kpb

Festiwal Conrada Po Godzinach: spotkanie z Colsonem Whiteheadem i pokaz filmu z prelekcją

FESTIWAL CONRADA PO GODZINACH:
Colson Whitehead & Nie jestem twoim murzynem
- spotkanie i pokaz filmu z prelekcją

niedziela, 3 grudnia 2017
Kino Pod Baranami

 

 

Wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym zapraszamy na spotkanie pod hasłem Festiwal Conrada Po Godzinach. W programie rozmowa z uhonorowanym National Book Award i Nagrodą Pulitzera amerykańskim pisarzem Colsonem Whiteheadem oraz pokaz wielokrotnie nagradzanego dokumentu Nie jestem twoim murzynem Raoula Pecka, poprzedzony prelekcją pisarza.

 

W niedzielę, 3 grudnia, w Kinie Pod Baranami odbędzie się spotkanie z Colsonem Whiteheadem, amerykańskim pisarzem i autorem uhonorowanej Nagrodą Pulitzera powieści Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki (Wyd. Albatros). Dyskusję poprowadzi dyrektor programowy Festiwalu Conrada, Grzegorz Jankowicz.

 

Kolej podziemna to nazwa, którą posługiwali się abolicjoniści, określając w ten sposób sieć przerzutową stworzoną z myślą o pomocy zbiegłym z plantacji niewolnikom. Dzięki niej uciekinierzy mogli dostać się na północ, gdzie przy odrobinie szczęścia i z pomocą ludzi rozpoczynali nowe – bezpieczniejsze – życie. Szczęście było niezbędne, gdyż niejednokrotnie zdarzało się, że w pogoń za nimi ruszali łowcy niewolników. Na podstawowym poziomie o tym właśnie jest ta książka: o ucieczce młodziutkiej Cory, którą ściga jeden z „myśliwych”.

Ale Whitehead, miłośnik literatury popularnej i kina gatunkowego, wykonał woltę: w jego powieści kolej podziemna naprawdę kursuje pod ziemią niczym abolicjonistyczne metro. Na górze jest świat białych, w którym niemal każdy akt przemocy znajduje swe usprawiedliwienie i uzasadnienie w spójnym systemie przekonań, dla wielu ważniejszym niż ludzkie życia. Na dole – niczym w aortach monstrualnego ciała – krąży tytułowa „czarna krew”, wzburzona i szukająca ujścia.

 

Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz filmu Nie jestem twoim murzynem. Obsypany nagrodami dokument Raoula Pecka to stworzona z pomocą niedokończonej książki afroamerykańskiego pisarza i eseisty Jamesa Baldwina oraz bogatego archiwalnego materiału filmowego, historia trzech wybitnych osobowości amerykańskiego ruchu antyrasistowskiego, które na zawsze zmieniły społeczny i polityczny krajobraz USA. W roli narratora opowieści wystąpił Samuel L. Jackson. Film otrzymał w tym roku nominację do Oscara dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego. Wprowadzenie do filmu wygłosi Colson Whitehead.

 

PROGRAM:

niedziela, 3 grudnia 2017
17.00 UCIECZKA OD AMERYKI. SPOTKANIE Z COLSONEM WHITEHEADEM
prowadzenie: Grzegorz Jankowicz

 

19.00 NIE JESTEM TWOIM MURZYNEM | I AM NOT YOUR NEGRO
reż. Raoul Peck, USA/Francja/Belgia/Szwajcaria 2016, 94’
wprowadzenie: Colson Whitehead

 

BILETY:

Spotkanie z Colsonem Whiteheadem: bezpłatne wejściówki*
* Dostępne online. Ilość zaproszeń ograniczona.

Pokaz filmu: 22 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy) | 14 zł (senior)

 

O FILMIE:

NIE JESTEM TWOIM MURZYNEM | I AM NOT YOUR NEGRO
reż. Raoul Peck, USA/Francja/Belgia/Szwajcaria 2016, 94’

Black Film Critics Circle Awards 2016: wyróżnienie
MFF w Chicago 2016: najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny
FF w Filadelfii 2016: Nagroda Publiczności
MFF w Toronto 2016: People's Choice Award
Festiwal Filmu Dokumentalnego w Salonikach 2016: Nagroda Amnesty International
DocAviv Film Festival 2017: wyróżnienie
MFF Jameson w Dublinie 2017: najlepszy film dokumentalny
Oscary 2017: nominacja do nagrody za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny
MFF w Berlinie 2017: wyróżnienie Jury Ekumenicznego i Nagroda Publiczności w sekcji Panorama

W 1979 roku afroamerykański powieściopisarz i eseista James Baldwin napisał list do swojego agenta literackiego, w którym przedstawił projekt, nad którym wówczas pracował – książkę Remember This House. Była to historia życia i następujących po sobie zabójstw trzech jego przyjaciół: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga. Baldwin nie dokończył książki przed swoją śmiercią w 1987 roku. Pozostawił zaledwie trzydzieści stron, a spadkobiercy pisarza powierzyli rękopis reżyserowi Raoulowi Peckowi. Postanowił on sfinalizować zarysowaną w  książce Baldwina historię, tworząc zbudowaną wokół jego słów filmową podróż przez historię Afroamerykanów. Zagłębił się w złożoną spuściznę życia i śmierci trzech wybitnych osobowości amerykańskiego ruchu antyrasistowskiego, które na trwałe zmieniły społeczny i polityczny krajobraz USA.

 

ZWIASTUN:

 

ORGANIZATORZY:
Krakowskie Biuro Festiwalowe
Kraków Miasto Literatury UNESCO
Fundacja Tygodnika Powszechnego

 

WSPÓŁORGANIZATORZY:
Wydawnictwo ALBATROS

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Bookmark and Share

archiwum