kpb

Trzy billboardy... + 7 psychopatów + Najpierw strzelaj

sobota, 27 stycznia 2018, start: 21.15
Kino Pod Baranami

 

 

W sobotę, 27 stycznia, zapraszamy na filmową noc z mistrzem czarnego humoru Martinem McDonagh. W programie pokaz pełnometrażowego debiutu reżysera, czyli Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj; łączących thriller z czarną komedią 7 psychopatów oraz - przedpremierowo - nagrodzonych trzema Złotymi Globami Trzech billboardów za Ebbing, Missouri.

 

Talent brytyjskiego reżysera i scenarzysty, Martina McDonagh, już w 2006 roku dostrzegła Amerykańska Akademia Filmowa, przyznając mu Oscara za scenariusz do krótkometrażowego filmu Six Shooter. Wkrótce potem pełne absurdalnego, czarnego humoru dialogi i nieprawdopodobne zwroty akcji stały się jego znakiem rozpoznawczym.

 

Maraton filmowy w Kinie Pod Baranami rozpocznie przedpremierowy pokaz najnowszego dzieła reżysera i zarazem jednego z faworytów w tegorocznej oscarowej rywalizacji. Trzy billboardy za Ebbing, Missouri to doskonale wyważony, mroczny komediodramat opowiadający o matce zamordowanej nastolatki walczącej o sprawiedliwość. Sfrustrowana brakiem działań ze strony policji, Mildred Hayes umieszcza prowokacyjny napis na trzech tablicach reklamowych przy drodze do miasteczka, wypowiadając tym samym wojnę lokalnym władzom. W główną bohaterkę wcieliła się niezrównana, nagrodzona Złotym Globem Frances McDormand (Fargo), której towarzyszy inny zdobywca statuetki Sam Rockwell (Zielona mila) oraz Woody Harrelson (Urodzeni mordercy).

 

W programie znalazł się również pokaz 7 psychopatów (2012), dzięki którym McDonagh stanął w jednym szeregu z takimi twórcami jak Guy Ritchie, Quentin Tarantino i bracia Coen. Z właściwym sobie ekscentrycznym poczuciem humoru reżyser stworzył opowieść o wplątanym w aferę gangsterską scenarzyście, którego ciąg nieoczekiwanych i niekoniecznie pożądanych zdarzeń ratuje przed blokadą twórczą. Na ekranie ponownie pojawią się Sam Rockwell i Woody Harrelson, a także Colin Farrell (Zabicie świętego jelenia), Christopher Walken (Łowca jeleni) oraz światowej sławy muzyk i aktor Tom Waits (Kawa i papierosy).

 

Filmowy maraton zwieńczy pokaz pełnometrażowego debiutu Martina McDonagh, filmu Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj (2008). Reżyser i autor scenariusza zaprosił do współpracy doskonałych aktorów: Colina Farrella, Brendana Gleesona (Sufrażystka) i Ralpha Fiennesa (Grand Budapest Hotel). Historia zwracających się przeciwko sobie płatnych zabójców, którzy utknęli w jednym z najstarszych miast w Belgii zdobyła serca widzów i krytyków. McDonagh otrzymał nominację do Oscara oraz dwie najważniejsze brytyjskie nagrody filmowe za scenariusz, a Colina Farrella uhonorowano Złotym Globem.

 

BILETY:

Karnet (3 filmy): 30 zł

Trzy billboardy za Ebbing, Missouri: 22 zł

 

O FILMACH:

TRZY BILLBOARDY ZA EBBING, MISSOURI
| THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI
reż. Martin McDonagh, USA 2017, 115'

Oscary 2018: 7 nominacji - najlepszy film, najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Frances McDormand), najlepszy aktor drugoplanowy (Sam Rockwell), najlepszy aktor drugoplanowy (Woody Harrelson), najlepszy scenariusz oryginalny (Martin McDonagh), najlepsza muzyka oryginalna (Carter Burwell), najlepszy montaż (John Gregory)
Złote Globy 2018: najlepszy dramat, najlepszy scenariusz (Martin McDonagh), najlepsza aktorka w dramacie (Frances McDormand), najlepszy aktor drugoplanowy w dramacie (Sam Rockwell)
Nagrody BAFTA 2018: 9 nominacji
Brytyjskie Niezależne Nagrody Filmowe 2017: najlepszy montaż (John Gregory), najlepsza muzyka (Carter Burwell)
Camerimage 2017: Nagroda Publiczności dla najlepszego filmu
MFF w Palm Springs 2017: Nagroda Spotlight (Sam Rockwell)
MFF w San Sebastián 2017: Nagroda Publiczności
MFF w Wenecji 2017: konkurs główny, najlepszy scenariusz (Martin McDonagh)

Małe miasteczko na amerykańskiej prowincji. Od morderstwa córki Mildred Hayes (McDormand) upłynęło kilka miesięcy, a lokalna policja nadal nie wpadła na trop sprawcy. Zdeterminowana kobieta decyduje się na śmiałe posunięcie: wynajmuje trzy tablice reklamowe na drodze wiodącej do miasteczka i umieszcza na nich prowokacyjny przekaz, skierowany do szanowanego przez lokalną społeczność szefa policji, szeryfa Williama Willoughby’ego  (Harrelson). Gdy do akcji wkracza zastępca szeryfa, posterunkowy Dixon (Rockwell) – porywczy maminsynek, któremu zarzuca się zamiłowanie do przemocy – starcie między Mildred Hayes a lokalnymi siłami porządkowymi przeradza się w otwartą wojnę.

 

ZWIASTUN:

 

7 PSYCHOPATÓW | 7 PSYCHOPATHS
reż. Martin McDonagh, Wielka Brytania 2012, 109'

Nagrody BAFTA 2013: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu brytyjskiego
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto 2012: Nagroda Publiczności w sekcji Midnight Madness

Głównym bohaterem jest Marty (Colin Farrell) - scenarzysta, który poszukuje inspiracji do swojego najnowszego filmu. Jego najlepszy przyjaciel Billy (Sam Rockwell) jest bezrobotnym aktorem, a z życiowej konieczności złodziejem... psów. W niecodziennym biznesie pomaga mu Hans (Christopher Walken), człowiek głęboko religijny, z gangsterską przeszłością. Kiedy kumple Marty'ego ukradną ukochanego pupila psychopatycznego mordercy, Marty będzie miał aż nadto pomysłów na ukończenie scenariusza. Tylko czy przeżyje, by go napisać?

 

ZWIASTUN:
 

 

NAJPIERW STRZELAJ, POTEM ZWIEDZAJ | IN BRUGES
reż. Martin McDonagh, USA/Wielka Brytania 2008, 107’

Oscary 2009: nominacja do nagrody za najlepszy scenariusz oryginalny (Martin McDonagh)
Złote Globy 2009: najlepszy aktor w komedii lub musicalu (Colin Farrell)
Nagrody BAFTA 2009: najlepszy scenariusz oryginalny (Martin McDonagh)
Irlandzkie Nagrody Filmowe i Telewizyjne 2009: najlepszy film zagraniczny
British Independent Film Awards 2008: najlepszy scenariusz (Martin McDonagh)

Podrzędni płatni zabójcy po spartaczonej robocie uciekają na przymusowe wakacje do belgijskiej Brugii. Podczas gdy Ken (Brendan Gleeson) korzysta z okazji i rozkoszuje się pięknymi plenerami i architekturą średniowiecznego miasta, porywczy Ray (Colin Farrell) wyrusza na poszukiwanie przygód. Wdaje się w  spór z  przejeżdżającymi turystami, rozpoczyna romans z miejscową pięknością (Clemence Poesy), walczy z jej byłym chłopakiem skinheadem, imprezuje z opryskliwym, kręcącym surrealistyczny film, karłem z Ameryki. Ich wyprawa staje się jeszcze dziwniejsza, gdy Ray orientuje się, że jego szef Harry (Ralph Fiennes) chce się go pozbyć, a o wykonanie tego zadania poprosił… Kena.

 

ZWIASTUN w j. angielskim:

Bookmark and Share

archiwum