kpb

Walser - pokaz specjalny z udziałem reżysera, Zbigniewa Libery

piątek, 20 maja 2016, godz. 19.00W piątek, 20 maja, o godz. 19.00 zapraszamy na pokaz specjalny eksperymentalnego filmu Walser z udziałem reżysera, Zbigniewa Libery - jednego z najbardziej znanych polskich artystów wizualnych (m.in. twórcy kontrowersyjnej instalacji Lego. Obóz koncentracyjny), działającego na wielu polach sztuki, m.in. fotografii, wideo, instalacji, performansu, a od niedawna także filmu. 

W filmie Zbigniewa Libery zagubione plemię leśnych ludzi zderza się z przedstawicielem cywilizacji, urzędnikiem kolejowym Walserem, zaś - w warstwie formalnej - postapokaliptyczne science fiction konfrontuje się z kontrkulturową utopią powrotu do natury. Zdaniem krytyków Walser jest jednym z przykładów zwrotu kinematograficznego w polskiej sztuce współczesnej.

W rolę tytułowego Andrzeja Walsera wcielił się Krzysztof Stroiński (Tydzień z życia mężczyzny, Rysa), zaś autorem zdjęć do filmu jest Adam Sikora, operator Lecha Majewskiego (Młyn i krzyż, Angelus, Wojaczek, Pokój saren) i ostatnich filmów Jerzego Skolimowskiego (Cztery noce z Anną, Essential Killing).Pokaz filmu poprzedzi wstęp reżysera, Zbigniewa Libery - wszechstronnego artysty, prekursora sztuki krytycznej, pierwszego laureata Nagrody Filmowej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie dla artysty poruszającego się pomiędzy sztukami wizualnymi a kinematografią (2011). Wyróżnienie to umożliwiło artyście zrealizowanie pierwszego filmu fabularnego. 

Po pokazie Walsera zaplanowana jest projekcja dokumentu Hippie End, ukazującego kulisy powstawania filmu.

BILETY:
20 zł
(normalny) | 14 zł (ulgowy) | 12 zł (seniorzy)


O FILMACH:

WALSER | WALSER
reż. Zbigniew Libera, Polska 2015, 78’

MFF T-Mobile Nowe Horyzonty Wrocław 2015: światowa premiera, konkurs główny
Festiwal Filmowy w Gdyni 2015: konkurs Inne Spojrzenie, oficjalna selekcja


Na obrzeżach cywilizacji żyje zagubione plemię. Contehli są ludźmi o błękitnych jak len oczach, płowych dreadach i młodych ciałach. Wyglądają jak spełnienie hippisowskich fantazji o powrocie do natury. Leśni ludzie żyją jak w raju, gdy do tego idealnego świata wdziera się cywilizacja w osobie urzędnika kolejowego: Walsera. Mimo, że za wszelką cenę próbuje on wniknąć w ich sielankowy świat i nauczyć się niezrozumiałego języka, niesie ze sobą tylko chaos i destrukcję.

To opowieść o kolejnej straconej szansie na alternatywę dla naszej cywilizacji. Zbigniew Libera 

Nowatorska eksperymentalność.
Hanna Margolis, obieg.pl

Postapokaliptyczny thriller.
Jakub Majmurek, Krytyka Polityczna


HIPPIE END | HIPPIE END
reż. Aleksandra Panisko, 45’

Film jest portretem kontrowersyjnego polskiego artysty, Zbigniewa Libery. Kamera śledzi go podczas nagrywania swojego pierwszego filmu fabularnego i debiutu kinowego. Artysta do projektu zatrudnia członków alternatywnej kultury, którzy tworzą utopijną społeczność w rzeczywistym świecie. Aby wykonać zdjęcia do filmu podróżują wspólnie w dzikie góry Słowenii. Budują chatki, w których zaczynają żyć.


WALSER - ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum