kpb

Opowieści Cygańskiego Taboru - ostatnie dni projekcji!

Krakowska Fundacja Filmowa oraz Kino Pod Baranami zapraszają na film

OPOWIEŚCI CYGAŃSKIEGO TABORU w reżyserii Jasmine Dellal.

Fascynujący dokument muzyczny przedstawiający historię Cyganów z różnych stron świata, która swoim bogactwem nie ustępuje muzyce przez nich wykonywanej. Niezwykłe tournée po USA zespołów z Indii, Hiszpanii, Macedonii i Rumunii, ozdobione wizytami w ich małych ojczyznach.

Film prezentowany był na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Już w Kinie Pod Baranami!

Ścieżka dźwiękowa z filmu - do nabycia w Kasie Kina!
Taniej niż w sklepie!

OPOWIEŚCI CYGAŃSKIEGO TABORU | WHEN THE ROAD BENDS: TALES OF A GYPSY CARAVAN
reż. Jasmine Dellal, USA, 110'Nagroda Publicznosci - Flanders Film Festival
Nagroda Publicznosci - Vancouver International Film Festival
Nagroda Publicznosci - Karlovy Vary Film Fest
Nagroda Publicznosci - San Francisco Independent Film Festival
Druga Nagroda za najlepszy Film Dokumentalny - Spokane International Film Festival
Nagroda Publicznosci - Jeonju Internat'l Film Fest
Nagroda Publicznosci Circle Audience Award - Film Fest DC, Washington
Nagroda Główna IMPACT OF MUSIC - Nashville Independent FF
Nagroda Publicznosci - IDFA (Internat'l Doc Fest Amsterdam)


Cygańskie Buena Vista Social Club!

Pięć zespołów cygańskich z czterech różnych krajów bierze udział w 6-tygodniowym tournée - Gipsy Caravan - po Ameryce Północnej. Między czterdziestoma muzykami, którzy nie znali się wcześniej, dzięki wzajemnej sympatii i muzyce, powstała magnetyczna więź. Przez sześć tygodni podróżowali razem jednym autobusem, a późnymi wieczorami w hotelach rozrzuconych po całej Ameryce opowiadali sobie historie i wymieniali się instrumentami. Muzycy pochodzący z różnych krajów łatwo porozumiewali się w romani, języku Romów na całym świecie. Poznawali nawzajem swoje historie rodzinne, zwyczaje, sztuczki muzyczne oraz opowiadali sobie dowcipy. Ich różnorodne, choć powiązane style muzyczne spotykały się na scenie w wielkim finale.

Niesamowita rozpiętość stylów, jakie prezentują muzycy – od flamenco, poprzez dźwięki rumuńskich skrzypiec, ludowe brzmienia pieśni hinduskich, aż po orkiestrę dętą – zahipnotyzowała publiczność w Stanach Zjednoczonych. Na koncerty Gipsy Caravan przychodzą tłumy. Wszystkie grupy poprzez muzykę i taniec pokazują nam to, co w muzyce romskiej najbardziej wartościowe: różnorodność.

Reżyserka podąża z kamerą śladem Gipsy Caravan, rejestrując nie tylko to, co dzieje się na scenie. Poznajemy bohaterów także za kulisami, kiedy przygotowują się do występów.  Odkrywamy ich prawdziwe życie, które często dalekie jest od blasku sławy, której doświadczają w USA. Przenosimy się z nimi do Indii, Rumunii, Hiszpanii, Macedonii.
Pomimo różnic w codziennej egzystencji, bohaterów łączy jedno: muzyka. Muzyka, która wpływa na ich życie. Muzyka, która celebrują, która daje im radość i nadaje życiu sens.

Obraz wyreżyserowała młoda dokumentalistka, Jasmine Dellal (autorka American Gypsy: A Stranger In Everybody’s Land. Autorem zdjęć jest znakomity operator Albert Maysles (laureat nagrody Smoka Smoków Krakowskiego Festiwalu Filmowego).

W filmie występują:

MAHARAJA (a.k.a. Musafir) - IndieMaharaja pochodza z Pustyni Thar na północnym zachodzie Indii.
Tancerze, poeci i swietnie wykwalifikowani muzycy z tego regionu to Hindusi i Muzułmanie z plemion Manghaniyar, Langa i Sapera (zaklinacze węży)


ANTONIO EL PIPA FLAMENCO ENSEMBLE - Hiszpania

Antonio El Pipa i jego zespół pochodzą z Andaluzji i są jedną z najbardziej tradycyjnych grup flamenco w Hiszpanii, uznaną przez krytyków w Europie, Ameryce i
Japonii.


ESMA REDZEPOVA - MacedoniaEsma Redzepova ze Skopje w Macedonii spiewa od ponad 40 lat. Światowe uznanie zdobyła dzięki musicalowi Królowa Cyganów. Jest szanowana za wspieranie praw Romów.
Ostatnio została nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla przez romskie organizacje humanitarne.


FANFARE CIOCARLIA - RumuniaFanfare Ciocarlia to orkiestra dęta, składająca się z 11 członków pochodzacych z wioski blisko granicy rumuńsko-mołdawskiej, w której pociąg zatrzymuję sie 3 razy dziennie i po której wędrują stada kaczek. Szaleńczo szybka muzyka Fanfare łączy tradycję rumuńską, cygańską i turecką z elementami muzyki klezmerskiej oraz ekspresyjną zabawą. Muzycy inspirują się nutami z całego świata - od Bollywood, po Hollywood.


TARAF DE HAÏDOUKS - RumuniaTaraf De Haïdouks („kapela zbójców”) to pełen życia zespół rumuński, którego członkowie mają od 22 do 79 lat. Koncertują na całym świecie, również w Polsce. W 2002 roku otrzymali agrodę World Music Award przyznawaną przez BCC. Występowali z Yehudim Menuhinem oraz Kronos Quartet, a także grali w filmach Człowiek, który płakał z Johnnym Deppem oraz
w Latcho Drom Tony'ego Gatlifa.


oraz.. Johnny Depp.


Byłoby wspaniale, gdyby ludzie mogli nauczyć się więcej o kulturze cygańskiej oraz o samych Cyganach podczas przebywania z nimi, doświadczania ich kultury. Obraz tych ludzi, jaki nosiliście w sobie do tej pory, jest kłamstwem, które towarzyszyło Wam przez całe życie.
Johnny Depp

Zadziwiający… fascynujący… poruszający… zajmujący... dodatkowym atutem tego filmu, jest absolutnie fantastyczna ścieżka dźwiękowa, którą koniecznie trzeba nabyć na własność, jako że taniec w kinie, przynajmniej tutaj w Stanach, nie jest uważany za oznakę dobrego wychowania. Colin Sterling, Huffington Post

Reżyserka przemyca smak rumuńskiej kultury pokazując nam swoich bohaterów podczas wesel, pogrzebów i codziennego życia w ich rodzinnych stronach. I w momencie, w którym wydaje nam się, że możemy zachwycać się już tylko samą muzyką, film OPOWIEŚCI CYGAŃSKIEGO TABORU, przekonuje nas, że historia, którą oglądamy, tworzą ludzie, których występy widzimy na ekranie. Upcoming.org (Steven Synder)

Sugestywna kombinacja filmów etnograficznego i muzycznego. Reżyserka - Jasime Dellal towarzyszy muzykom podczas trasy koncertowej „Cygański Tabor” po USA w 2001 r. Dokument przedstawia występy zespołów cygańskich, których muzyka dosłownie elektryzuje całkowicie wyprzedane sale koncertowe Ameryki. W nowatorski sposób obrazuje emocje związane z występami na żywo oraz te okazywane w domowej atmosferze. Ronnie Scheib, Variety


Oficjalna strona filmu:
www.gypsycaravanmovie.com

Polska strona filmu:
www.opowiescicyganskiegotaboru.pl

Dystrybucja w Polsce: Krakowska Fundacja Filmowa


rozmowa z Reżyserką na Stopklatka.pl: TUTAJ


TRAILER (wersja polska):

Bookmark and Share

archiwum