kpb

Słońce, to słońce mnie oślepiło - premiera z udziałem twórców

środa, 26 października 2016, godz. 19.00

| Wednesday, October 26th, 7 p.m.

W środę, 26 października, zapraszamy na premierę filmu Anki i Wilhelma Sasnali Słońce, to słońce mnie oślepiło. Po pokazie odbędzie się spotkanie z udziałem twórców.

Inspiracją dla najnowszego filmu Anki i Wilhelma Sasnali była powieść Alberta Camus Obcy. W filmie Słońce, to słońce mnie oślepiło przyglądają się człowiekowi, którego główną motywacją do działania jest lęk. Główny bohater, podobnie jak w powieści, wciąż ucieka przed koniecznością odnajdywania się w rzeczywistości i odgrywania określonych ról, ale także przed odpowiedzialnością. Skonfrontowany z człowiekiem, którego społeczeństwo postrzega jako obcego ze względu na kolor jego skóry, staje przed życiowym wyborem. Decyzje, które podejmuje określają nie tylko jego samego, ale i współczesne mu społeczeństwo.Pokazowi filmu towarzyszyć będzie spotkanie z twórcami: Anką i Wilhelmem Sasnalami oraz Małgorzatą Zawadzką, które poprowadzi Anita Piotrowska, krytyk filmowy, redaktorka Tygodnika Powszechnego.

Film będzie wyświetlany z angielskimi napisami.

 

| The screening will be followed by a Q&A session with the filmmakers: Anka and Wilhelm Sasnal and the actress Małgorzata Zawadzka, hosted by the film critic Anita Piotrowska.

The film will be presented in original version with English subtitles. The Q&A session will be held in Polish.

 

BILETY:
18 zł (normalne)
14 zł (ulgowe)
12 zł (senior)

 

O FILMIE:

SŁOŃCE, TO SŁOŃCE MNIE OŚLEPIŁO | THE SUN, THE SUN HAS BLINDED ME
reż. Anka Sasnal, Wilhelm Sasnal, Polska 2016, 74’

(in Polish with English subtitles)

Festival du Nouveau Cinéma w Montrealu 2016: nagroda dla najlepszego pełnometrażowego filmu w konkursie Les Nouveaux Alchimistes
Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy 2016: udział w konkursie międzynarodowym


Główny bohater, Rafał Mularz, to obcy z wyboru. Nie postępuje według powszechnie przyjętych reguł. Jego wyobcowanie to kwestia życiowego wyboru, ucieczka od lęków, pragnień, marzeń i ambicji. Pewnego dnia spotyka człowieka o innym kolorze skóry, jeszcze bardziej obcego niż on sam – Obcego z definicji.

Film buduje portret nie tylko głównego bohatera, ale też współczesnego społeczeństwa, które zwykle wskazuje palcem wszelką inność, odmienność. Co tak naprawdę oznacza spotkanie z Obcym? To pytanie warto zadać tak w wymiarze jednostkowym, jak również w szerszym wymiarze społecznym szczególnie w czasach narastającego nacjonalizmu i ksenofobii w krajach takich jak Polska.

 

| The main character Rafal Mularz is a stranger by choice. He does not act according to generally accepted rules. His alienation is a matter of choosen way of life, it is an escape from the fears, desires, dreams and ambitions. One day he meets a man more alien than himself – Stranger by definition.

The film builds a portrait not only of the main character, but also of contemporary society, which usually points the finger at any otherness. What does it mean to encounter a Stranger? That is the question faced by the film’s protagonist, a man detached from the world around him, and also by countries such as Poland – xenophobic, and refusing to take on their share of responsibility.

 

ZWIASTUN:


Bookmark and Share

archiwum