kpb

Premiery psychologiczne: Ana, mon amour - pokaz filmu i dyskusja

PREMIERY PSYCHOLOGICZNE:
Ana, mon amour (reż. Cãlin Peter Netzer)
- pokaz filmu i dyskusja

poniedziałek, 23 października 2017, godz. 18.00
Kino Pod Baranami

 

 

W poniedziałek, 23 października, zapraszamy na pierwsze spotkanie w ramach Premier psychologicznych, nowego cyklu pokazów filmowych, prowokujących do dyskusji o kondycji psychicznej człowieka. W programie pokaz nagrodzonego na tegorocznym Berlinale filmu Ana, mon amour  autorstwa rumuńskiego reżysera Cãlina Petera Netzera.

 

Ana, mon amour to wybitny dramat psychologiczny Cãlina Petera Netzera, jednego z najciekawszych reżyserów rumuńskiej nowej fali. Opowiada o cierpiącej na ataki paniki młodej dziewczynie, która zakochuje się z wzajemnością w koledze ze studiów. Zdobywca Złotego Niedźwiedzia za Pozycję dziecka, przedstawia losy bohaterów w formie dalekiej od klasycznej narracji. Struktura filmu odwzorowuje terapeutyczny seans, którego porządku nie wyznacza ciąg przyczynowo-skutkowy, tylko psychoanalityczna logika skojarzeń i emocji. W rolach głównych wystąpili Diana Cavallioti oraz debiutujący na ekranie Mircea Postelnicu. Film zrealizowano na podstawie głośnej powieści Cezara Paula-Badescu, który jest również współautorem scenariusza.

 

Po seansie odbędzie się dyskusja inspirowana filmem. Spotkanie poprowadzą Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk - studentki V roku psychologii stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim, prowadzące filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ.

 

PREMIERY PSYCHOLOGICZNE to nowy cykl spotkań prezentowany w Kinie Pod Baranami. Projekcjom najnowszych i najciekawszych produkcji filmowych towarzyszy dyskusja na temat psychologicznego wymiaru prezentowanych dzieł filmowych oraz ich znaczenia w kontekście współczesnej wiedzy o zdrowiu psychicznym człowieka. 

 

BILETY: 12,90 zł

 

O FILMIE:

ANA, MON AMOUR | ANA, MON AMOUR
reż. Cãlin Peter Netzer, Rumunia/Niemcy/Francja 2017, 125'

MFF w Berlinie 2017: konkurs główny, Srebrny Niedźwiedź za wyjątkowy wkład artystyczny w kategoriach zdjęć, montażu, muzyki, kostiumów i scenografii (Dana Bunescu)

Ana (Diana Cavallioti) i Toma (Mircea Postelnicu) poznają się na studiach z literatury i błyskawicznie w sobie zakochują. Poważnym testem dla ich związku będą jednak zaburzenia psychiczne dziewczyny. Czy para poradzi sobie z traumatycznym doświadczeniem? Czy młodzieńcze zauroczenie przetrwa próbę czasu? Odpowiedzi, jak zwykle u Netzera, będą zaskakujące i niejednoznaczne…

 

ZWIASTUN:

 

PROWADZENIE:

Anna Nicieja – studentka V roku psychologii stosowanej UJ. Kocha kino, z wyprzedzeniem wyszukuje nadchodzące premiery filmowe, które mogłyby ją zachwycić i dzięki którym mogłaby poszerzyć swe horyzonty. Poprzez liczne wolontariaty i staże zdobywa doświadczenie z dziedziny psychologii klinicznej, psychologii osobowości i psychoterapii. Współprowadzi w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.

Katarzyna Staleńczyk – studentka V roku psychologii stosowanej UJ. Filmy nie są dla niej czystą fikcją – są próbką rzeczywistości, dlatego traktuje je jako pretekst do rozmów, przemyśleń i źródło nowych spostrzeżeń. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół psychologii rozwojowej, społecznej, psychopatologii i psychoterapii. Koordynowała Przegląd Filmów Psychologicznych WGLĄD, prowadzi również w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.

 

PATRON MEDIALNY:

Bookmark and Share

archiwum