kpb

Biegacze - pokaz specjalny #3

BIEGACZE (reż. Łukasz Borowski)
- pokaz specjalny #3

sobota, 28 października 2017, godz. 16.45
Kino Pod Baranami

 

 

W sobotę, 28 października, zapraszamy na kolejny pokaz filmu Łukasza Borowskiego Biegacze - pierwszego polskiego dokumentu o ultramaratończykach.

 

Biegi ekstremalne to zawody na dystansie przekraczającym 100 kilometrów lub zawody czasowe, trwające powyżej 24 godzin. Wyścigi tego typu organizowane są na całym świecie, również w Polsce. Biorą w nich udział wspólnie mężczyźni i kobiety. Zawody dzielą się na szosowe i terenowe, organizowane w bardzo trudnym terenie. Aby ukończyć bieg, należy zmieścić się w wymagającym limicie czasu. W zawodach zwykle bierze udział kilkadziesiąt osób. Około połowa z nich rezygnuje z powodu kryzysu psychicznego lub wycieńczenia.

 

Łukasz Borowski bada granice ludzkiej wytrzymałości próbując zrozumieć, co skłania ultramaratończyków do tego niebywałego wysiłku. W Biegaczach stara się dociec jakie uczucia towarzyszą uczestnikom biegu i czy podejmowany wysiłek rzeczywiście pomaga im rozładować stres i lęki z codziennego życia.

 

BILETY:

22 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy) | 14 zł (senior)

 

O FILMIE:

BIEGACZE | RUNNERS
reż. Łukasz Borowski, Polska 2017, 72’ (z angielskimi napisami)

Podczas wyścigu uczestnicy pokonują ponad 240 kilometrów. Przez dwie doby biegacze nie śpią, nie mają przystanków, nawet posiłki przyjmują biegnąc. Po kilku godzinach schodzą paznokcie u nóg, po kilkunastu pojawia się krwawienie z sutków, omdlenia, odwodnienia. Po 24 godzinach doświadczają halucynacji. Ci, którzy docierają na metę, odczuwają wielką euforię. Nie trwa ona jednak zbyt długo. Bardzo szybko zaczynają myśleć o kolejnym biegu. Lekarze wprost nazywają takie zawody szaleństwem. Poprzez ekstremalne bieganie zawodnicy odreagowują rozmaite frustracje życia codziennego – wyjątkowo stresującą pracę, życie osobiste, traumatyczne wydarzenia z przeszłości. Jednocześnie bohaterów coś łączy: jest to tęsknota za przeżywaniem życia w pełni, brak kontaktu z rzeczywistością i z samym sobą, poczucie niespełnienia. Jak sami mówią, tylko podczas maratonu czują, że żyją naprawdę.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum