kpb

Short Waves on Tour 2017

Short Waves on Tour 2017
pokaz najlepszych polskich filmów krótkometrażowych
środa, 19 kwietnia 2017, godz. 20.45
Kino Pod Baranami

(for English version click HERE)

 

Najlepsze polskie krótkie metraże z programu Short Waves Festival ponownie wyruszają w trasę objazdową po Polsce. W środę, 19 kwietnia, Kino Pod Baranami zaprasza na przegląd festiwalowych perełek w ramach Short Waves on Tour.

 

W programie znalazło się sześć filmów krótkometrażowych, które biorą udział w konkursie na najlepszy film. Widzowie Kina Pod Baranami zobaczą trzy filmy dokumentalne, a wśród nich Trzy rozmowy o życiu artystki wizualnej, Julii Staniszewskiej, rejestrujące próbę nawiązania trudnego dialogu między matką i córką na temat możliwości pogodzenia miłości, wiary i ideologii; nagrodzony podczas MFF T-Mobile Nowe Horyzonty w 2016 roku film Nauka w reżyserii Emi Buchwald oraz dzieło Zofii Kowalewskiej Więzi, uhonorowane m.in. Srebrnym Smokiem podczas zeszłorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Fani animacji będą mogli nacieszyć oczy autoironicznym Debiutem Katarzyny Kijek i Przemysława Adamskiego z muzyką Mikołaja Trzaski. Na ekranie pojawi się także wyjątkowo zabawna animacja Renaty Gąsiorowskiej o prowokującym tytule Cipka. Krótkometrażowe filmy fabularne jako jedyny będzie reprezentował film Zagraj ze mną w reżyserii Mileny Dutkowskiej, wyróżniony w 2016 roku podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni.

 

Publiczność zgromadzona na pokazach Short Waves on Tour w całej Polsce zagłosuje na wybrany tytuł, a reżyser filmu z największą liczbą głosów otrzyma Nagrodę Publiczności w wysokości 7 tys. zł.

 

Filmy prezentowane będą w oryginalnej wersji językowej, z polskimi i angielskimi napisami.

 

BILETY:

20 zł (normalny)

15 zł (ulgowy)

 


PROGRAM: 

SHORT WAVES ON TOUR, 98'

DEBIUT | DEBUT
reż. Katarzyna Kijek, Przemysław Adamski, Polska 2016, 7’


Febio Fest 2017: Don Quijote Award

Nieudany scenariusz coraz bardziej zawłaszcza sobie autora, który nieoczekiwanie znajduje się w centrum kreowanych przez siebie wydarzeń. Animowana, autoironiczna próba zmierzenia się z tzw. syndromem pierwszego filmu, czyli nieodpartą chęcią zawarcia w swojej debiutanckiej pracy wszystkich ważnych treści. Autorem muzyki do filmu jest Mikołaj Trzaska.

 

WIĘZI | CLOSE TIES
reż. Zofia Kowalewska, Polska 2016, 19’


56. Krakowski Festiwal Filmowy 2016: Srebrny Smok dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych (Zofia Kowalewska)
16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty 2016: trzecia nagroda w Konkursie Filmu Polskiego
DOK Leipzig 2016: Złoty Gołąb
IDFA 2016: Specjalna Nagroda Jury dla Dokumentu Studenckiego
26th Flickerfest's International Short Film Festival 2017: najlepszy dokument krótkometrażowy
ZagrebDOX 2017: Wyróżnienie
Sharm Film Festival 2017: Nagroda Silver Djed Pillar dla najlepszego reżysera

Barbara i Zdzisław są małżeństwem z 45-letnim stażem. Osiem lat temu Zdzisław zostawił Barbarę i zamieszkał z kochanką. Niedawno zdecydował się wrócić do żony. Powrót do wspólnego życia w jednym mieszkaniu okazuje się jednak dla małżeństwa trudny.

 

CIPKA | PUSSY
reż. Renata Gąsiorowska, Polska 2015, 8’


DOK Leipzig 2016: Nagroda Publiczności
14th Tabor Film Festival 2016: Grand Prix
AFI FEST 2016: Nagroda Jury dla najlepszego animowanego filmu krótkometrażowego
32nd interfilm - International Short Film Festival Berlin 2016: najlepsza animacja
36th FilmSchoolFest 2016: Female Filmmakers Award, zweiB AWARD - najlepsza animacja
39th Clermont – Ferrand International Short Film Festival 2017: najlepsza animacja
29th Filmfest Dresden 2017: Golden Horseman Animated Film - International Competition, ARTE Short Film Prize - International Competition, Special Mention Sound Design

Młoda dziewczyna spędza wieczór w mieszkaniu. Postanawia zorganizować sobie sesję przyjemności w samotności, jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem. 

 

NAUKA | EDUCATION
reż. Emi Buchwald, Polska 2016, 20’


16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty 2016: najlepszy film polski
Central and Eastern European Film Festival 2016: Nagroda Publiczności dla najlepszego filmu krótkometrażowego
23. MFF Etiuda&Anima 2016: Grand Prix - Złoty Dinozaur

W pewnej szkole podstawowej dzieci mają nauczyć się recytacji wiersza Juliana Tuwima Nauka. Poetycka fraza czasem jest niezrozumiała, niektóre słowa wymagają wyjaśnienia, ale z pomocą przychodzą rodzice.

 

TRZY ROZMOWY O ŻYCIU | THREE CONVERSATIONS ON LIFE
reż. Julia Staniszewska, Polska 2016, 24’


Febio Fest 2017: Wyróżnienie

Trudna rozmowa matki i córki. Matka – lekarka, wierząca i praktykująca katoliczka. Córka – agnostyczka, której dzieci przyszły na świat dzięki metodzie in vitro. Matka jest rozdarta między miłością do córki i wnuków a dogmatami kościoła.  

 

ZAGRAJ ZE MNĄ | COME PLAY WITH ME
reż. Milena Dutkowska, Polska 2016, 20’


Festiwal Filmowy w Gdyni 2016: wyróżnienie specjalne w Konkursie Młodego Kina

Liza odwiedza swojego kuzyna Pola, którego nie widziała od pięciu lat. Oboje powracają do zabaw, w jakie mieli zwyczaj grać w dzieciństwie. Wydają się być niepokonani w swoich prowokacyjnych wyzwaniach, aż do czasu, kiedy spotykają Roberta. 

Bookmark and Share

archiwum