kpb

Hannah. Nieznana historia buddyzmu - pokaz przedpremierowy i spotkanie z reżyserką

niedziela, 23 października 2016, godz. 17.00

 

 

W niedzielę, 23 października, zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego Hannah. Nieznana historia buddyzmu Marty György-Kessler i Adama Penny’ego. Opowiada on niezwykłą historię Hannah Nydahl - laureatki nagrody UNESCO, która przeniosła buddyzm tybetański na Zachód. Po pokazie odbędzie się spotkanie z udziałem reżyserki Marty György-Kessler oraz Tomka Lehnerta - jednego z bohaterów filmu.

 

Kręcony w Indiach, Nepalu, na Dalekim Wschodzie oraz w Europie, film Hannah. Nieznana historia buddyzmu stanowi nieopowiedzianą do tej pory, opartą na faktach historię życia młodej Dunki, która wraz ze swoim mężem, Ole Nydahlem, stała się ostoją autentycznego buddyzmu. W 1968 r. Ole i Hannah zostali pierwszymi zachodnimi uczniami Jego Świątobliwości XVI Karmapy w Nepalu. Po okresie pobierania nauk buddyzmu tybetańskiego, oboje zostali wysłani do Europy w celu przekazania ich ludziom Zachodu. Przez ponad trzy dekady podróżowali po całym świecie, dzieląc się swoją wiedzą z ludźmi rozmaitych środowisk.

Hannah. Nieznana historia buddyzmu to przede wszystkim niezwykle interesujące zdjęcia archiwalne, piękna ścieżka dźwiękowa i mistrzowski montaż Simona Barkera, laureata nagrody Emmy oraz Sundance Grand Jury Prize. W dokumencie jest także wiele wątków polskich. Pojawienie się buddyzmu tybetańskiego i głównych bohaterów w naszym kraju przeplata się z burzliwymi wydarzeniami i przemianami lat 80. Ważną część filmu stanowią materiały archiwalne z tego okresu oraz relacje świadków, m.in: Miry Boboli, Wojciecha Tracewskiego oraz jednego z gości wieczoru - Tomka Lehnerta.

 

Po seansie zapraszamy na spotkanie z reżyserką i producentką filmu, Martą György-Kessler, która przez piętnaście lat podróżowała zarówno z Hannah, jak i z innymi wybitnymi buddyjskimi Lamami. Gościem pokazu będzie również jeden z bohaterów filmu i świadek tamtych wydarzeń - Tomek Lehnert.

 

 

BILETY:

30 zł

 

O FILMIE:

HANNAH. NIEZNANA HISTORIA BUDDYZMU | HANNAH. BUDDHISM’S UNTOLD JOURNEY
reż. Marta György-Kessler, Adam Penny; DK/ESP/HK/IN/DE/HU/GB/NP/BA 2014, 91’



MFF ARPA w Los Angeles 2014: Nagroda Publiczności za najlepszy film dokumentalny
Indian Cine Film Festival w Mumbaju 2015: nagroda dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego
MFF w Londynie 2016: nagroda dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego


Niezwykła i pełna przygód filmowa podróż, której bohaterką jest Hannah Nydahl - dzięki niej buddyzm tybetański stał się znany na Zachodzie.

Sercem tej opowieści jest przepiękna historia miłosna, która rozpoczyna się w hippisowskich czasach w Kopenhadze w latach 60. XX w. i prowadzi do Katmandu, gdzie Hannah i jej mąż, Ole, zostali pierwszymi zachodnimi uczniami Jego Świątobliwości 16. Karmapy. Król Joginów i pierwszy świadomie reinkarnowany lama Tybetu na zawsze odmienił ich życie. Na jego życzenie młodzi Duńczycy zaczęli nieść mądrość nauk i metod buddyjskich za Zachód. Przez ponad trzy dekady podróżowali po całym świecie, spotykając się ludźmi z różnych krajów i środowisk. Ich droga wiodła przez niespokojny, stale zmieniający się świat, od Europy do Ameryki Północnej - oglądali upadek komunizmu w Europie Wschodniej i Rosji, w Ameryce Południowej zostali porwani przez partyzantów.

Dokument pokazuje, że buddyjski ideał wolności, we wszystkich jej formach, jest dziś bardziej istotny niż kiedykolwiek, oraz że nie wszystko, co tybetańskie powinno być uważane za święte.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum