kpb

Przyrzeczenie - pokaz przedpremierowy z dyskusją

PRZYRZECZENIE (reż. Terry George)
- pokaz przedpremierowy z dyskusją

czwartek, 20 kwietnia 2017, godz. 18.00

 

Kino Pod Baranami zaprasza na przedpremierowy pokaz filmu Przyrzeczenie - przemilczanej przez dziesiątki lat, szokującej historii pierwszej zbrodni ludobójstwa w XX wieku. Projekcji towarzyszyć będzie prelekcja oraz dyskusja z udziałem zaproszonych gości.

 

Dramat w reżyserii Terry’ego George’a to poruszająca opowieść o miłości, rozgrywająca się na tle ludobójstwa popełnionego na ludności ormiańskiej w Imperium Osmańskim w czasie I wojny światowej. W rolach głównych wystąpili Oscar Isaac (Co jest grane, Davis?), Charlotte Le Bon (Podróż na sto stóp) oraz Christian Bale (Big Short). Pokaz filmu poprzedzi krótkie wprowadzenie, a po seansie odbędzie się dyskusja pod hasłem Stereotypy i realia ludobójstwa: Medz Jeghern, Holokaust, Wołyń.

 

Gośćmi spotkania będą: dr Jakub Osiecki (Uniwersytet Jagielloński), badacz najnowszej historii Armenii; dr Lucyna Kulińska (Katedra Politologii i Historii Najnowszej, Wydział Humanistyczny AGH), autorka prac o nacjonalizmie ukraińskim i ludobójstwie Polaków na kresach wschodnich; dr Piotr Trojański (Uniwersytet Pedagogiczny), specjalizujący się w historii Żydów polskich, doradca w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście; oraz Jakub Nowakowski, dyrektor Żydowskiego Muzeum Galicja. Dyskusję poprowadzi dr hab. Andrzej A. Zięba, kierownik Zakładu Stosunków Etnicznych w Europie (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ).

 

Organizatorem spotkania jest Ormiańskie Towarzystwo Kulturalne.

 

Polska premiera filmu: 5 maja 2017 roku.

 

BILETY:

20 zł (normalny)

15 zł (ulgowy)

14 zł (senior)

 

Serdecznie polecamy również dokumentalny film Zamiar zagłady, w którym nominowany do Oscara reżyser Joe Berlinger rejestruje proces powstawania filmu Przyrzeczenie. Po uzyskaniu pełnego dostępu do planów filmowych w Hiszpanii, Portugalii i na Malcie, Berlinger wykorzystuje sceny rozgrywające się za kulisami produkcji do analizy faktycznej zbrodni ludobójstwa Ormian na terenie Imperium Osmańskiego oraz jej przemilczenia w historii. Reżyser zderza sugestywne i pięknie nakręcone sceny filmowe z archiwalnymi obrazami z tamtego czasu, którym towarzyszą wywiady z ekspertami.

 

  

 

Dokument będzie pokazywany w ramach cyklu Opowieści ze świata podczas
57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego (28 maja - 4 czerwca).

Daty pokazów:
poniedziałek, 29 maja 2017, godz. 20.00 (sala MOS 2)
czwartek, 1 czerwca 207, godz. 15.30 (Kino Agrafka)

 

O FILMIE:

PRZYRZECZENIE | THE PROMISE
reż. Terry George, USA 2017, 134'

Rok 1915, stolica Imperium Osmańskiego. Michael przybywa do Stambułu, by zrealizować swoje wielkie plany o studiach medycznych i zacząć życie o jakim zawsze marzył. Gdy poznaje Anę, od pierwszej chwili wie, że to kobieta jego życia. Za plecami narzeczonego dziewczyny, słynnego amerykańskiego fotoreportera Chrisa, wybucha namiętny romans. W tym czasie Imperium zaczyna drżeć w posadach, a na ulicach Stambułu robi się niespokojnie. Siły tureckich nacjonalistów, korzystając z narastającego chaosu rozpoczynają prześladowania ludności ormiańskiej. Michael i Ana, oboje ormiańskiego pochodzenia, z dnia na dzień stają w obliczu śmiertelnego zagrożenia. Gdy krew płynie ulicami, a świat odwraca oczy, to Amerykanin Chris może okazać się jedyną szansą ocalenia dla zakochanych.

 

ZWIASTUN:

 

WSPÓŁORGANIZATOR:

Bookmark and Share

archiwum