kpb

SMAK, czyli Spotkania Młodych Amatorów Kina: Sufrażystka

SMAK, czyli Spotkania Młodych Amatorów Kina: 
SUFRAŻYSTKA (reż. Sarah Gavron)
sobota, 7 listopada 2015, godz. 11.00 (!)Podczas listopadowego Spotkania Młodych Amatorów Kina w Kinie Pod Baranami przedstawimy film Sufrażystka Sary Gavron w doborowej obsadzie - w rolach głównych Carey Mulligan, Helena Bonham Carter oraz Meryl Streep.

Film wybraliśmy w drodze głosowania publiczności (wyniki poniżej).

Seans poprzedzi krótkie wprowadzenie, które wygłosi Joanna Stefańska, tegoroczna maturzystka Liceum Zakonu Pijarów w Krakowie. Po projekcji zachęcamy do rozmowy o filmie.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku!

Wyniki głosowania:
1. Sufrażystka
2. Makbet
3. Czerowny Pająk
4. Slow West

UWAGA! W listopadzie odbędą się dwa Spotkania Młodych Amatorów Kina. Na kolejne - pod hasłem #dobrebopolskie - zapraszamy 28 listopada. W programie Czerwony pająk Marcina Koszałki. Wydarzenie na Facebooku TUTAJ.Spotkania Młodych Amatorów Kina to inicjatywa uczniów krakowskich liceów, którzy kochają kino, chcą wspólnie oglądać premierowe filmy, a po seansie - w luźnej atmosferze - intensywnie dyskutują o tym, co zobaczyli.

Dlaczego SMAK? Przede wszystkim z powodu naszych oczekiwań wobec kina. Nie wystarcza nam zwykły multipleks, w którym po seansie widzowie jedynie wyrzucają do kosza puste kubełki po popcornie. Jako młodzi odbiorcy stwierdziliśmy, że chcemy mieć możliwość do dyskusji, wspólnej refleksji nad tematami, które poruszają twórcy filmowi - mówi pomysłodawczyni spotkań Aleksandra Musiał z V LO - Dzięki Kinu Pod Baranami możemy wspólnie realizować nasze oczekiwania. Serdecznie zapraszamy do przyłączenia się do naszej grupy!

Pokazy filmowe dla młodzieży odbywają się raz w miesiącu, w sobotnie przedpołudnia. Każdą projekcję poprzedza wprowadzenie przygotowane przez uczniów krakowskich liceów, a kończy żywa dyskusja na temat obejrzanego filmu. Program spotkań oraz ich przebieg koordynują uczestnicy.


BILETY dla uczniów: TYLKO 10 zł


O FILMIE:

SUFRAŻYSTKA
| SUFFRAGETTE
reż. Sarah Gavron, Wielka Brytania 2015, 106'

59. BFI London Film Festival 2015: film otwarcia

Bez tych kobiet historia potoczyłaby się inaczej. Sufrażystki. Wyzwolone, silne kobiety, które domagały się praw - wyborczych, moralnych, obywatelskich. Najpierw publicznie lekceważone i wyśmiewane, później uznane za zagrożenie dla świętości rodziny, honoru mężczyzn i porządku świata, a nawet praw boskich. Aresztowane, napiętnowane, więzione. To ich walka w końcu XIX i na początku XX wieku doprowadziła do przyznania im praw wyborczych. To ich walka zmieniła historię XX wieku, rozpoczynając ruchy emancypacyjne i przemiany społeczne.

W filmie zobaczymy nominowane do Nagrody Akademii Carey Mulligan (Była sobie dziewczyna) i Helenę Bonham Carter (Jak zostać królem), laureata BAFTy Bena Whishawa (Pachnidło), nominowanego do Złotego Globu Brendana Gleesona (Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj), laureatkę Nagrody Brytyjskiego Kina Niezależnego Anne-Marie Duff (John Lennon. Chłopak znikąd), oraz trzykrotną laureatkę Oscara - Meryl Streep, ostatnio oglądaną m.in. w filmach Sierpień w hrabstwie Osage czy Żelazna dama. Emmeline Pankhurst, w której postać wciela się Meryl Streep, była jedną z największych aktywistek na rzecz równouprawnienia kobiet. Wspólnie z córkami założyła Women’s Social and Political Union (WSPU).

Sufrażystka ma oscarowy potencjał i zacięcie. Film.onet.pl
Brawurowa rola Carey Mulligan. NaEkranie.pl


ZWIASTUN:


PARTNERZY:


    
Bookmark and Share

archiwum