kpb

Premiera psychologiczna: Dusza i ciało

PREMIERA PSYCHOLOGICZNA:
Dusza i ciało (reż.
Ildikó Enyedi)
- pokaz filmu i dyskusja

środa, 31 stycznia 2018, godz. 20.15
Kino Pod Baranami

 

 

W środę, 31 stycznia, zapraszamy na pierwsze w tym roku spotkanie w ramach nowego cyklu Premiery psychologiczne - pokazów filmowych, prowokujących do dyskusji o kondycji psychicznej człowieka. W programie pokaz nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem i nominowanego do Oscara filmu Dusza i ciało  w reżyserii Ildikó Enyedi

 

Dusza i ciało cenionej węgierskiej reżyserki Ildikó Enyedi opowiada o rodzącym się uczuciu pomiędzy dwojgiem zamkniętych w sobie outsiderów. To oryginalna historia miłosna, która urzeka subtelnością, humorem i niezwykłym podejściem do tematu alienacji. Podczas zeszłorocznego Berlinale dzieło Enyedi uhonorowano m.in. Złotym Niedźwiedziem dla najlepszego filmu oraz Nagrodą Jury Ekumenicznego. Występująca w głównej roli Alexandra Borbély zdobyła statuetkę dla najlepszej aktorki podczas rozdania Europejskich Nagród Filmowych. Film zachwyca również obrazem, co nie uszło uwadze jury zeszłorocznej edycji festiwalu Camerimage. Autor zdjęć Máté Herbai otrzymał Złotą Żabę dla najlepszego operatora. Dusza i ciało ma również szansę zdobyć Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego podczas tegorocznego rozdania nagród Akademii.

 

Po seansie odbędzie się dyskusja inspirowana filmem. Spotkanie poprowadzą Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk - studentki V roku psychologii stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim, prowadzące filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ.

 

PREMIERY PSYCHOLOGICZNE to nowy cykl spotkań prezentowany w Kinie Pod Baranami. Projekcjom najnowszych i najciekawszych produkcji filmowych towarzyszy dyskusja na temat psychologicznego wymiaru prezentowanych dzieł filmowych oraz ich znaczenia w kontekście współczesnej wiedzy o zdrowiu psychicznym człowieka. 

 

BILETY: 20 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy) | 14 zł (senior)

 

O FILMIE:

DUSZA I CIAŁO | TESTRŐL ÉS LÉLEKRŐL
reż. Ildikó Enyedi, Węgry 2017, 116’

Oscary 2018: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego
MFF w Berlinie 2017: Złoty Niedźwiedź dla najlepszego filmu, Nagroda Jury Ekumenicznego, Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI)
Europejskie Nagrody Filmowe 2017: najlepsza aktorka (Alexandra Borbély)
Camerimage 2017: Złota Żaba (Máté Herbai)
MFF w Sydney 2017: najlepszy film
MFF w Mumbaju 2017: Nagroda Publiczności

Od chwili gdy Maria zostaje kontrolerem jakości w rzeźni w Budapeszcie, zaczynają się zakulisowe szepty. W czasie lunchu w sterylnej kantynie młoda kobieta siada samotnie. Podchodzi do swojej pracy poważnie i ściśle przestrzega przepisów. Jej świat składa się z liczb i danych, które wryły się w jej pamięć od dzieciństwa. Jej szef, trochę starszy od niej Endre, to również spokojny człowiek. Stopniowo zaczynają się poznawać. Odkrywają nie tylko braterstwo dusz, ale nawet to, że mają takie same sny. Ostrożnie próbują sprawić, by się spełniły.

 

ZWIASTUN:

 

PROWADZENIE:

Anna Nicieja – studentka V roku psychologii stosowanej UJ. Kocha kino, z wyprzedzeniem wyszukuje nadchodzące premiery filmowe, które mogłyby ją zachwycić i dzięki którym mogłaby poszerzyć swe horyzonty. Poprzez liczne wolontariaty i staże zdobywa doświadczenie z dziedziny psychologii klinicznej, psychologii osobowości i psychoterapii. Współprowadzi w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.

Katarzyna Staleńczyk – studentka V roku psychologii stosowanej UJ. Filmy nie są dla niej czystą fikcją – są próbką rzeczywistości, dlatego traktuje je jako pretekst do rozmów, przemyśleń i źródło nowych spostrzeżeń. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół psychologii rozwojowej, społecznej, psychopatologii i psychoterapii. Koordynowała Przegląd Filmów Psychologicznych WGLĄD, prowadzi również w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka. 

 

PATRONI MEDIALNI:  

        

 

        
Bookmark and Share

archiwum