kpb

Kinobranie 2017 - pokaz na dziedzińcu #3: Dziewczynka w trampkach

Letnie Tanie Kinobranie 2017
- pokaz na dziedzińcu Pałacu pod Baranami #3:
Dziewczynka w trampkach (reż. Haifaa Al-Mansour)
Kino Pod Baranami
czwartek, 3 sierpnia 2017, godz. 22.00

 

 

W czwartek, 3 sierpnia, o godz. 22.00 zapraszamy po raz kolejny na dziedziniec Pałacu Pod Baranami, gdzie odbędzie się pokaz pod gołym niebem w ramach Letniego Taniego Kinobrania. Na ekranie Dziewczynka w trampkach - opowieść o odważnej dziesięciolatce, walczącej o swoją niezależność w zdominowanej przez mężczyzn Arabii Saudyjskiej. Bilety tylko 7 zł!

 

W Arabii Saudyjskiej, gdzie przez kilka dekad nie istniały kina, a film jako sztuka został uznany za sprzeczny z Islamem, Haifaa Al-Mansour zrealizowała film, który w ciepły i prosty sposób - daleki od dydaktyzmu i stereotypów - pokazuje powolne zmiany zachodzące w saudyjskim Królestwie. Dziewczynka w trampkach to niezwykła, poruszająca, ale i pełna humoru historia 10-letniej Wadjdy, która postanawia walczyć o swoje marzenia w kraju, gdzie reguły narzuca hidżab. Dzieło Al-Mansour jest fabularnym debiutem pierwszej kobiety-reżyserki w Arabii Saudyjskiej oraz pierwszym w historii kandydatem tego kraju do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

 

Film prezentowany będzie we współpracy z Education First - International Language Centers.

 

Podczas tegorocznego festiwalu w Toronto odbędzie się premiera najnowszego filmu reżyserki, wyprodukowanej w Wielkiej Brytanii Mary Shelley - opowieści o burzliwym małżeństwie autorki Frankensteina, z Elle Fanning w roli głównej.

 

Pokaz Dziewczynki w trampkach odbędzie się na dziedzińcu renesansowego Pałacu pod Baranami. Do dyspozycji widzów pozostają otwarte do późna bary i kawiarnie - pałacowi sąsiedzi Kina Pod Baranami.

 

BILETY: 7 zł - dostępne w dniu pokazu - w kasach Kina oraz online.
*Miejsca są nienumerowane.

 

O FILMIE:

DZIEWCZYNKA W TRAMPKACH | WADJDA
reż. Haifaa Al-Mansour, Arabia Saudyjska 2012, 93’

MFF w Wenecji 2012: Nagroda CinemAvvenire, Nagroda C.I.C.A.E
Brytyjskie Nagrody Filmowe BAFTA 2014: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu obcojęzyczno
Kandydat Arabii Saudyjskiej do Oscara 2014
MFF w Dubaju 2012: najlepszy film, najlepsza aktorka (Waad Mohammed)

Wadjda ma 10 lat i mieszka w Rijadzie. W szkole uchodzi za buntowniczkę, ponieważ chodzi w porysowanych długopisem trampkach i próbuje bawić się z chłopcami. Jej największym marzeniem jest rower. Niestety, w Arabii Saudyjskiej kobiety nie mogą prowadzić samochodów, zaś dziewczynkom nie wypada jeździć na rowerze - ma to jakoby zagrażać ich cnotliwości. Aby zdobyć pieniądze na upragniony rower i przekonać dorosłych o swojej pobożności, Wadjda postanawia wziąć udział w konkursie recytacji Koranu.

 

PRASA O FILMIE:

Cudownie subtelny film, który warstwa po warstwie odsłania fundamenty arabskiej kultury, bez zbędnego pouczania i powielania stereotypów.
Ariston Anderson, The Filmmakers Magazine

Dziewczynka w trampkach to absolutnie niesamowite zjawisko.
Marta Minakowska, Arabia.pl

 

ZWIASTUN:

 

 

 

 

PARTNERZY:

                                     

                  

 

PATRONI MEDIALNI:
 
                                  

             

Bookmark and Share

archiwum