kpb

Kinoklasyka: Wszystko na sprzedaż

KINOKLASYKA: WSZYSTKO NA SPRZEDAŻ
- pokazy najlepszych polskich filmów po rekonstrukcji cyfrowej
czwartek, 19 czerwca 2014, godz. 19.15


(English info - HERE)

W czwartek, 19 czerwca, o godzinie 19.15 w Kinie Pod Baranami, w ramach czwartej odsłony cyklu Kinoklasyka, odbędzie się pokaz odrestaurowanej wersji filmu Wszystko na sprzedaż Andrzeja Wajdy. Projekcję poprzedzi krótkometrażowy dokument Jazz Camping Bogusława Rybczyńskiego. Film Wszystko na sprzedaż prezentowany będzie z angielskimi napisami.Jednym z impulsów do realizacji filmu była dla Andrzeja Wajdy tragiczna śmierć wybitnego polskiego aktora, Zbigniewa Cybulskiego. Wszystko na sprzedaż jest nie tylko próbą opowiedzenia językiem filmowym o przyjacielu, a także o stracie, jaką po jego odejściu poniosło polskie kino.

Czuliśmy zawsze jego namiętność, jego gwałtowność; wszyscy, którzy z nim pracowali czuli, że to był człowiek niezwykle inspirujący, że miał w sobie zdumiewającą łatwość wymyślania i mnożenia najbardziej efektownych scen. Miał w sobie coś z fantasty. Chciałbym, żeby takim objawił się w moim filmie. - tak o Zbigniewie Cybulskim pisał Andrzej Wajda na łamach miesięcznika „Kino”.

Reżyser w swoim filmie portretuje środowisko ludzi tworzących kino. Filmowa fikcja miesza się tu z rzeczywistością. Plejada gwiazd polskiego aktorstwa, czyli m.in. Beata Tyszkiewicz, Daniel Olbrychski, Elżbieta Czyżewska, Bogumił Kobiela występują pod własnymi imionami i mówią to, co sami chcą powiedzieć. Wszystko na sprzedaż jest opowieścią o człowieku, który niespodziewanie odszedł. Jego śmierć zmusza do refleksji nad tym, kim był naprawdę, co po sobie zostawił, jakim pozostanie w pamięci tych, którzy go kochali i tych, którzy podziwiali go z daleka. Tytuł filmu podsunął Andrzejowi Wajdzie widok indyjskiego żebraka wyprzedającego swój skromny dobytek. Pomyślałem wtedy, że chciałbym, gdy będę już żegnał się z kinem, zrobić taki film: oto sprzedaję wszystko, co mi się przez te lata uzbierało, ogłaszam wyprzedaż. - powiedział reżyser.Kinoklasyka to cykl najlepszych i najważniejszych polskich filmów prezentowanych po cyfrowej rekonstrukcji razem z komplementarnymi dokumentami, w jakości pozwalającej na pełne oddanie zamysłu i wirtuozerii twórców. Cyklicznym projekcjom arcydzieł polskiej kinematografii w Kinie Pod Baranami często towarzyszą prelekcje autorstwa filmoznawców i krytyków filmowych skupionych wokół czasopisma EKRANy.


PROGRAM:

WSZYSTKO NA SPRZEDAŻ | EVERYTHING FOR SALE
reż. Andrzej Wajda, Polska 1968, 100’ (z angielskimi napisami)

Wszystko na sprzedaż opowiada o realizacji filmu pod tym samym tytułem. Aktor grający główną rolę nie stawia się na plan. Zaczynają się poszukiwania, w których udział biorą jego bliscy, czyli żona Elżbieta, Beata - dawna miłość (obecna żona reżysera) oraz podziwiający go młody aktor, Daniel. W trakcie dociera do nich wiadomość, że mężczyzna zginął, wyskakując z pędzącego pociągu. Dawnego scenariusza nie da się już realizować – zamiast tego pojawia się pomysł na osobistą opowieść o zmarłym i roli, jaką odegrał w życiu ich wszystkich.JAZZ CAMPING
reż. Bogusław Rybczyński, Polska 1959, 9’

Krótkometrażowy, dokumentalny zapis pierwszej edycji Jazz Camping - wydarzenia skupiającego wykonawców jazzowych, podczas którego muzycy spotykają się na Kalatówkach w Zakopanem, wspólnie wędrują po górach, odbywają próby, mieszkają pod jednym dachem, a wieczorami grają w różnych składach jam session. Inauguracyjny Jazz Camping zgromadził w stolicy Tatr elitę polskiego jazzu - Krzysztofa Komedę, Zbigniewa Namysłowskiego, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Andrzeja Trzaskowskiego czy Wojciecha Karolaka, a także ludzi ze świata filmu - Romana Polańskiego, Barbarę Kwiatkowską, Teresę Tuszyńską. Film Bogusława Rybczyńskiego daje zarys artystycznej atmosfery końca lat 50.


Film Wszystko na sprzedaż wyświetlany w wersji oryginalnej z napisami angielskim. Krótki film Jazz Camping w wersji oryginalnej.
Everything for Sale will be shown with English subtitles
. Short film Jazz Camping - in original version.BILETY:
17 zł
(normalny)
13 zł (ulgowy)
12 zł (senior)


PARTNERZY:
 
 
       
  

 
    
Bookmark and Share

archiwum