kpb

8. Festiwal Kultury Rumuńskiej w Krakowie - program filmowy

8. FESTIWAL KULTURY RUMUŃSKIEJ W KRAKOWIE
- program filmowy


15 - 17 maja 2015W dniach 15-17 maja zapraszamy na pokazy filmowe w ramach 8. Festiwalu Kultury Rumuńskiej. Festiwal ukazuje różnorodne oblicza kultury Rumunii poprzez muzykę, literaturę, warsztaty językowe, sztuki wizualne i film. W programie filmowym znajdą się trzy wybrane produkcje rumuńskie zrealizowane w ostatnich latach. Wydarzenie organizowane jest przez Rumuński Instytut Kultury.

Kryminał, dokument, film obyczajowy, krótki metraż. Kilka obrazów ze współczesnej Rumunii.

Przegląd otworzy film Zabić czas (reż. Florin Piersic Jr.), nominowany na Warszawskim Festiwalu Filmowym (2012) w kategorii Free Spirit Award dla filmów nowatorskich i buntowniczych. Domestic - wielokrotnie nagradzanego reżysera Adriana Sitaru, wyróżniony w kategorii Najlepszy Film, na LET'S CEE 2013 - to cudownie surrealistyczna i boleśnie prawdziwa opowieść o dzieciach, dorosłych i zwierzętach. Las (reż. Sinișa Dragin) - najbardziej innowacyjny pełnometrażowy dokument na festiwalu Visions du Reel 2014 w Nyon - to trzymający w napięciu film szpiegowski. Blok uzupełni zestaw najciekawszych rumuńskich krótkich metraży. Na specjalnym pokazie w ramach cyklu Baranki Dzieciom najmłodsi widzowie Festiwalu będą mogli obejrzeć wybrane odcinki rumuńskiego serialu animowanego pt. Mihaela oraz wziąć udział w warsztatach plastycznych poświęconych kulturze i tradycji ojczyzny Draculi.PROGRAM:


piątek, 15 maja
20.15  ZABIĆ CZAS | KILLING TIME
reż. Florin Piersic Jr., Rumunia 2012, 99’
22.15  NOC RUMUŃSKICH FILMÓW KRÓTKICH, 96’

sobota 16 maja
18.00  DOMESTIC | DOMESTIC
reż. Adrian Sitaru, Rumunia 2012, 82’

niedziela, 17 maja
11.00  BARANKI DZIECIOM: BARANKI W RUMUNII
MIHAELA | MIHAELA
reż. Nell Cobar, Rumunia 1969, czas trwania: ok. 45’
+ warsztaty artystyczne ze Sztukolotnią
18.00  LAS | THE FOREST | PADUREA
reż. Sinișa Dragin, Rumunia 2014, 73’ (dokument)

BILETY:
14 zł (normalny)
12 zł (ulgowy)
Noc Rumuńskich Filmów Krótkich: 10 zł
Karnet (4 seanse): 40 zł
Baranki Dzieciom (Baranki w Rumunii): 10 zł

*** Aby zakupić karnet online - prosimy o maila: kasa@kinopodbaranami.pl
(Opłata internetowa - 2 zł)


O FILMACH:

DOMESTIC | DOMESTIC
reż. Adrian Sitaru, Rumunia 2012, 82’

2013: LET'S CEE – najlepszy film
Czy można pozbyć się psa sąsiadów? Kto potrafi zabić kurę? Jak obchodzić się z kulawym gołębiem? Domestic to odrobinę surrealistyczna, słodko-gorzka opowieść o mieszkańcach pewnego bloku. Reżyser Adrian Sitaru przygląda się codziennym rozmowom, w ciekawy sposób mierząc sie z pytaniem o to, jak traktujemy zwierzęta oraz siebie wzajemnie.


LAS | THE FOREST | PADUREA
reż. Sinișa Dragin, Rumunia 2014, 73’ (dokument)

2014: Festiwal Visions du Reel w Nyon - najbardziej innowacyjny dokument pełnometrażowy

W 1947 roku, prezydent Jugosławii Josip Broz Tito odwiedził po raz pierwszy Rumunię. W geście przyjaźni, komunistyczny reżim ofiarował mu obraz Iona Andreescu, XIX-wiecznego impresjonisty. Po latach, za sprawą młodego historyka sztuki, zostaje odkryta niepokojąca tajemnica obrazu...

Dragin prowadzi wątek szpiegowski w sposób niepozbawiony humoru. Portretuje skomplikowaną historię dwóch państw, w sposób oryginalny posługując się nagraniami archiwalnymi. Złożona struktura filmu trzyma w napięciu.


ZABIĆ CZAS | KILLING TIME
reż. Florin Piersic Jr., Rumunia 2012, 99’

2012: Warszawski Festiwal Filmowy – nominacja - Free Spirit Award

„Chciałbym opowiedzieć o życiu i śmierci w zupełnie nowy sposób” - zadeklarował reżyser w jednym z wywiadów. Dwójka płatnych zabójców czeka na swoją ofiarę w pustym mieszkaniu. Mijają godziny i mężczyźni stopniowo tracą cierpliwość. W fachu gdzie liczy się kunszt i bezwzględność, zawodowa rywalizacja może mieć poważne konsekwencje. Pogawędka prowadzona dla zabicia czasu może zaś okazać się zabójcza...

Syn znanego rumuńskiego aktora (Florina Piercisa) wybrał karierę reżyserską. Zabić czas to kino niezależne; czarna komedia pomyślana jako hołd dla Quentina Tarantino.


NOC RUMUŃSKICH FILMÓW KRÓTKICH
(całkowity czas trwania: 96’)12 MINUT | 12 MINUTE
reż. Nicolae Constantin Tănase, Rumunia 2013, 13’
MFF Cannes 2013 (Romanian Short Waves)
Toronto International Film Festival
Next International Film Festival
Namur FIFF
Całe życie byli rywalami. Teraz zmierzą się ze sobą ostatni raz. Wróg jest niezastąpiony w ćwiczeniu tolerancji.

KOWALSKI | KOWALSKI
reż. Andrei Creţulescu, Rumunia 2014, 18’
Trzej mężczyźni spotkają się w pubie. Pierwszy z nich ma za dużo pytań. Drugi ma doskonały plan. A trzeci nie ma szans.

BABY NAP | PUI DE SOMN
reż. Paul Mureşan, Rumunia 2014, 6’
Anim’est - najlepszy film rumuński
Filmul de Piatra - najlepszy film animowany
Coś, co zapowiada się jako przyjemna drzemka, rozwija się w nawał snów i koszmarów, które domagają się naszej uwagi i nie mają zamiaru powiedzieć dobranoc. Przepiękny film animowany pełen magii, która trwa mimo przebudzenia.

UPADEK | PRĂBUŞIREA | THE BREAKDOWN
reż. Gheorghe Preda, Rumunia 2011, 19’
Filmowa etiuda o pielęgniarce pracującej w szpitalu psychiatrycznym. Scenariusz filmu napisał Aureliu Manea, znany rumuński reżyser teatralny.

ZATRZYMANI NA ŚWIĘTACH | CAPTIVI DE CRĂCIUN | STUCK FOR CHRISTMAS
reż. Iulia Rugină, Rumunia 2010, 40’
Małe gesty, wielkie historie i zwyczajni ludzie. Film opowiada historię czwórki nieznajomych, którzy zmuszeni są spędzić wigilijne popołudnie na prowincjonalnej stacji kolejowej. Przypadkowo utknęli w tym samym miejscu i wspólnie doświadczają uczucia absurdu. Oczekiwanie trwa.


BARANKI DZIECIOM - BARANKI W RUMUNII
MIHAELA | MIHAELA
reż. Nell Cobar, Rumunia 1969, czas trwania: ok. 45’
+ warsztaty artystyczne ze Sztukolotnią

Rumuński serial animowany, którego główną bohaterką jest sympatyczna dziewczynka z kucykami - postać stworzona przez karykaturzystę Nella Cobara. Serial był wyświetlany w rumuńskiej telewizji w latach 1970-1980 w ramach programu 1001 wieczorów (tuż przed głównym wydaniem wiadomości) i cieszył się niezwykłą popularnością. Odcinki w zestawie: Nasza przyjaciółka Mihaela, Mihaela na wakacjach, Mihaela i Czerwony Kapturek, Mihaela i Królewna Śnieżka, Mihaela i Pinokio, Mihaela i opowieści babci.

Warsztaty artystyczne Sztukolotnia to oryginalne zajęcia dla dzieci inspirowane wybranymi zagadnieniami zaczerpniętymi z kultury. Eksperymentując, maluchy dokonują ważnych odkryć, rozwijają wyobraźnię oraz poznają świat sztuki i techniki. Zajęcia poprowadzi Justyna Sławik.
Bookmark and Share

archiwum