kpb

Nadejdą lepsze czasy - pokaz i spotkanie wokół filmu

środa, 25 listopada 2015, godz. 18.00Zapraszamy na specjalny pokaz poruszającego filmu dokumentalnego Hanny Polak, Nadejdą lepsze czasy, zapisu życia dzieci na jednym z podmoskiewskich śmietnisk.

Hanna Polak, autorka nominowanych do Oscara Dzieci z Leningradzkiego, przez 14 lat obserwowała z kamerą główną bohaterkę filmu. Dokumentowała dorastanie Juli, jednej z grupy dzieci żyjących na wysypisku, opowiadając historię istotnej części społeczeństwa nie tylko Rosji, lecz także ludzkości w ogóle. Ponad połowa światowej populacji żyje w skrajnej biedzie. Brazylijskie fawele, slumsy w Indiach, wysypiska śmieci w Rosji, nękana suszami Afryka Subsaharyjska czy obozy uchodźców na Bliskim Wschodzie to miejsca, o których świat zdaje się nie pamiętać.

Po projekcji odbędzie się rozmowa wokół filmu. O społeczeństwie rosyjskim, globalnej biedzie i filmie Hanny Polak porozmawiamy z naszymi gośćmi: filmoznawcą Jakubem Majmurkiem, wykładowcą Instytutu Rosji i Europy Wschodniej UJ - dr Małgorzatą Flig oraz politologiem i ekspertką ws. Rosji - Agatą Zabdyr Jamróz. Spotkanie poprowadzi Jakub Baran, filozof i publicysta.

BILETY:
18 zł
(normalny) | 14 zł (ulgowy) | 12 zł (senior)


O FILMIE:

NADEJDĄ LEPSZE CZASY | SOMETHING BETTER TO COME
reż. Hanna Polak, Dania/Polska 2014, 110’
(premiera filmu: 27 listopada 2015)

IDFA Amsterdam 2014: Nagroda Specjalna Jury, Nagroda Jury Młodzieżowego
Docs Against Gravity Film Festival 2015: wygrana Konkurs Kadr Bez Fikcji i Nagroda Milennium

11-letnia Jula zachowuje się jak każda jej rówieśniczka. Eksperymentuje z makijażem, farbuje włosy, próbuje alkoholu i papierosów. Różnica polega na tym, że Jula żyje na największym w Europie wysypisku śmieci znajdującym się pod Moskwą, zaledwie 20 km od Kremla. W tym nieludzkim miejscu panują straszne warunki. Ciężarówki i koparki przez cały dzień przywożą olbrzymie góry śmieci, a Jula, jej matka i przyjaciele próbują wyłuskać z nich coś, co pozwoli im przeżyć kolejny dzień. Reżyserka Hanna Polak od ponad 14 lat obserwuje z kamerą tę szczególną wspólnotę. W trakcie kręcenia filmu Jula zmieniła się z dziewczynki w kobietę. Nie ma zamiaru się poddać i za wszelką cenę stara się wyrwać z piekła, jakim jest dla niej wysypisko śmieci.

“Nadejdą lepsze czasy" to dokument napisany sercem i dowód niezwykłej intuicji reżyserki. Piękny film utkany z empatii i całkowicie wyprany z cynizmu.
Bartosz Staszczyszyn, Culture.pl

Była to dla mnie osobiście bardzo ważna podróż, ponieważ zobaczyłam siłę i wolę przetrwania w warunkach niezwykle trudnych do przeżycia. Wierzę, że jest to ważna historia o ludzkich możliwościach.
reżyserka filmu


ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum