kpb

Uciekinier z Nowego Jorku - pokaz przedpremierowy oraz spotkanie wokół filmu


czwartek, 3 lipca 2014, godz. 20.35


W czwartek, 3 lipca, Kino Pod Baranami zaprasza na przedpremierowy pokaz dokumentu Uciekinier z Nowego Jorku - przepełnionej dźwiękami historii mężczyzny z Zachodu, który w afrykańskim lesie odnalazł swoje miejsce na Ziemi.

Projekcję poprzedzi dyskusja “Współczesny nomadyzm - miasto czy peryferie” z udziałem przedstawicieli ruchów miejskich.

Spotkaniu towarzyszyć będzie prezentacja zdjęć z podróży do miejsc odległych od zachodniej cywilizacji.

BILETY:
18 zł (normalne) | 14 zł (ulgowe) | 12 zł (seniorzy)


O FILMIE:

UCIEKINIER Z NOWEGO JORKU | SONG FROM THE FOREST
reż. Michael Obert, USA/Niemcy/Republika Środkowoafrykańska 2013, 98’

Dokument opowiada historię amerykańskiego muzykologa i etnologa, Louisa Sarno. 25 lat temu usłyszał on w radiu piosenkę, która na tyle go zafascynowała, że postanowił dotrzeć do jej źródła i sprawdzić, w jakich okolicznościach powstała. Melodia zaprowadziła go aż do Republiki Środkowoafrykańskiej, gdzie poznał plemię Bayaka. Mężczyzna nagrał ponad 1000 godzin oryginalnej muzyki tego ludu, a następnie sam stał się jego częścią, porzucając dotychczasowe życie w Stanach Zjednoczonych. Z biegiem lat nauczył się tamtejszego języka oraz związał z Pigmejką, z którą wychowuje kilkunastoletniego syna o imieniu Samedi. Spełniając starą obietnicę, Louis zabiera chłopca w podróż w swoje rodzinne strony, a kamera czujnie śledząc ich wyprawę, rejestruje, jak wraz ze zmianą miejsca, zmieniają się relacje między ojcem i synem. W Nowym Jorku odwiedzają najlepszego przyjaciela Louisa - Jima Jarmuscha, który wspomina ich wspólną młodość i opowiada o tym, jak Louis zmienił się po pierwszym wyjeździe do Afryki. Okazuje się, że dla czującego się obco we własnej ojczyźnie Sarno ta wizyta będzie o wiele trudniejsza niż dla Samediego, który całkiem dobrze odnajduje się w Stanach.

Dokument wyróżniono główną nagrodą na festiwalu IDFA w Amsterdamie oraz Grand Prix Dolnego Śląska na 11. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL. Film jest debiutem reżyserskim niemieckiego dziennikarza i autora Michaela Oberta, który poznał historię Louisa Sarno dzięki przyjaźni z reżyserem, Jimem Jarmuschem.DEBATA - “Współczesny nomadyzm - miasto czy peryferie”

Uczestnicy spotkania, które odbędzie się przed seansem filmu, poruszą zagadnienie przenikania się kultur wynikające z tzw. współczesnego nomadyzmu, czyli częstego przemieszczania się i zmiany miejsca zamieszkania. W debacie wezmą udział praktycy działania społecznego. Poszukają oni odpowiedzi na pytania poruszone w filmowym dokumencie: czy lepiej zostać nomadą, czy postawić na życie w określonej społeczności, a także czy warto starać się zmienić otaczającą nas rzeczywistość.

Uczestnicy debaty:
- Mateusz Klinowski (radny Wadowic, autor eksperymentu pod nazwą “Radny Klinowski”)
- Krzysztof Pacewicz (Komisja Techno-Humanistyki WAL UW)
Spotkanie poprowadzi Michał Zabdyr-Jamróz (Stowarzyszenie Doxo Tronica).


ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum