kpb

2001: Odyseja kosmiczna - pokaz specjalny na 50-lecie premiery

2001: ODYSEJA KOSMICZNA (reż. Stanley Kubrick)
- pokaz specjalny na 50-lecie premiery

sobota, 12 maja 2018, godz. 20.45
Kino Pod Baranami

 

 

W sobotę, 12 maja, okazji 50. rocznicy światowej premiery, Kino Pod Baranami zapraszamy na specjalny pokaz filmu 2001: Odyseja kosmiczna - kultowej produkcji science-fiction autorstwa Stanleya Kubricka.

 

2 kwietnia tego roku minęło 50 lat od światowej premiery filmu 2001: Odyseja kosmiczna - jednej z najważniejszych produkcji science-fiction w historii, a zarazem prawdziwego opus magnum legendarnego reżysera Stanleya Kubricka. Film składa się z czterech epizodów i opowiada m.in. o wyprawie statku kosmicznego “Discovery”, którego załoga bada sygnały wysyłane w kierunku Jowisza przez tajemniczy monolit. Oprócz astronautów na pokładzie znajduje się również obdarzony samoświadomością komputer HAL 9000.

 

Kubrick stworzył niezwykły, audiowizualny traktat filozoficzny o naturze człowieka, jego relacji wobec wszechświata oraz stworzonej przez niego sztucznej inteligencji. Do dziś na widzach robią wrażenie nagrodzone Oscarem efekty wizualne oraz symbolicznie wykorzystana muzyka klasyczna. Film powstał na podstawie wątków z kilku opowiadań brytyjskiego pisarza science-fiction Arthura C. Clarke'a, który jest również współautorem scenariusza. Praca nad filmem zainspirowała go do napisania powieści pod tym samym tytułem.

 

W tym roku, 12 maja, z okazji jubileuszu premiery, 2001: Odyseja kosmiczna zostanie po raz pierwszy wyświetlona na festiwalu w Cannes, gdzie wprowadzenie przed pokazem wygłosi twórca Dunkierki i fan Stanleya Kubricka, Christopher Nolan.

Zapraszamy wszystkich miłośników twórczości Kubricka do wspólnego świętowania podczas specjalnego pokazu filmu, który odbędzie się właśnie 12 maja, równolegle z projekcją na canneńskim festiwalu.

 

Informacje o sprzedaży biletów już wkrótce!

 

O FILMIE:

2001: ODYSEJA KOSMICZNA | 2001: A SPACE ODYSSEY
reż. Stanley Kubrick, USA/Niemcy/Kanada 1968, 141’

Oscary 1969: najlepsze efekty specjalne
- 3 nominacje: najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz adaptowany - Stanley Kubrick, Arthur C. Clarke, najlepsza scenografia
Brytyjskie Nagrody Filmowe BAFTA 1969: najlepsze zdjęcia - Geoffrey Unsworth, najlepsza ścieżka dźwiękowa, najlepsza scenografia
Nominacja Gildii Amerykańskich Reżyserów Filmowych za osiągnięcia w dziedzinie reżyserii filmowej za rok 1968
Włoskie Nagrody Filmowe David di Donatello 1969: najlepszy film zagraniczny

Inspirowana opowiadaniami Arthura C. Clarke'a niezwykła filmowa wyprawa w nieskończoność, która zrewolucjonizowała standardy kina science-fiction.

2001: Odyseja kosmiczna to poetycka filmowa impresja, kino o ambicjach filozoficznych, wręcz historiozoficznych, a wreszcie prorocza opowieść o starciu człowieka z maszyną: to dzieło wykraczające poza sztywne ramy gatunkowe, które po dziś dzień zaskakuje rozmachem spojrzenia i śmiałością wizji.

Czas akcji filmu - od zarania dziejów człowieka, gdy na Ziemi żyły małpy człekokształtne, do roku 2001, kiedy akcja przenosi się na statek kosmiczny zmierzający w stronę Jowisza: kosmonauci odbierają tajemniczy sygnał ze zjawiskowego czarnego monolitu, a na pokładzie statku zbuntowany komputer zagraża ich życiu.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum