kpb

Premiera psychologiczna: Niemiłość

PREMIERA PSYCHOLOGICZNA:
Niemiłość (reż. Andriej Zwiagincew
)
- pokaz filmu i dyskusja

środa, 16 lutego 2018, godz. 18.00
Kino Pod Baranami

 

 

W piątek, 16 lutego, zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Premier psychologicznych - pokazów filmowych, prowokujących do dyskusji o kondycji psychicznej człowieka. Na ekranie nominowany do Oscara dramat Andrieja Zwiagincewa Niemiłość.

Andriej Zwiagincew, jeden z najbardziej cenionych współczesnych rosyjskich reżyserów i twórca nominowanego do Oscara Lewiatana ponownie ma szansę na najbardziej prestiżową nagrodę w branży filmowej. Niemiłość to obraz bezwzględnej walki między małżonkami, w której nie ma miejsca na 12-letniego syna, Aloszę, a podstawowy pierwiastek spajający - miłość - wyczerpał się do dna. Zwiagincew przygląda się pojedynczej rosyjskiej rodzinie, żeby z pomocą ich losów ponownie zaprezentować publiczności szerszy obraz społeczeństwa, ukazać konsekwencje pogoni za sukcesem i nieosiągalnym, mitycznym szczęściem.

Niemiłość nominowano do Złotego Globu oraz nagrodzono m.in. na festiwalu filmowym w Cannes w 2017 roku, gdzie film otrzymał Nagrodę Jury. Produkcja Zwiagincewa będzie również walczyć o nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

 

Po seansie odbędzie się dyskusja inspirowana filmem. Spotkanie poprowadzą Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk - studentki V roku psychologii stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim, prowadzące filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ.

 

PREMIERY PSYCHOLOGICZNE to nowy cykl spotkań prezentowany w Kinie Pod Baranami. Projekcjom najnowszych i najciekawszych produkcji filmowych towarzyszy dyskusja na temat psychologicznego wymiaru prezentowanych dzieł filmowych oraz ich znaczenia w kontekście współczesnej wiedzy o zdrowiu psychicznym człowieka. 

 

BILETY: 22 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy) | 14 zł (senior)

 

O FILMIE:

NIEMIŁOŚĆ | NELYUBOV
reż. Andriej Zwiagincew, Rosja/Francja/Belgia/Niemcy 2017, 127’

Oscary 2018: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego
Złote Globy 2018: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego
MFF w Cannes 2017: Nagroda Jury (Andriej Zwiagincew)
Camerimage 2017: Srebrna Żaba (Michaił Krichman)
Europejskie Nagrody Filmowe 2017: Nagroda Carlo di Palmy dla najlepszego operatora (Michaił Krichman), najlepszy kompozytor (Jewgienij Galperin, Sasza Galperin)
MFF w Londynie 2017: najlepszy film
FF w Monachium 2017:  najlepszy film zagraniczny
MFF w Zagrzebiu 2017: najlepszy film

Borys (Aleksiej Rozin) i Żenia (Marjana Spiwak), typowi przedstawiciele klasy średniej mieszkający na przedmieściach Moskwy, mają się rozstać. Nie mogą znaleźć wspólnego języka, a ich kontakty ograniczają się do wybuchowych kłótni, w których wyliczają wzajemne urazy. Mają nowych partnerów, z którymi chcą jak najszybciej związać się na stałe. Przeszkodą w ułożeniu życia od nowa może okazać się ich 12-letni, niechciany syn Alosza (Matwiej Nowikow). Rodzice nie zwracają na niego uwagi. Borys i Żenia swój plan chcą zrealizować, nawet jeśli będzie to oznaczało porzucenie dziecka.

 

ZWIASTUN:

 

PROWADZENIE:

Anna Nicieja – studentka V roku psychologii stosowanej UJ. Kocha kino, z wyprzedzeniem wyszukuje nadchodzące premiery filmowe, które mogłyby ją zachwycić i dzięki którym mogłaby poszerzyć swe horyzonty. Poprzez liczne wolontariaty i staże zdobywa doświadczenie z dziedziny psychologii klinicznej, psychologii osobowości i psychoterapii. Współprowadzi w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.

Katarzyna Staleńczyk – studentka V roku psychologii stosowanej UJ. Filmy nie są dla niej czystą fikcją – są próbką rzeczywistości, dlatego traktuje je jako pretekst do rozmów, przemyśleń i źródło nowych spostrzeżeń. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół psychologii rozwojowej, społecznej, psychopatologii i psychoterapii. Koordynowała Przegląd Filmów Psychologicznych WGLĄD, prowadzi również w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka. 

 

PATRONI MEDIALNI:  

        

 

 

 

Bookmark and Share

archiwum