kpb

Śladami Graala - pokaz filmu i spotkanie z Jerzym Prokopiukiem


ŚLADAMI GRAALA. Ezoteryczne peregrynacje Jerzego Prokopiuka


- po seansie spotkanie z Jerzym Prokopiukiem
poprowadzi reżyser, Irek Dobrowolski

wtorek, 24 marca 2015, g. 18.45Zapraszamy na pokaz specjalny filmu Śladami Graala, dokumentującego mistyczną podróż wybitnego myśliciela, Jerzego Prokopiuka, do źródeł europejskiej duchowości. Po seansie spotkanie z bohaterem filmu poprowadzi reżyser, Irek Dobrowolski.Wielki polski myśliciel, gnostyk i antropozof, Jerzy Prokopiuk wyruszył na wyprawę szlakiem swoich duchowych inspiracji, wzdłuż Południowej Europy. Podróż ta stała się pretekstem do stworzenia filmu dokumentalnego, który stał się wiernym opisem tajemnych miejsc i świadectwem wiedzy europejskich mistyków.

Przemierzamy ponad 7000 km w towarzystwie najlepszego przewodnika po ogromnej skarbnicy wiedzy gnostyków, mistyków, filozofów, alchemików, różokrzyżowców, katarów, templariuszy, antropozofów, magów, ezoteryków i wielkich wtajemniczonych, poszukiwaczy prawd ostatecznych. Odwiedzamy magiczną Pragę, Dornach w Szwajcarii (Goetheanum), Okcytanię, czyli krainę katarów z ich najświętszą górą Montsegur. Rozważania i refleksje Prokopiuka są drogowskazem w tym potężnym labiryncie ezoterycznych ścieżek.

Prokopiuk, zwany przez przyjaciół Naczelnym Heretykiem Polski, poświęcił całe życie na studiowanie tekstów Anioła Ślązaka, Jakuba Boehmego, Rudolfa Steinera, C.G. Junga, Goethego i wielu innych. W filmie oglądamy człowieka, który zdobył własny szczyt, pokonał swe słabości i spłacił swoje karmiczne długi. Dokument odkrywa intymną twarz tego znanego poszukiwacza prawdy, gnostyka, miłośnika mądrości. Nie ma już dziś takich ludzi jak główny bohater i jego duchowi przewodnicy, których ciche szepty odbijają się echem w murach katarskiej twierdzy Montsegur, czy świątynnej groty w głębi Pirenejów...

Film ten to także pełna tajemnic wyprawa, zbliżająca nas do odkrycia prawdziwej natury człowieka. Pokazuje on kolejnym pokoleniom poszukujących, że istnieje wieczna mądrość, i że każdy może odnaleźć dostęp do tajemnicy własnej duszy, oczyszczonej i przygotowanej jak mityczny Graal na przyjęcie boskiej esencji.

Jerzy Prokopiuk - gnostyk, antropozof, pisarz i eseista. Pierwszy tłumacz i popularyzator psychologii Carla Gustava Junga w Polsce. Autor 18 książek, 132 przekładów dzieł Goethego, Junga, Schillera, Steinera, Freuda, Hessego i in. Stworzył ponad 550 esejów, rozpraw i artykułów.

Irek Dobrowolski - reżyser i dokumentalista, twórca filmu Sierpniowe niebo. 63 dni chwały oraz nagradzanego na krajowych i międzynarodowych festiwalach dokumentu Portrecista.


ŚLADAMI GRAALA. EZOTERYCZNE PEREGRYNACJE JERZEGO PROKOPIUKA
reż. Irek Dobrowolski, Polska 2014, 60’

zdjęcia i dźwięk: Przemysław Grela
współpraca realizacyjna: Sebastian Minor, Marta Złotnikiewicz
montaż: Irek Dobrowolski, współpraca: Przemysław Grela
grafiki i animacje: Nadia Dobrowolska
muzyka: Sebastian Krajewski
organizacja produkcji: Renata Mazur
producent: Anna Dobrowolska


BILETY:
16 zł (normalny)
14 zł (ulgowy)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum