kpb

Letnie Tanie Kinobranie - pokazy filmów Stanleya Kubricka


LETNIE TANIE KINOBRANIE
- pokazy filmów Stanleya Kubricka
sierpień 2014Z okazji przypadającej w tym roku 15. rocznicy śmierci jednego z najwybitniejszych reżyserów w historii kina, Stanleya Kubricka, zapraszamy na projekcje czterech jego filmów. Seanse odbędą się w sierpniu w ramach 8. wakacyjnego festiwalu filmowego - Letnie Tanie Kinobranie.

Rocznica śmierci Kubricka to okazja, by powrócić do kultowych dzieł amerykańskiego reżysera. Arcydzieło gatunku science-fiction - 2001: Odyseja kosmiczna - to niezwykła podróż w przeszłość i przyszłość człowieczeństwa, pełen rozmachu traktat filozoficzny przełożony na język obrazów. Emocji dostarczy legendarny horror Lśnienie - jeden z najbardziej przerażających filmów w historii kina, z niezapomnianą kreacją Jacka Nicholsona w roli pisarza stopniowo pogrążającego się w otchłani szaleństwa.

Wśród filmów Kubricka, prezentowanych podczas Kinobrania, znajdzie się także jego ostatnie dzieło, przepełniony erotyką thriller Oczy szeroko zamknięte, z udziałem Nicole Kidman i Toma Cruise’a. Film wyświetlany będzie w unikatowej dziś technice analogowej - na taśmie optycznej 35 mm. Repertuar filmów mistrza zamknie kontrowersyjna Mechaniczna pomarańcza, której nastrój potęguje wspaniała muzyka klasyczna, z Dziewiątą Symfonią Beethovena.

W Muzeum Narodowym do 14 września trwa także wystawa Stanley Kubrick w Krakowie. Niezwykle bogata ekspozycja zawiera m.in. fragmenty scenografii z wybranych filmów, kostiumy, rekwizyty, fotosy i oryginalne scenariusze reżysera.

BILETY: tylko 7 zł


W PROGRAMIE:


2001: ODYSEJA KOSMICZNA
| 2001: A SPACE ODYSSEY
reż. Stanley Kubrick, US 1968, 141’ EN

Pełna filmowego rozmachu poetycka opowieść o fundamentalnych, filozoficznych prawdach. Czas akcji filmu rozciąga się od zarania dziejów człowieka po rok tytułowy. Na Ziemi, w epoce kamienia łupanego, w obecności tajemniczego monolitu człowiek po raz pierwszy używa narzędzia jako broni przeciwko pobratymcowi i czyni w ten sposób krok ku zdobyciu inteligencji. Oscar za przełomowe efekty specjalne.
Daty projekcji:
piątek, 8 sierpnia, godz. 14.15
sobota, 9 sierpnia, godz. 23.15
wtorek, 12 sierpnia, godz. 18.45


LŚNIENIE | THE SHINING
reż. Stanley Kubrick, US/GB 1980, 146' EN

Jack Torrance pracuje jako nadzorca hotelu “Overlook” w górach stanu Colorado. Hotel jest zamknięty na zimę, a Jack wraz z rodziną są jedynymi mieszkańcami budynku. Kiedy burze śnieżne blokują rodzinę Torrance'ów w hotelu, syn Jacka - Danny - mający nadprzyrodzone zdolności, odkrywa, że w budynku czai się zło, co powoli doprowadza jego ojca do obłędu.
Daty projekcji:
niedziela, 10 sierpnia, godz. 14.15
środa, 13 sierpnia, godz. 21.15
czwartek, 14 sierpnia, godz. 17.00


MECHANICZNA POMARAŃCZA | A CLOCKWORK ORANGE
reż. Stanley Kubrick, GB/US 1971, 136’ EN

Film jest ekranizacją powieści Anthony’ego Burgessa o tym samym tytule. Główny bohater - Alex DeLarge to młody, inteligentny człowiek, który mimo iż pochodzi z dobrze ułożonej rodziny, stoi na czele gangu dokonującego rozbojów, gwałtów i kradzieży. Pewnej nocy mężczyzna zostaje złapany na gorącym uczynku i trafia do więzienia. Po dwóch latach decyduje się wziąć udział w eksperymentalnym programie resocjalizacyjnym, mającym za zadanie wzbudzić w nim wstręt do przemocy.
Daty projekcji:
piątek, 22 sierpnia, godz. 23.15
niedziela, 24 sierpnia, godz. 12.45
wtorek, 26 sierpnia, godz. 21.15


OCZY SZEROKO ZAMKNIĘTE | EYES WIDE SHUT
reż. Stanley Kubrick, GB/US 1999, EN

William jest wziętym lekarzem. Jego żona Alice prowadziła galerię, a teraz głównie przesiaduje w ekskluzywnym apartamencie na Manhattanie i opiekuje się siedmioletnią córeczką. Na jednym z przyjęć małżonkowie stają się obiektami zalotów. Dochowują sobie nawzajem wierności, ale już w domu Alice przyznaje się Williamowi, że miewa erotyczne fantazje. Wkrótce potem William zostaje wezwany do pacjenta. Z pozoru rutynowa wyprawa przeradza się w erotyczną odyseję, która może zagrozić jego małżeństwu, a jego samego uwikłać w zagadkowe morderstwo.
Daty projekcji:
sobota, 16 sierpnia, godz. 23.15
niedziela, 17 sierpnia, godz. 21.15
środa, 20 sierpnia, godz. 21.15


Filmy prezentowane będą w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami.


Bookmark and Share

archiwum