kpb

FESTIWAL LITERATURY DLA DZIECI 2015 - pasmo filmowe

FESTIWAL LITERATURY DLA DZIECI - pasmo filmowe
piątek, 15 maja 2015, godz. 12.00 - 13.00

Już od 10 maja trwa druga edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci. Przez trzy tygodnie dzieci i ich rodzice mogą wziąć udział w przeszło stu wydarzeniach organizowanych w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku. Ideą festiwalowych spotkań jest rozwój młodych czytelników poprzez aktywny kontakt z wartościową literaturą dziecięcą.W ramach pasma filmowego Festiwal Literatury dla Dzieci zaprasza do Kina Pod Baranami na spotkanie z Darią Kopiec, animatorką, reżyserką filmową i teatralną, która zaprezentuje swoją animację pt. Gucio zaczarowany oraz Opowieści krasnogródzkie.

Wstęp wolny.
Obowiązuje rejestracja przez stronę http://fldd.pl/2015/.


GUCIO ZACZAROWANY I OPOWIEŚCI KRASNOGRÓDZKIE
reż. Daria Kopiec, Polska 2014, 40'

Gucio zaczarowany - film zainspirowany ukochaną książką dzieciństwa Czesława Miłosza, autorstwa Zofii Urbanowskiej, wydanej w 1884 roku pod tym samym tytułem.

Film na jego podstawie przygotowała grupa dzieci i młodzieży z Sejn, twórcy Filmowej Kolekcji Bajek i Opowieści Pogranicza - 32 filmów opowiadających o sejneńskich Litwinach, Cyganach, Żydach, Rosjanach staroobrzędowcach i Polakach - czyli o sąsiedztwie. Ostatnia kolekcja ośmiu filmów dotyczyła Krasnogrudy. 

Dzieci do współpracy zaprosiły reżyserkę filmową - Darię Kopiec. Muzykę do filmu skomponował Mikołaj Trzaska.

„Czytałem tę książkę, kiedy byłem mały i tak mocno zachowałem ją w pamięci, że później, już jako człowiek dorosły, nieraz próbowałem sobie wyobrazić, jak to jest, jeżeli ktoś zostanie muchą. Właściwie dlaczego nie mielibyśmy to zwiększać się, to zmniejszać, żeby oglądać świat w coraz to nowy sposób? Może ciekawie jest być zmniejszonym, byle nie na stałe. Na przykład mucha musi bać się wszystkich od siebie większych istot. W Guciu zaczarowanym na szczęście wszystko kończy się dobrze i Gucio wraca do swojej zwykłej postaci.” Czesław Miłosz w przedmowie do pierwszego powojennego wydania Gucia Zaczarowanego

Animacja, realizacja, scenografia:
Ewelina Gibas (13 lat), Małgosia Kukolska (13 lat), Gabrysia Makowska (14 lat), Estera Pietrewicz (16 lat), Patrycja Przekopska (15 lat), Martyna Zawadzka (16 lat), Bruno Bednarek (12 lat), Filip Bednarek (12 lat), Kuba Gryguć (14 lat), Włodek Moniuszko (11 lat), Tomek Myszczyński (14 lat),Franek Sawicki (13 lat), Olek Sawicki (16 lat)
Współpraca:
Emilka Janczewska (17 lat), Małgosia Lipiec (16 lat), Kasia Rasiul (12 lat), Gaja Szlegier (11 lat), Maciek Kamiński (14 lat), Krzysztof Perzyna (12 lat)

Bookmark and Share

archiwum