kpb

Kinoklasyka z All in UJ: Ziemia Obiecana

KINOKLASYKA Z ALL IN UJ:
ZIEMIA OBIECANA
(reż. Andrzej Wajda)
- pokaz filmu po cyfrowej rekonstrukcji
czwartek, 27 listopada 2014, godz. 18.00

KINOKLASYKA with ALL IN UJ: THE PROMISED LAND (dir. Andrzej Wajda)
(click for English version)
- digitally remastered Polish classic with English subtitles
Thursday, November 27 2014, 6 p.m.Kino Pod Baranami oraz Stowarzyszenie All In UJ zapraszają na seans odrestaurowanego cyfrowo filmu Ziemia Obiecana w reżyserii Andrzeja Wajdy. Pokaz, który odbędzie się w Kinie Pod Baranami w czwartek, 27 listopada, o godz. 18.00, poprzedzi krótkie wprowadzenie. Film prezentowany będzie z napisami angielskimi.

Ziemia Obiecana to mistrzowska adaptacja powieści Władysława Reymonta. Opowieść o sile męskiej przyjaźni, fascynujący - w duchu malarstwa Goyi - portret przemysłowego miasta Łodzi, porywająca wizja przełomu epok, obraz rodzącego się drapieżnego XIX-wiecznego kapitalizmu.

Jeden z najwybitniejszych polskich filmów, laureat licznych nagród, ze Złotymi Lwami i nominacją do Oscara na czele. Film znalazł się w programie autorskiego przeglądu Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema prezentowanego obecnie w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie, a organizowanego przez Fundację jednego z najbardziej rozpoznawanych i szanowanych reżyserów na świecie.

Ziemia Obiecana to film, który nie potrzebuje rekomendacji - o jego klasie świadczą nie tylko nagrody krajowych czy zagranicznych festiwali, łącznie z nominacją oscarową, ale też liczne wygrywane przez niego plebiscyty. Ten film to sukces zbiorowy, dzieło niezwykle profesjonalnej ekipy, która udowodniła, że w Polsce można zrobić prawdziwie amerykańskie kino. (film.onet.pl, 2012)KinoKlasyka to cykl najlepszych i najważniejszych polskich filmów prezentowanych po cyfrowej rekonstrukcji, w jakości pozwalającej na pełne oddanie zamysłu i wirtuozerii twórców. Partnerem cyklu jest Stowarzyszenie All In UJ oraz czasopismo EKRANy. Opiekunem merytorycznym prelekcji jest dr Sebastian Jagielski, adiunkt w Katedrze Historii Kina Polskiego w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.


O FILMIE:

ZIEMIA OBIECANA
| ZIEMIA OBIECANA
reż. Andrzej Wajda, Polska 1974, 170’ (in Polish with English subtitles)

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku 1975: najlepszy film; najlepsza pierwszoplanowa rola męska (Wojciech Pszoniak); najlepsza muzyka (Wojciech Kilar); najlepsza scenografia (Tadeusz Kosarewicz)
Oscary 1976: nominacja do najlepszego filmu nieanglojęzycznego
Lubuskie Lato Filmowe 1976: Syrenka Warszawska - najlepszy film polski; Złote Grono - najlepszy film
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Valladolid 1976: Złoty Kłos - najlepszy film
Złote Kaczki 2007: najlepszy film

Filmowa adaptacja powieści Władysława Reymonta będąca epickim obrazem konfliktów kapitalistycznej Łodzi końca XIX w. W rolach gównych: Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak, Andrzej Seweryn, Anna Nehrebecka, Kalina Jędrusik i Bożena Dykiel.

Koniec XIX wieku, Łódź, centrum rodzącego się polskiego włókiennictwa. Troje przyjaciół - Polak Karol Borowiecki, Niemiec Maks Baum i Żyd Moryc Welt - pragnie w Łodzi założyć fabrykę włókienniczą. Stosują różne chwyty wymuszane przez bezwzględnych łódzkich potentatów bawełny. Po pożarze świeżo zbudowanej przędzalni ich drogi rozchodzą się.


TRAILER (z angielskimi napisami):
 BILETY:
17 zł
(normalny)
13 zł (ulgowy)
12 zł (senior)


PARTNERZY:
All In UJ
Czasopismo EKRANy
Polish Films in English w Kinie Pod Baranami
Cyfrowe Repozytorium Filmowe
KinoRP
Bookmark and Share

archiwum