Nasz człowiek w Wenecji! - wysłannik Kina Pod Baranami na 73. MFF w Wenecji
NASZ CZŁOWIEK W WENECJI!
wysłannik Kina Pod Baranami na MFF w Wenecji
w ramach projektu 28 Times Cinema
31 sierpnia - 10 września 2016
Młody, zdolny pasjonat filmu, stały widz Kina Pod Baranami, oglądał, słuchał i pisał o jednym z najważniejszych festiwali filmowych na świecie. Krótko mówiąc – nasz człowiek na MFF w Wenecji!
W ramach projektu 28 Times Cinema, współtworzonego przez Parlament Europejski oraz prestiżową sieć kin Europa Cinemas, 28 młodych pasjonatów kina brało udział w pokazach filmowych, spotkaniach i obradach jury w ramach sekcji Venice Days na MFF w Wenecji. Wśród nich Kamil Klamut, reprezentujący Kino Pod Baranami. Jego relacje z pobytu na festiwalu pozwoliły widzom poczuć magię europejskiego święta kina.
Od 2010 r. sieć Europa Cinemas wybiera kina, których zadaniem jest rekrutacja młodych ludzi do unikatowego projektu 28 Times Cinema. Kino Pod Baranami już po raz drugi otrzymało to zaszczytne wyróżnienie i zaproponowało trzech kandydatów. Jeden z nich, Kamil Klamut, został wybrany przez prezydium Europa Cinemas.
Kamil Klamut to dziennikarz, bloger, redaktor naczelny studenckiego czasopisma Spectrum, a przede wszystkim rasowy kinoman i stały bywalec Kina Pod Baranami. Jego wrażliwość na kino oraz nieodparta chęć zarażania innych miłością do X Muzy sprawiły, że to właśnie on reprezentował Polskę oraz Kino Pod Baranami w trakcie 73. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.
Autor bloga Kraków Movie (www.krakowmovie.wordpress.com) wraz z reprezentantami 27 innych państw uczestniczył w pokazach filmowych, spotkaniach z twórcami, producentami i krytykami filmowymi. Brał także udział w pracach jury przyznającego nagrodę Venice Days Prize.
Venice Days to autorska sekcja towarzysząca konkursowi głównemu weneckiego festiwalu. W programie sekcji znalazło się 12 filmów europejskich oraz kolekcja filmów krótkometrażowych Miu Miu Women’s Tales - historie kobiet tworzone przez kobiety. Tym razem były to opowieści Naomi Kawase oraz Crystal Moselle. Uczestnicy projektu oraz pozostali widzowie mogli również zobaczyć finalistów konkursu LUX Prize, organizowanego przez Parlament Europejski. Venice Days to ponadto siedem dodatkowych wydarzeń specjalnych, w tym światowa premiera filmu Vangelo, z udziałem uchodźców z Asti Refugee Center.
Spotkania w ramach Venice Days w 2015 roku:
Strona oficjalna Venice Days: www.venice-days.com/
Projekt 28 Times Cinema, łączący młodych kinomanów z 28 krajów europejskich, podkreśla, jak ważna jest umiejętność łączenia różnych punktów widzenia na kino. Kamil był nie tylko aktywnym uczestnikiem projektu, ale przede wszystkim ambasadorem polskich kin arthouse’owych na tej międzynarodowej imprezie. Dzielił się swoimi festiwalowymi wrażeniami na oficjalnym blogu europa-cinemas-blog.org oraz na stronie krakowmovieblog.
Relacje Kamila będzie można było również śledzić w mediach społecznościowych za pomocą hasztagów #28TimesCinema, #28TC2016, #VeniceDays oraz na profilach Kina Pod Baranami na Facebooku i Twitterze - #baranwwenecji .
O udziale Kamila w projekcie 28 Times Cinema można również przeczytać na stronie internetowej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz na portalu branżowym nowoczesnekino.pl
Organizatorami projektu są Parlament Europejski (fundator LUX Prize) oraz Venice Days i sieć kin Europa Cinemas, do której Kino Pod Baranami należy od wielu lat.
Profil Kina Pod Baranami na blogu Europa Cinemas: europa-cinemas-blog.org
UCZESTNICY O PROJEKCIE 28 TIMES CINEMA:
Dla mnie każde interesujące wydarzenie to szansa, aby podzielić się nim z szerszą publicznością. Uwielbiam dzielić się ciekawymi doświadczeniami z innymi ludźmi. Lubię rozmawiać o tym, co widziałem, co przeżyłem. Festiwale filmowe są jak święta, jak Boże Narodzenie.
Kamil Klamut, reprezentant Kina Pod Baranami w 2016 roku
Ten projekt to możliwość podróży na jeden z największych światowych festiwali filmowych (odbywający się w urokliwym mieście); okazja do poznania interesujących ludzi, mających nierzadko odmienne podejście do kinematografii niż inni (…) Moc arthouse'owego kina i garść midnight movies, których większość rodaków nie zobaczy przez najbliższe pięć lat.
Piotr Sarota, reprezentant Kina Pod Baranami w 2012 roku
ZWIASTUN projektu:
ORGANIZATORZY PROJEKTU: