kpb

Berlin. Symfonia wielkiego miasta - pokaz filmu z muzyką na żywo (Manggha)

piątek, 4 listopada 2016, godz. 20.30 (Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha)

|| Friday, 4 November 2016, 8.30 p.m.

(for English version click here)Goethe-Institut we współpracy z Kinem Pod Baranami i Festiwalem Filmu Niemego zaprasza na specjalny pokaz awangardowego dokumentu Walthera Ruthmanna Berlin. Symfonia wielkiego miasta. Muzykę na żywo do filmu wykona niemiecki pianista i kompozytor, Hauschka.

W piątek, 4 listopada, w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbędzie się wyjątkowy pokaz filmu Berlin. Symfonia wielkiego miasta, dokumentu Walthera Ruttmanna z 1927 roku, który stał się prekursorem całego gatunku filmowego. Rytmiczny charakter opowieści o mieście-maszynie podkreśli tego wieczoru Volker Beltermann występujący pod pseudonimem Hauschka - jeden z najbardziej znanych pianistów grający na tzw. fortepianie preparowanym. Wykorzystując m.in. taśmy Gaffa, folie kuchenne, zakrętki, piłki do ping-ponga, a nawet wibratory, umieszczone na strunach i młoteczkach instrumentu, artysta uzyskuje zaskakujące brzmienie, a fortepian w jego rękach generuje nie tylko melodię, ale staje się również instrumentem perkusyjnym. Hauschka jest nie tylko pianistą, ale i kompozytorem. Wspólnie z Dustinem O’Halloranem, gościem 12. Festiwalu Filmu Niemego, stworzył muzykę do prezentowanego niedawno na festiwalu w Toronto filmu Daleko od domu (Lion) w reżyserii Gartha Davisa (premiera polska: 2 grudnia 2016).

Wydarzenie odbywa się w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016 pod hasłem ŚWIĘTUJEMY! (WIR FEIERN!) zorganizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.Pokaz stanowi zapowiedź 17. Festiwalu Filmu Niemego, który odbędzie się w dn. 1-4 grudnia 2016.

 

www.goethe.de/polska/swietujemy  
www.warszawa.diplo.de  
www.festiwalfilmuniemego.pl  

 

BILETY:
20 zł (normalny)
18 zł (ulgowy)O FILMIE:

BERLIN: SYMFONIA WIELKIEGO MIASTA | BERLIN: SYMPHONY OF A GREAT CITY | BERLIN: DIE SINFONIE DER GROßSTADT
reż. Walther Ruttmann, Niemcy 1927, 65’
(niemieckie, angielskie i polskie napisy)

Dzieło Walthera Ruttmanna użyczyło tytułu gatunkowi filmowemu, który historycy kina nazwali symfonią miejską. Filmy tego nurtu, powstające niezależnie od siebie w różnych częściach Europy i Ameryki Północnej na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku, łączyły cechy filmu dokumentalnego i eksperymentalnego. Były one wyrazem fascynacji rozwojem miast epoki industrialnej i kształtującego się na oczach filmowców nowego, wielkomiejskiego stylu życia.

Berlin, symfonia wielkiego miasta jest opowieścią o jednej dobie z życia niemieckiej stolicy, podzieloną na pięć aktów odpowiadających kolejnym porom dnia. Rytm filmu - podobnie jak rytm miejskiej aktywności - staje się coraz szybszy w miarę upływu czasu. Awangardowy dokument Ruttmanna to portret miasta-maszyny.

 

MUZYKA NA ŻYWO:

(fot. Mareike Foecking)

HAUSCHKA (właśc. Volker Beltermann) to niemiecki pianista i kompozytor, znany przede wszystkim z gry na tzw. fortepianie preparowanym, czyli poddanym modyfikacjom, bądź też wykorzystywanym w sposób odmienny od tradycyjnej techniki gry, w celu osiągnięcia nietypowej barwy dźwięku. Preparacja może polegać na włożeniu między struny fortepianu różnych elementów np. śrub, sztućców, gwoździ, nałożeniu na struny koralików lub nakrętek. Hauschka po raz pierwszy dał się poznać szerszej publiczności na hiphopowym albumie God’s Favourite Dog oraz przy współpracy z drum’n’bassowym kwintetem Nonex, co wyjaśnia charakterystyczne brzmienie jego gry, jednocześnie instynktowne i pełne miłości do rytmu. 

 

SPOT:

visual: Julie Land MotionArt
music: Hauschka "Elizbeth Bay" 

 

Bookmark and Share

archiwum