kpb

Francuskie Rendez-Vous: Kroniki podwórkowe


FRANCUSKIE RENDEZ-VOUS
- pokazy filmów pod patronatem Instytutu Francuskiego:

KRONIKI PODWÓRKOWE
(reż. Brahim Fritah)
wtorek, 26 stycznia 2016, godz. 17.45Wspólnie z Instytutem Francuskim zapraszamy na pokaz przyprawionych poezją i humorem Kronik podwórkowych w reżyserii Brahima Fritaha.

Kroniki podwórkowe to fabularny debiut i na poły autobiograficzna opowieść Brahima Fritaha, francuskiego reżysera marokańskiego pochodzenia. Twórca zabiera widzów do czasów swojego dzieciństwa na początku lat 80., okresu ważnych przemian społeczno-ekonomicznych, których echa docierają także na podparyskie podwórko 10-letniego Brahima. Przed problemami dorosłych chroni chłopca rówieśnicza przyjaźń, pierwsza miłość oraz nowe, absorbujące zajęcie - fotografia.

Film był także prezentowany w Kinie Pod Baranami w ramach przeglądu Bonjour la France! latem ubiegłego roku.

Film zostanie pokazany w oryginalnej, francuskiej wersji językowej z polskimi napisami.


O FILMIE:

KRONIKI PODWÓRKOWE | CHRONIQUES D’UNE COUR DE RÉCRÉ
reż. Brahim Fritah, Francja 2012, 85’

Warszawski Festiwal Filmowy 2012

Jest rok 1980. Brahim wraz ze swoją marokańską rodziną mieszka na przedmieściach Paryża. Jego tata pracuje w fabryce, której grozi zamknięcie. Pracownicy rozważają organizację strajku, przez co atmosfera zarówno w domu, jak i w najbliższym otoczeniu chłopca wydaje mu się dziwna i niezrozumiała. Brahim zaprzyjaźnia się z pochodzącym z Chile Salvadorem, zaczyna pasjonować się fotografią, dzięki której może dokładnie obserwować i dokumentować wydarzenia w szkole, w domu i w sąsiedztwie.

Fabuła filmu oparta jest na wspomnieniach z mojego dzieciństwa, prawdziwych i wyobrażonych. Obraz jest jak podróż powrotna do dziecięcych lat, odbyta dzięki Brahimowi, mojemu narracyjnemu bliźniakowi. Ścieżka narracji prowadzi meandrami wspomnień, przy czym kierunek nadaje jej obiektywność pisarza, co pozwala mi przesunąć granice fikcji jeszcze dalej. Brahim Fritah, reżyser


BILETY:
14 zł
11 zł
(dla posiadaczy karty Instytutu Francuskiego)


FRANCUSKIE RENDEZ-VOUS, czyli pokazy filmów pod patronatem Instytutu Francuskiego w Krakowie, to inicjatywa, której celem jest prezentowanie najciekawszych filmów kinematografii francuskiej - zarówno najnowszych produkcji, jak i klasyki filmowej.
Pokazy odbywają się raz w miesiącu, w środowe wieczory. Wszystkie filmy są wyświetlane w oryginalnej francuskiej wersji językowej, z polskimi napisami. Organizatorzy zapraszają amatorów kina francuskiego, widzów francuskojęzycznych, a także adeptów języka Moliera. Bilety dla posiadaczy karty Instytutu Francuskiego - tylko 11 zł!
ZWIASTUN (oryginalny):

Bookmark and Share

archiwum