kpb

Kobieta, która odeszła - pokaz specjalny z prelekcją (MOS)

Kobieta, która odeszła (reż. Lav Diaz)
- pokaz specjalny z prelekcją

wtorek, 14 listopada 2017, godz. 19.15
Małopolski Ogród Sztuki

 

 

Zapraszamy do Małopolskiego Ogrodu Sztuki na specjalny pokaz filmu Kobieta, która odeszła - nagrodzonej Złotym Lwem w Wenecji najnowszej produkcji Lava Diaza. Wprowadzenie do filmu wygłosi filmoznawca, Miłosz Stelmach.

 

Kobieta, która odeszła to najnowsze dzieło Lava Diaza, który zyskał status autora filmowego dzięki unikalnemu stylowi. Nagradzany na wielu światowych festiwalach, Diaz dał się poznać jako twórca wielogodzinnych dzieł złożonych z długich statycznych ujęć, zmuszających widza do zatrzymania się i refleksji. Tym razem przedstawia historię kobiety opuszczającej więzienie, w którym przebywała przez 30 lat za przestępstwo, którego nie popełniła. Filipiński reżyser zrealizował swoją opowieść na motywach opowiadania Lwa Tołstoja Pan Bóg nierychliwy, ale sprawiedliwy. Podczas tegorocznego festiwalu w Wenecji, Kobietę, która odeszła nagrodzono Złotym Lwem dla najlepszego filmu.

 

Przed seansem, wprowadzenie do twórczości Lava Diaza i fenomenu współczesnego kina kontemplacyjnego wygłosi Miłosz Stelmach.

 

Pokaz odbędzie się w programowej przez Kino Pod Baranami sali kinowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki (ul. Rajska 12).

 

Miłosz Stelmach - redaktor czasopisma o tematyce audiowizualnej "EKRANy" i doktorant w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ. Interesuje się filmowym modernizmem i jego przejawami w polskim kinie, a także przemianami współczesnego kina artystycznego.

 

BILETY:

20 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy) | 14 zł (senior)

*Bilety do nabycia w kasie w MOS (przed wejściem do sali kinowej), w kasach Kina Pod Baranami, oraz online.

 

O FILMIE:

KOBIETA, KTÓRA ODESZŁA | ANG BABAENG HUMAYO
reż. Lav Diaz, Filipiny 2016, 226’

MFF w Wenecji 2017: Złoty Lew dla najlepszego filmu

Bohaterką najnowszego dzieła Lava Diaza (m.in. Florentina Hubaldo, CTE; Kołysanka do bolesnej tajemnicy) jednego z tuzów kina azjatyckiego, jest Horacia, kobieta niesłusznie wtrącona do więzienia na 30 lat. Tuż przed wyjściem z zakładu dowiaduje się, kto faktycznie popełnił zarzucaną jej zbrodnię. Przez trzy dekady świat zdążył zmienić się na gorsze, jednak Horacia ze stoickim spokojem obmyśla plan zemsty na byłym kochanku. Diaz wrzuca swoją bohaterkę w dziki i nieznany świat Filipin końca lat 90., w którym bezwzględna przemoc i ciągłe porwania obywateli są na porządku dziennym. Brutalna rzeczywistość zmusza Horacię i wielu jej podobnych do zakładania masek, bycia kimś innym. Reżyser bezustannie każe bohaterom analizować wybory moralne i brać udział w niekończącej się walce o własne dusze.

(Sławomir Wasiński dla www.nowehoryzonty.pl)

 

ZWIASTUN z napisami w j. angielskim:

 

WSPÓŁORGANIZATOR PROJEKCJI:

 

PATRON MEDIALNY:

 

Bookmark and Share

archiwum