kpb

Nie zapominajmy o Afganistanie

NIE ZAPOMINAJMY O AFGANISTANIE
poniedziałek, 24 listopada 2014, godz. 19.00

W poniedziałek, 24 listopada zapraszamy na specjalny pokaz dwóch filmów z Afganistanu oraz spotkanie z reżyserem Wojciechem Szumowskim i byłą konsul ambasady RP w Kabulu, Beatą Popiołek. Wieczór uświetni wystawa zdjęć młodej fotografki afgańskiej, Mariam Alimi. Moderatorem spotkania będzie Mateusz Kłagisz, z Zakładu Iranistyki UJ.

Wydarzenie pod hasłem „Nie zapominajmy o Afganistanie” ma miejsce w miastach na całym świecie w związku z konferencją międzynarodową na temat Afganistanu, która odbędzie się w Londynie w dniach 24 - 25 listopada. Akcja ta organizowana jest przez międzynarodowe organizacje pozarządowe zrzeszone w ACBAR (Agency Coordinating Body for Afghan Relief & Development).

W Polsce spotkania odbędą się w Warszawie (szczegóły tutaj) i Krakowie.

W programie krakowskiego spotkania znajdą się pokazy dwóch filmów: dokumentu Wojciecha Szumowskiego i Michała Przedlackiego pt. #Don’t_Forget_Afganistan oraz wielokrotnie nagradzanego obrazu afgańskiej reżyserki, Trzy kropki. Po projekcji odbędzie się spotkanie, w którym udział weźmie była konsul ambasady RP w Kabulu, Beata Popiołek oraz reżyser, scenarzysta i producent, Wojciech Szumowski.

Wydarzeniu towarzyszy prezentacja zdjęć Mariam Alimi (Kino Pod Baranami, II piętro).


BILETY:

12 zł (normalny)
10 zł (ulgowy)
8 zł (studenci orientalistyki)


W PROGRAMIE:

#DON'T_FORGET_AFGHANISTAN
reż. Wojciech Szumowski i Michał Przedlacki, 2014, 30'
Dokument o pracy organizacji pozarządowych w Afganistanie, z października 2014. Film pokazuje codzienne życie Afgańczyków.

TRZY KROPKI | SE NOQTA
reż. Roya Sadat, Afganistan 2004, 51'

Wielokrotnie nagradzany film afgański, nakręcony w okolicach Heratu, przy granicy z Iranem, skąd pochodzi reżyserka. Po dziesięciu latach od jego powstania jest niestety wciąż aktualny. Młoda wdowa pogrążona w biedzie musi dokonać desperackiego wyboru między niechcianym małżeństwem a przemytem narkotyków do Iranu.
This film will be screened with both Polish and English subtitles.

(filmy z polskimi napisami)


GOŚCIE:
* Beata Popiołek, Afganistka, do niedawna konsul ambasady RP w Kabulu
* Wojciech Szumowski, reżyser filmowy
* Mateusz Kłagisz, Zakład Iranistyki UJ)


(zdjęcie: © Mariam Alimi)
* Mułła Akbar pierwszy raz w życiu słucha nagrania własnego głosu. W ramach długoletniego projektu organizacji pozarządowej jako jeden z pierwszych z uprawy opium przeszedł na szafran. Od tego czasu przekonał do tego już wielu innych rolników. W tej roli także występuje w telewizji i na konferencjach międzynarodowych.

* Mariam Alimi pracowała przez kilka lat w organizacji pozarządowej. Teraz współpracuje z międzynarodową prasą (New York Times, Washington Post, National Geographic), ONZ i innymi organizacjami międzynarodowymi.


Oficjalna strona wydarzenia międzynarodowego:
http://do-not-forget-afghanistan.acbar.org/WSPÓŁORGANIZATORZY:

     

    Mariam Alimi Photo Service


PATRONAT:
Bookmark and Share

archiwum