kpb

Sąsiady - pokaz filmu


piątek, 20 marca 2015, godz. 18.45

W dniu premiery filmu Sąsiady, pierwszego filmu fabularnego legendarnego polskiego reżysera Grzegorza Królikiewicza od przeszło 20 lat, zapraszamy na spotkanie z mistrzem po projekcji filmu o godz. 18.45.

SPOTKANIE ODWOŁANE Z POWODU CHOROBY REŻYSERA. Przepraszamy i zapraszamy na pokaz filmu.
Sąsiady to wielki powrót wizjonerskiego i kontrowersyjnego reżysera Grzegorza Królikiewicza, twórcy Na wylot (1972) oraz Przypadku Pekosińskiego (1993), nagrodzonego Złotymi Lwami w Gdyni. Legendarny twórca awangardy jest nauczycielem całych pokoleń młodych filmowców: Jana Komasy, Małgorzaty Szumowskiej, Sławomira Fabickiego, Borysa Lankosza, Xawerego Żuławskiego, Łukasza Barczyka. Jego uczniem był również Lech Majewski, autor takich dzieł, jak Angelus, Ogród rozkoszy ziemskich czy Młyn i krzyż. „Królikiewicz jest dla młodych wzorem twórcy niepokornego i charyzmatycznego, odkrywcy, dla którego film jest tworzywem” - pisał Tadeusz Sobolewski. Prowokator, w swoich filmach ukazuje mroczną stronę ludzkiej natury, ale też zdolność do dobra. Piewca prostych ludzi, tematów plebejskich, w których znajduje największe dylematy. Jego kino porównywano do powieści Fiodora Dostojewskiego.

Sąsiady to opowieść o ludziach, którzy żyją obok nas, ale na co dzień ich nie dostrzegamy. Pełno w nim humoru, nieraz absurdalnego, pełno w nim przede wszystkim ciepła. Bo ci ludzie, choć często źli i występni, nie są pozbawieni ludzkich uczuć. Wręcz przeciwnie - wraz z rozwojem akcji dowiadujemy się, że owi prości ludzie mają tych uczuć znacznie więcej niż ci, którzy nimi gardzą. I że właśnie ci prości ludzie skłonni są poświęcić nawet siebie i swoje życie w imię miłości. A czy my, tak zwani normalni ludzie, jesteśmy do tego zdolni?” (Grzegorz Królikiewicz)


BILETY:
20 zł
(normalny) | 14 zł (ulgowy) | 12 zł (senior)


O FILMIE:

SĄSIADY
| SĄSIADY
reż. Grzegorz Królikiewicz, Polska 2014, 91'

Z pozoru zwyczajna łódzka kamienica kryje w sobie wiele tajemnic. Zaglądamy do kolejnych mieszkań, w których toczą się niesamowite historie. W jednym z nich muskularny ksiądz (Mariusz Pudzianowski) odwiedza po kolędzie kobietę uprawiającą „najstarszy zawód świata” (Anna Mucha). W drugim lokalu mąż (Jacek Poniedziałek) udaje, że bije swoją żonę (Katarzyna Herman), aby zaimponować sąsiadom. Z kolejki po świąteczne karpie ludzie wychodzą ze znoszącymi pisanki królikami wielkanocnymi, a kobieta o dwóch sercach oddaje jedno z nich swojemu partnerowi. Na ostatnim piętrze ktoś zamierza wyskoczyć przez okno... a może już to zrobił i zdążył wrócić?

„Kino z surrealistycznym pazurem (...). Wżerające się w mózg.”
Paweł T. Felis, Gazeta Wyborcza

„Warto było przyjechać do Gdyni, żeby zobaczyć Sąsiady Królikiewicza. Stary mistrz nakręcił piękny film.” Jakub Socha, Dwutygodnik.com

„Bezkompromisowe dzieło jednej z legend polskiego kina.”
Karolina Stankiewicz, Stopklatka.pl


ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum