 // Monday, July 23, 8.15 p.m.
wtorek, 24 lipca, godz. 15.00 // Tuesday, July 24, 3 p.m.

 

CUDOWNY CHŁOPAK | WONDER
(Stephen Chbosky) US 2017, 113' EN

piątek, 20 lipca, godz. 15.45 // Friday, July 20, 3.45 p.m.
sobota, 21 lipca, godz. 14.00 // Saturday, July 21, 2 p.m.
niedziela, 22 lipca, godz. 18.45 // Sunday, July 22, 6.45 p.m.
wtorek, 24 lipca, godz. 14.00 // Tuesday, July 24, 2 p.m.
czwartek, 26 lipca, godz. 19.45 // Thursday, July 26, 7.45 p.m.

 

CZERWONY ŻÓŁW | LA TORTUE ROUGE | THE RED TURTLE
(Michael Dudok de Wit) FR/BE 2016, 80’ no dialogues

piątek, 20 lipca, godz. 23.15 // Friday, July 20, 11.15 p.m.
poniedziałek, 23 lipca, godz. 18.30 // Monday, July 23, 6.30 p.m.
czwartek, 26 lipca, godz. 16.30 // Thursday, July 26, 4.30 p.m.

 

 FANTASTYCZNA KOBIETA | UNA MUJER FANTÁSTICA | A FANTASTIC WOMAN
 (Sebastián Lelio) CL/US/DE/ES 2017, 105' ES (with English subtitles)

piątek, 20 lipca, godz. 21.15 // Friday, July 20, 9.15 p.m.
wtorek, 24 lipca, godz. 17.00 // Tuesday, July 24, 5 p.m.
środa, 25 lipca, godz. 22.00 // Wednesday, July 25, 10 p.m.
czwartek, 26 lipca, godz. 17.05 // Thursday, July 26, 5.05 p.m.

 

 LATO 1993 | ESTIU 1993 | SUMMER 1993
 (Carla Simón) ES 2017, 97' ES (with English subtitles)

piątek, 20 lipca, godz. 22.15 // Friday, July 20, 10.15 p.m.
wtorek, 24 lipca, godz. 21.15 // Tuesday, July 24, 9.15 p.m.
środa, 25 lipca, godz. 16.00 // Wednesday, July 25, 4 p.m.

 

MAMA | MOMMY
(Xavier Dolan) CA 2014, 139' FR/EN

sobota, 21 lipca, godz. 23.05 // Saturday, July 21, 11.05 p.m.
poniedziałek, 23 lipca, godz. 14.00 // Monday, July 23, 2 p.m.
wtorek, 24 lipca, godz. 21.00 // Tuesday, July 24, 9 p.m.
czwartek, 26 lipca, godz. 14.00 // Thursday, July 26, 2 p.m.

 

MANCHESTER BY THE SEA | MANCHESTER BY THE SEA
(Kenneth Lonergan) US 2016, 137’ EN

sobota, 21 lipca, godz. 20.00 // Saturday, July 21, 8 p.m.
niedziela, 22 lipca, godz. 14.00 // Sunday, July 22, 2 p.m.
poniedziałek, 23 lipca, godz. 22.00 // Monday, July 23, 10 p.m.
wtorek, 24 lipca, godz. 16.15 // Tuesday, July 24, 4.15 p.m.

 

NASZ NAJLEPSZY ROK | CE QUI NOUS LIE
(Cédric Klapisch) FR 2017, 114' FR/EN/ES

sobota, 21 lipca, godz. 17.45 // Saturday, July 21, 5.45 p.m.
poniedziałek, 23 lipca, godz. 21.15 // Monday, July 23, 9.15 p.m.
środa, 25 lipca, godz. 15.00 // Wednesday, July 25, 3 p.m.

 

 NIE JESTEM CZAROWNICĄ | I AM NOT A WITCH
 (Rungano Nyoni) GB/FR 2017, 90' EN/Nyanja (with English subtitles)

sobota, 21 lipca, godz. 15.00 // Saturday, July 21, 3 p.m.
środa, 25 lipca, godz. 17.15 // Wednesday, July 25, 5.15 p.m.

czwartek, 26 lipca, godz. 22.00 // Thursday, July 26, 10 p.m.

 

PLAN B | PLAN B
(Kinga Dębska) PL 2017, 85' PL (with English subtitles)

piątek, 20 lipca, godz. 15.00 // Friday, July 20, 3 p.m.
niedziela, 22 lipca, godz. 17.15 // Sunday, July 22, 5.15 p.m.

poniedziałek, 23 lipca, godz. 16.45 // Monday, July 23, 4.45 p.m.
środa, 25 lipca, godz. 20.15 // Wednesday, July 25, 8.15 p.m.

 

 PTAKI ŚPIEWAJĄ W KIGALI | BIRDS ARE SINGING IN KIGALI
 (K. Krauze, J. Kos-Krauze) PL 2017, 113' 
       PL/EN/Kinyarwanda (with English subtitles)

sobota, 21 lipca, godz. 16.45 // Saturday, July 21, 4.45 p.m.
niedziela, 22 lipca, godz. 21.00 // Sunday, July 22, 9 p.m.
czwartek, 26 lipca, godz. 15.00 // Thursday, July 26, 3 p.m.

 

THE FLORIDA PROJECT | THE FLORIDA PROJECT
(Sean Baker) US 2017, 115' EN

piątek, 20 lipca, godz. 18.00 // Friday, July 20, 6 p.m.
niedziela, 22 lipca, godz. 15.00 // Sunday, July 22, 3 p.m.
czwartek, 26 lipca, godz. 21.15 // Thursday, July 26, 9.15 p.m.

 

TRZY BILLBOARDY ZA EBBING, MISSOURI | THREE BILLBOARDS
OUTSIDE EBBING, MISSOURI
(Martin McDonagh) US 2017, 115' EN

piątek, 20 lipca, godz. 20.05 // Friday, July 20, 8.05 p.m.
niedziela, 22 lipca, godz. 16.30 // Sunday, July 22, 4.30 p.m.

poniedziałek, 23 lipca, godz. 15.00 // Monday, July 23, 3 p.m.
wtorek, 24 lipca, godz. 18.45 // Tuesday, July 24, 6.45 p.m.
środa, 25 lipca, godz. 18.00 // Wednesday, July 25, 6 p.m

 

 TWARZ | MUG
 (Małgorzata Szumowska) PL 2017, 92' PL (with English subtitles)

piątek, 20 lipca, godz. 14.00 // Friday, July 20, 2 p.m.
sobota, 21 lipca, godz. 21.15 // Saturday, July 21, 9.15 p.m.
środa, 25 lipca, godz. 14.00 // Wednesday, July 25, 2 p.m.
czwartek, 26 lipca, godz. 18.00 // Thursday, July 26, 6 p.m.

 

 W UŁAMKU SEKUNDY | AUS DEM NICHTS | IN THE FADE
 (Fatih Akin) DE/FR 2017, 107' DE (with English subtitles)

piątek, 20 lipca, godz. 17.00 // Friday, July 20, 5 p.m.
sobota, 21 lipca, godz. 22.30 // Saturday, July 21, 10.30 p.m.
poniedziałek, 23 lipca, godz. 17.05 // Monday, July 23, 5.05 p.m.
środa, 25 lipca, godz. 21.15 // Wednesday, July 25, 9.15 p.m.

 

 

 

PARTNERZY:

        
  
                         

 

PATRONI:

      

            

 

     

 

 

 

Bookmark and Share

archiwum