kpb

Polska w Europie, Europa w Polsce - przegląd filmowy krakowskich konsulatów

POLSKA W EUROPIE, EUROPA W POLSCE
- przegląd filmowy krakowskich konsulatów

17-21 czerwca 2016



W dniach 17-21 czerwca zapraszamy na przegląd filmowy krakowskich konsulatów zatytułowany Polska w Europie, Europa w Polsce, podczas którego zostanie zaprezentowanych sześć europejskich produkcji. Hasłem przewodnim wydarzenia jest “polskość”.

Przegląd filmowy Polska w Europie, Europa w Polsce jest wspólną inicjatywą sześciu placówek konsularnych z Krakowa, które za pośrednictwem sztuki filmowej pragną podkreślić wagę roli Polski w Europie oraz spuścizny kultury europejskiej w Polsce, a także wspólnotę doświadczeń politycznych kontynentu. Kluczem doboru prezentowanych filmów jest hasło “polskość”, realizowane bądź poprzez wkład polskich twórców (reżyserów i aktorów) w powstanie dzieła, bądź poprzez tematykę filmu związaną z naszym krajem.

Wydarzenie otworzy przedpremierowy pokaz thrillera Czerwony Kapitan z Maciejem Stuhrem w roli głównej, który na Słowacji okazał się frekwencyjnym hitem. W programie znalazł się także legendarny film Károly Makka o zakazanym uczuciu z rewolucją 1956 w tle - Inne spojrzenie z Grażyną Szapołowską i Jadwigą Jankowską-Cieślak (która otrzymała za tę kreację nagrodę w Cannes); dokument Dzieci Majdanu, poświęcony najmłodszym, których rodzice zginęli podczas wydarzeń na kijowskim Majdanie lub walk z prorosyjskimi separatystami w strefie ATO; sięgający do trudnych relacji polsko-niemieckich dramat A na koniec przyszli turyści; odwołujący się do wielokulturowej historii Polski dokument muzyczny Mordechaj Gebirtig, czyli bądź zdrów, mój Krakowie oraz nagradzany na festiwalach filmowych na całym świecie melodramat The Polish Bride.

W przedsięwzięcie włączyły się konsulaty generalne Republiki Federalnej Niemiec, Republiki Słowackiej, Republiki Ukrainy i Republiki Węgierskiej oraz konsulaty honorowe Holandii i Republiki Austrii.



PROGRAM:

piątek, 17 czerwca 2016
19.00
 CZERWONY KAPITAN | ČERVENY KAPITÁN | THE RED CAPTAIN
reż. Michal Kollár, Czechy/Polska/Słowacja 2016, 115’ (seans przedpremierowy!
film wyświetlany z polskimi i angielskimi napisami 
// with Polish and English subtitles
Film prezentuje: Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie

sobota, 18 czerwca 2016
19.00  
INNE SPOJRZENIE | EGYMÁSRA NÉZVE
reż. Károly Makk, János Xantus, Węgry 1982, 102’ (film wyświetlany z taśmy 35mm)
Film prezentuje: Konsulat Generalny Republiki Węgierskiej w Krakowie

niedziela, 19 czerwca 2016
19.00 
DZIECI MAJDANU
reż. Bożydar Pająk, Polska 2015, 36’
Film prezentuje: Konsulat Generalny Republiki Ukrainy w Krakowie
oraz:
MORDECHAJ GEBIRTIG, CZYLI BĄDŹ ZDRÓW, MÓJ KRAKOWIE
reż. Piotr Szalsza, Polska 2012, 60’
Film prezentuje: Konsulat Republiki Austrii w Krakowie

poniedziałek, 20 czerwca 2016
19.00 
A NA KONIEC PRZYSZLI TURYŚCI | AM ENDE KOMMEN TOURISTEN
reż. Robert Thalheim, Niemcy 2007, 85’
Film prezentuje: Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie

wtorek, 21 czerwca 2016
19.00 
THE POLISH BRIDE | DE POOLSE BRUID
reż. Karim Traïdia, Holandia 1998, 90’
Film prezentuje: Konsulat Holandii w Krakowie


BILETY:
12 zł
(normalny)
10 zł (ulgowy)
Czerwony Kapitan: 20 zł | 14 zł


O FILMACH:

A NA KONIEC PRZYSZLI TURYŚCI | AM ENDE KOMMEN TOURISTEN
reż. Robert Thalheim, Niemcy 2007, 85’
Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie

Niemieckie Nagrody Filmowe 2008: najlepszy film - nominacja
Sven decyduje się na zastępczą służbę wojskową poza granicami Niemiec. Jedzie do Oświęcimia, które dla niego było po prostu małym miasteczkiem w obcym kraju. Na miejscu chłopak ma pomóc w prowadzeniu schroniska młodzieżowego w pobliżu Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jego głównym zdaniem okazuje się jednak opieka nad Stanisławem Krzemińskim (Ryszard Ronczewski), ocalałym więźniem obozu, który dzieli się swoim doświadczeniem z kolejnymi pokoleniami młodych ludzi. Film stanowi osobiste spojrzenie młodego niemieckiego reżysera na tragedię sprzed ponad półwiecza. Robert Thalheim zrealizował przejmujący film o Oświęcimiu, nie wchodząc z kamerą do obozu.

CZERWONY KAPITAN | ČERVENY KAPITÁN | THE RED CAPTAIN
reż. Michal Kollár, Czechy/Polska/Słowacja 2016, 115’ (seans przedpremierowy!)
film wyświetlany z polskimi i angielskimi napisami 
// with Polish and English subtitles
Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie

Akcja filmu dzieje się trzy lata po przełomowych wydarzeniach - upadku muru berlińskiego i częściowo wolnych wyborach w Polsce i na pół roku przed rozpadem Czechosłowacji. W pewien upalny dzień zostaje odkryty tajemniczy szkielet z gwoździem wbitym w czaszkę. Sprawą zajmuje się młody policjant Richard Krauz (Maciej Stuhr), który ma ambicje zwalczenie stereotypu reżimowego milicjanta. Film jest ekranizacją bestsellera Dominika Dána, który przeżył na własnej skórze większość z tego, co opisał w książce. Czerwony Kapitan miał już swoją premierę na Słowacji, gdzie stał się absolutnym hitem - film z Maciejem Stuhrem został znakomicie przyjęty przez publiczność i ustanowił nowy rekord liczby widzów w weekend premierowy.
Film wejdzie na polskie ekrany 26 sierpnia.

DZIECI MAJDANU
reż. Bożydar Pająk, Polska 2015, 36’
Konsulat Generalny Republiki Ukrainy w Krakowie

Jesienią 2013 roku Ukrainą i Europą wstrząsnęły wydarzenia, które rozegrały się w Kijowie. Pokojowy proeuropejski protest studentów został brutalnie spacyfikowany przez jednostki specjalne policji, co wywołało falę oburzenia i doprowadziło do masowych demonstracji antyprezydenckich oraz okupacji centralnego placu stolicy, nazywanego od tamtej pory Euromajdanem. W kolejnych miesiącach uliczne protesty kosztowały życie prawie 100 osób.
Dokument Dzieci Majdanu został poświęcony najmłodszym, których rodzice zginęli podczas wydarzeń na kijowskim Majdanie lub walk z prorosyjskimi separatystami w strefie ATO, które wybuchły w rezultacie wcześniejszych wydarzeń. Dzieci te, dzięki inicjatywie Aleksandry Zapolskiej i innym ludziom dobrej woli, mogą w ramach rehabilitacji odwiedzić Polskę, by nabrać sił i zapomnieć o złych chwilach, a jednocześnie z nadzieją popatrzeć w przyszłość Ukrainy.

INNE SPOJRZENIE | EGYMÁSRA NÉZVE
reż. Károly Makk, János Xantus, Węgry 1982, 102’
Konsulat Generalny Republiki Węgierskiej w Krakowie

MFF w Cannes 1982: Złota Palma dla najlepszej aktorki - Jadwiga Cieślak-Jankowska, nagroda FIPRESCI - Károly Makk
Zakazane uczucie z historią węgierskiego powstania 1956 w tle. Zamężna dziennikarka Eva zakochuje się w redakcyjnej koleżance Livii. Niemożność odsunięcia od siebie uczucia do przyjaciółki doprowadzi do dramatycznego finału. W legendarnym filmie Károly Makka wystąpiły polskie aktorki: Grażyna Szapołowska i Jadwiga Jankowska-Cieślak, która otrzymała za tę kreację nagrodę w Cannes za najlepszą rolę żeńską. Inne spojrzenie jest ekranizacją powieści Erzsébet Galgóczi i uchodzi za pierwszy w kinematografii wschodnioeuropejskiej film podejmujący temat kobiecej miłości homoseksualnej.

MORDECHAJ GEBIRTIG, CZYLI BĄDŹ ZDRÓW, MÓJ KRAKOWIE
reż. Piotr Szalsza, Polska 2012, 60’
Konsulat Republiki Austrii w Krakowie

Muzyczny dokument Mordechaj Gebirtig, czyli bądź zdrów, mój Krakowie stanowi opowieść o losach i twórczości znakomitego poety i pieśniarza jidysz, który prawie całe swoje życie spędził na krakowskim Kazimierzu. Film prezentuje niedawno odnalezione rękopisy Gebirtiga, a także dziewięć jego pieśni w wykonaniu artystek krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Mordechaj Gebirtig został zamordowany w 1942 roku przez hitlerowców podczas likwidacji krakowskiego getta.

THE POLISH BRIDE | DE POOLSE BRUID
reż. Karim Traïdia, Holandia 1998, 90’
Konsulat Holandii w Krakowie

Złote Globy 1999: najlepszy film nieanglojęzyczny (nominacja)
AFI Fest 1998: European Film Award - Karim Traïdia
MFF w Cannes 1998: Grand Golden Rail - Karim Traïdia
MFF w Rotterdamie 1998: nagroda publiczności
Historia miłości Polki, zmuszanej do pracy w domu publicznym w Holandii i farmera z Groningen, u którego kobieta znajduje schronienie po ucieczce z rąk oprawców. Rozpoczęcie przez tych dwoje nowego wspólnego życia okazuje się trudne ze względu na przeszłość Anny, która nie pozwala o sobie zapomnieć. The Polish Bride doceniono na festiwalach filmowych na całym świecie, film został również zgłoszony jako holenderski kandydat do Oscara za rok 1998.


ORGANIZATORZY:

    


                           


                                      
Bookmark and Share

archiwum