kpb

Pokaz filmów Kieślowskiego z udziałem Jerzego Stuhra

wtorek, 15 marca 2016, godz. 18.00


| SPECIAL SCREENING OF KRZYSZTOF KIESLOWSKI'S DOCUMENTARIES
with Jerzy Stuhr in attendance
- the films will be shown with English subtitles!

Tuesday, March 15, 2016, 6.00 p.m.
(click here for English version)


UWAGA: ze względu na duże zainteresowanie, uruchamiamy
równoległy, dodatkowy pokaz filmów Kieślowskiego na Sali Niebieskiej.

Spotkanie z Jerzym Stuhrem odbędzie się w Sali Czerwonej - w Sali Niebieskiej wyświetlimy transmisję "na żywo" ze spotkania.Wspólnie z Krakowskim Festiwalem Filmowym zapraszamy na wyjątkowy pokaz filmowy upamiętniający 20. rocznicę śmierci Krzysztofa Kieślowskiego. W programie znalazły się dwa filmy reżysera: Gadające głowy oraz Amator. Wydarzenie uświetni swoją obecnością Jerzy Stuhr.

13 marca tego roku mija 20 lat od śmierci jednego z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych w świecie polskich reżyserów. Autor trylogii Trzy kolory, Podwójnego życia Weroniki czy Dekalogu, laureat wielu prestiżowych nagród, pozostawił po sobie bogaty dorobek filmowy, zarówno w dziedzinie kina fabularnego, jak i dokumentalnego. Podczas pokazu w Kinie Pod Baranami wyświetlimy dwa filmy: Gadające głowy, ostatni zrealizowany przez Kieślowskiego dokument oraz Amator, jedna z pierwszych produkcji fabularnych w filmografii reżysera.

“Wybraliśmy filmy kluczowe i nadal niezwykle aktualne, choć zostały zrealizowane w diametralnie innej rzeczywistości politycznej. Ponadczasowe i uniwersalne pozostają zarówno ludzkie marzenia, jak i problemy etyczne twórców. Po błyskotliwej karierze dokumentalisty Kieślowski zwrócił się ku fabule. Chcemy pokazać ten moment i jego przyczyny” - wyjaśnia Krzysztof Gierat. 


GADAJĄCE GŁOWY 
reż. Krzysztof Kieślowski, Polska 1980, 14' (with English subtitles)

Głośny i ostatni dokument Kieślowskiego. Swoisty portret Polaków, który ujawnia się podczas zrealizowanego przez autora wywiadu-sondy. Kilkadziesiąt osób w różnym wieku, o różnym statusie społecznym, odpowiada przed kamerą Kieślowskiego na kilka prostych pytań dotyczących ich samych oraz opowiada o swoich marzeniach.

AMATOR
reż. Krzysztof Kieślowski, Polska 1979, 117' (with English subtitles)

Jeden z najważniejszych filmów zaliczanych do nurtu kina moralnego niepokoju. Bohater filmu Filip Mosz kupuje amatorską kamerę, aby filmować swoją nowo narodzoną córkę. Wkrótce zaczyna rejestrować także wydarzenia w swoim zakładzie pracy i bez reszty oddaje się nowej pasji bez względu na konsekwencje.

Filmy zostaną wyświetlone z angielskimi napisami.
| The films will be shown with English subtitles.
(click here for English version)


Projekcji filmów będzie towarzyszyło spotkanie z Jerzym Stuhrem, współautorem dialogów i odtwórcą głównej roli w Amatorze, który wystąpił także w innych dziełach reżysera, a po śmierci Kieślowskiego zrealizował Duże zwierzę na podstawie jego scenariusza. Rozmowę z Jerzym Stuhrem poprowadzi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

BILETY:
18 zł
(normalny)
14 zł (ulgowy/seniorzy)


Dołącz do wydarzenia na Facebooku: TUTAJ .


Retrospektywa filmów dokumentalnych Krzysztofa Kieślowskiego

Wtorkowy wieczór w Kinie Pod Baranami zapowiada retrospektywę filmów dokumentalnych Krzysztofa Kieślowskiego, która odbędzie się podczas 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego (29 maja - 5 czerwca 2016). W specjalnym cyklu zostanie zaprezentowanych kilkanaście nowatorskich filmów dokumentalnych zrealizowanych przez Kieślowskiego w latach 70., w tym uhonorowane Grand Prix KFF Z punktu widzenia nocnego portiera, Siedem kobiet w różnym wieku, Szpital oraz Pierwsza miłość.

Szczegółowy program retrospektywy będzie opublikowany na stronie www.krakowfilmfestival.pl w kwietniu.
Bookmark and Share

archiwum