kpb

Historia Roja - pokaz specjalny

środa, 2 marca 2016, godz. 20.15W środę, 2 marca, o godz. 20.15 zapraszamy na specjalny seans filmu Historia Roja, pierwszego filmu fabularnego zrealizowanego w hołdzie Żołnierzom Wyklętym.

Wprowadzenie do filmu wygłosi dr hab. Zdzisław Zblewski, historyk w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie specjalizujący się w najnowszej historii Polski, członek redakcji czasopisma naukowego „Zeszyty Historyczne WiN”.

BILETY:
18 zł
(normalny) | 14 zł (ulgowy) | 12 zł (senior)


HISTORIA ROJA | HISTORIA ROJA
reż. Jerzy Zalewski, Polska 2015, 140' (premiera filmu: 4 marca 2016)

Wiosna 1945 roku. 20-letni Mieczysław Dziemieszkiewicz, pseudonim „Rój”, traci starszego brata, dowódcę oddziału Narodowych Sił Zbrojnych na Mazowszu, zamordowanego przez żołnierzy sowieckich. Wraca w rodzinne strony i wstępuje do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Jako dowódca oddziału partyzanckiego przez kolejnych 6 lat kontynuuje walkę o wolną Polskę z sowieckim okupantem, siejąc postrach wśród funkcjonariuszy UB i kolaborantów. Komunistyczne władze robią wszystko, aby namierzyć i zlikwidować „wroga władzy ludowej”.
 
Mieczysław „Rój” Dziemieszkiewicz w 2007 roku został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W roli tytułowej debiutujący na wielkim ekranie Krzysztof Zalewski-Brejdygant – utalentowany muzyk i wokalista.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum