Weekend z Millenium Docs Against Gravity 2016
20 - 22 maja 2016
W dniach 20-22 maja zapraszamy na Weekend z Millennium Docs Against Gravity, podczas którego zostanie zaprezentowany wybór sześciu filmów dokumentalnych, pokazywanych na tegorocznym, 13. Millennium Docs Against Gravity Film Festival w Warszawie (13-22 maja).
Millennium Docs Against Gravity (dawniej PLANETE+ DOC FF) już po raz kolejny odbywa się niemal w całym kraju. Podczas Weekendu z Millennium Docs Against Gravity, który zawita do 21 polskich miast, pokazane zostaną premierowo najlepsze dokumenty minionego roku, a widzowie wybiorą film, który otrzyma Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.
W programie przeglądu znalazło się sześć filmów dokumentalnych, eksplorujących problemy współczesnego świata: dynamiczny rozwój technologii i cyfryzację rzeczywistości oraz płynące zeń zagrożenia (thriller polityczny Dobry Amerykanin; Facebookistan), rolę propagandy w utrzymaniu totalitarnej władzy (zrealizowany w Korei Północnej film Pod opieką wiecznego słońca), sytuację kobiet i ich emancypacyjne dążenia (doceniony przez międzynarodową publiczność portret młodej afgańskiej raperki Sonita), pamięć narodu, wymieranie kultur i ludów tubylczych (nagrodzony w Berlinie Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszy scenariusz Perłowy guzik), a także społeczne reperkusje wojny (gogolowscy z ducha Ukraińscy szeryfowie).
PROGRAM:
piątek, 20 maja
21.15 SONITA | SONITA
reż. Rokhsareh Ghaem Maghami, Iran/Niemcy/Szwajcaria 2015, 90’
sobota, 21 maja
18.45 PERŁOWY GUZIK | EL BOTON DE NACAR
reż. Patricio Guzmán, Chile/Francja/Hiszpania 2015, 82’
20.15 FACEBOOKISTAN | FACEBOOKISTAN
reż. Jakob Gottaschau, Dania 2015, 59’
21.30 UKRAIŃSCY SZERYFOWIE | UKRAINIAN SHERIFFS
reż. Roman Bednarczuk, Ukraina/Łotwa/Niemcy 2015, 80’
niedziela, 22 maja
17.15 POD OPIEKĄ WIECZNEGO SŁOŃCA | UNDER THE SUN
reż. Witalij Manski, Rosja/Łotwa/Niemcy/Czechy/Korea Północna 2015, 106’
19.15 DOBRY AMERYKANIN | A GOOD AMERICAN
reż. Friedrich Moser, Austria 2015, 100’
BILETY:
16 zł (normalny)
13 zł (ulgowy)
Karnet (6 filmów): 54 zł
Aby zakupić karnet online - prosimy o kontakt: kasa@kinopodbaranami.pl .
O FILMACH:
DOBRY AMERYKANIN | A GOOD AMERICAN
reż. Friedrich Moser, Austria 2015, 100’
CPH:DOX 2015: CPH:DOX Award - Friedrich Moser (nominacja), Politiken's Audience Award - Friedrich Moser (nominacja)
DOC NYC 2015: Viewfinders Grand Jury Prize - Friedrich Moser (nominacja)
Polityczny thriller o konspiracyjnej polityce Biura Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) w USA. Korupcja, kłamstwa, osobiste ambicje i chciwość zablokowały wprowadzenie taniego i niezwykle skutecznego systemu monitoringu i analiz, który powstrzymałby ataki terrorystyczne z 11 września. Jego autorem był William Binney - pionier współczesnej informatyki, który pracował dla amerykańskiego wojska już w czasie wojny z Wietnamem. System Binneya pozwalał śledzić każdy elektroniczny sygnał na Ziemi przy jednoczesnym poszanowaniu prywatności. Został zablokowany przez NSA na trzy tygodnie przed atakiem na WTC. Poznajemy kulisy odrzucenia tego projektu na rzecz drogiego i bezużytecznego programu, który miał jedną zaletę: stworzył setki nowych miejsc pracy w NSA i zapewniał sowite wynagrodzenie dla wielu byłych pracowników tej instytucji.
FACEBOOKISTAN | FACEBOOKISTAN
reż. Jakob Gottaschau, Dania 2015, 59’
Prawie 1,4 miliarda ludzi korzysta dziś z Facebooka i dobrowolnie dzieli się w sieci prywatnymi danymi. Facebook chce, byśmy ujawnili swoje oblicze, ale czy sam pokazuje prawdziwą twarz? Niewiele wiemy na temat największej na świecie publicznej sieci, stworzonej przez Marka Zuckerberga, łączącej dziś tak wielu ludzi na Ziemi. Czy jest w jakikolwiek sposób kontrolowana i monitorowana? Dlaczego niektóre posty i strony podlegają cenzurze? I dlaczego Facebook przechowuje dane użytkownika, nawet gdy ten usunął swój profil? Film prześwietla działalność i strukturę Facebooka, ujawniając jak podchodzi on do dwóch podstawowych zasad demokracji: prawa do wolności słowa i do prywatności, oraz jak wiele osób i organizacji jest mniej lub bardziej powiązanych z jego polityką.
PERŁOWY GUZIK | EL BOTON DE NACAR
reż. Patricio Guzmán, Chile/Francja/Hiszpania 2015, 82’
Berlin IFF 2015: Srebrny Niedźwiedź za najlepszy scenariusz - Patricio Guzmán, Nagroda Jury Ekumenicznego - Patricio Guzmán; Złoty Niedźwiedź - Patricio Guzmán (nominacja)
Cezary 2015: najlepszy film dokumentalny - Patricio Guzmán (nominacja)
Morze jest źródłem życia, ale może być również niemym świadkiem okrutnych zbrodni i tragedii. Woda to nie tylko H2O. Woda ma pamięć, która potrafi zakonserwować wspomnienia. Ocean nosi w sobie historię całej ludzkości. To w nim skupiają się wszystkie głosy pochodzące z Ziemi i z kosmosu. To tu znaleźć można rząd zagubionych dusz, bez nagrobka, pozostawionych samym sobie do końca. Woda ma jednak swój własny głos i szczególnego rodzaju rolę do spełnienia - odbiera impulsy z gwiazd, aby dalej przekazać je żywym stworzeniom.
POD OPIEKĄ WIECZNEGO SŁOŃCA | UNDER THE SUN
reż. Witalij Manski, Rosja/Łotwa/Niemcy/Czechy/Korea Północna 2015, 106’
Hong Kong IFF 2016: Jury Prize - Witalij Manski
San Francisco IFF 2016: Golden Gate Award/Best Documentary Feature - Witalij Manski (nominacja)
Jihlava IDFF 2015: Best Central and Eastern European Documentary - Witalij Manski
Północna Korea to według koreańskiej propagandy najszczęśliwszy kraj na świecie. Film pokazuje życie „przeciętnej” koreańskiej rodziny i mechanizm tamtejszej indoktrynacji. Tak właśnie funkcjonuje idealne koreańskie społeczeństwo, żyjące w wiecznych promieniach słońca - symbolu wielkiego wodza ludu Kim Ir Sena. Film jest w rzeczywistości zapisem starannie wyreżyserowanego przez władzę i przećwiczonego spektaklu, dedykowanego Kim Ir Senowi i Kim Dzon Unowi. Władza narzuca wszystko, łącznie z ludzkimi reakcjami. Całość okazuje się przerażającą choreografią oszustwa - równie surrealistyczną, co złowrogą, przypominającą nową wersję The Truman Show.
SONITA | SONITA
reż. Rokhsareh Ghaem Maghami, Iran/Niemcy/Szwajcaria 2015, 90’
Sundance Film Festival 2016: Audience Award/World Cinema - Documentary - Rokhsareh Ghaemmaghami
Grand Jury Prize/World Cinema - Documentary - Rokhsareh Ghaemmaghami
Portland IFF 2016: Audience Award/Best Documentary - Rokhsareh Ghaemmaghami
Montclair FF 2016: Audience Award/World Cinema - Rokhsareh Ghaemmaghami
Special Jury Prize/Junior Jury Rokhsareh - Ghaemmaghami
Full Frame DFF 2016: Center for Documentary Studies Filmmaker Award - Rokhsareh Ghaemmaghami
Amsterdam IDFF 2015: IDFA Audience Award - Rokhsareh Ghaemmaghami, Won DOC U! Award - Rokhsareh Ghaemmaghami
Sonita to młoda i utalentowana afgańska raperka. Jednak jej rodzina zaplanowała dla niej inną przyszłość. W wieku 10 lat po raz pierwszy stała się przedmiotem transakcji małżeńskiej, zorganizowanej przez rodziców w celu zdobycia posagu dla jej brata. Do ślubu ze starszym mężczyzną nie doszło, ale sytuacja powtórzyła się kilka lat później. Film jest poruszającym portretem młodej dziewczyny, która za wszelką cenę walczy o swoją wolność. Dziś Sonita z powodzeniem nagrywa muzykę i prowadzi kampanię przeciwko przymusowemu wydawaniu dziewczynek za mąż.
UKRAIŃSCY SZERYFOWIE | UKRAINIAN SHERIFFS
reż. Roman Bednarczuk, Ukraina/Łotwa/Niemcy 2015, 80’
Amsterdam IDFF 2015: Special Jury Award/Feature-Length Documentary - Roman Bednarczuk
W Starej Zburiewce na południu Ukrainy działa duet szeryfów o bystrym oku. Wiktor i Wołodia mają za zadanie zniwelować stopę przestępczości. Jeżdżą żółtą rosyjską Ładą z lat 70. (przystrojoną flagą Ukrainy), od jednego miejsca do drugiego, próbując załagodzić konflikty lub rozwiązać zaistniałe już problemy. Film śledzi ich losy, ukazując komizm codziennych sytuacji, w czym przypomina prozę Nikołaja Gogola. Przedstawia, jak wygląda prawdziwe życie na ukraińskiej wsi przed i po wojnie. To niezwykle barwny przekrój ludzkich charakterów z ich słabościami, wadami i problemami.
// strona oficjalna: docsag.pl/pl/weekend-z-festiwalem/
// wydarzenie na Facebooku: TUTAJ
SPOT: