kpb

GORĄCZKA ZŁOTA - seans pod gołym niebem

Serdecznie zapraszamy na pokaz specjalny, inaugurujący przegląd WYSTRZAŁOWE LATO w Kinie Pod Baranami.

Pokaz filmu GORĄCZKA ZŁOTA Charliego Chaplina odbędzie się na tarasie Kina Pod Baranami, w piątek, 13 lipca, o godz. 22.00

piątek, 13 lipca, godz. 22.00
otwarcie - taras Kina Pod Baranami
GORĄCZKA ZŁOTA
| THE GOLDRUSH
reż. Charlie Chaplin, USA 1925, 96’

Gorączka złota, reż. C. Chaplin

Mistrz komedii Charlie Chaplin tym razem wyprawia się na opanowaną gorączką złota Alaskę, gdzie ściągają całe szeregi poszukiwaczy. W czasie burzy śnieżnej chroni się w napotkanej chacie, gdzie poznaje, znanych w całej okolicy: dobrego "Wielkiego" Jima i złego "Czarnego" Larsena. Odcięci od świata z powodu nawałnicy i śniegu, bohaterowie przeżywają ciężkie chwile, szczególnie kiedy zaczyna im brakować żywności. Zdesperowany Larsen decyduje się na ryzykowną wyprawę w poszukiwaniu pożywienia, a oszalały z głodu Jim omal nie zostaje kanibalem.


WYSTRZAŁOWE LATO:
Kino Pod Baranami zaprasza na wakacyjne weekendowe spotkania z westernem - w różnych wariacjach.

Zaprezentujemy filmy pokazujące western w szerszym, nieraz nietypowym kontekście. Pokażemy różne oblicza gatunku, który powszechnie kojarzy się jedynie z kulturą amerykańską oraz klasykami pokazywanymi na co dzień w telewizji.

Poprzez prezentację specjalnie dobranych filmów z dorobku światowej, europejskiej, czy też polskiej kinematografii pragniemy pokazać możliwości, jakie stwarza kreatywne, dalekie od stereotypu traktowanie gatunku filmowego.
 
Western jest gatunkiem szczególnym w historii kina, jego początki sięgają czasów, kiedy Dziki Zachód nie stanowił jeszcze owianej tajemniczą legendą odległej przeszłości, ale rzeczywistość jak najbardziej realną.

Festiwal otworzy Gorączka złota Chaplina. Obok klasycznych filmów gatunku, takich jak Butch Cassidy i Sundance Kid czy Kasia Ballou pokażemy spaghetti western, francuski pastisz gatunku, komedie posługujące się westernowym schematem jako punktem wyjścia, a także surrealistyczną impresję Alejandro Jodorovsky'ego, Kret (El Topo). Zaprezentujemy także inne, niewątpliwie ciekawe przykłady kina NRD-owskiego czy czechosłowackiego i oczywiście polskiego.
Wydarzeniem festiwalu będzie pokaz filmu Łzy czarnego tygrysa - ekstrawaganckiego westernu z Tajlandii.

Przegląd będzie się odbywał w Kinie Pod Baranami w letnie weekendy, od 13 lipca do 18 sierpnia.

 

Bookmark and Share

archiwum