kpb

Pokaz przedpremierowy zwycięskiego filmu KFF - Efekt domina

EFEKT DOMINA - POKAZ PRZEDPREMIEROWY
sobota, 7 czerwca 2014, godz. 19.00

Zwycięski film tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego - najlepszy film konkursu dokumentów i konkursu polskiego, na pokazie przedpremierowym w Kinie Pod Baranami. Oficjalna premiera filmu 26 września.


BILETY:
20 zł
(normalny) | 14 zł (ulgowy) | 12 zł (senior)O FILMIE:

EFEKT DOMINA
| DOMINO EFFECT
reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski, Polska/Niemcy 2014, 76’

54. Krakowski Festiwal Filmowy 2014: 
Złoty Róg
- najlepszy film w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym
Złoty Lajkonik - najlepszy film w Konkursie Polskim
Nagroda Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych: najlepsze zdjęcia

Międzynarodowy Festiwal Filmu Dokumentalnego "Vision du Reel" Nyon 2014: Nagroda Jury Ekumenicznego

Film jest opowieścią o Rafaelu i Nataszy, którzy zaczynają wspólne życie w państwie, które się jeszcze naprawdę nie narodziło. On jest ministrem sportu nieuznawanej republiki Abchazji, ona rosyjską śpiewaczką operową. Dla Rafaela Natasza porzuciła swoją karierę i rodzinę w Rosji. Jednak ich wspólny początek dosyć szybko okazuje się pełną dramatycznych napięć drogą w nieznane. Życie w kraju nieuznawanym praktycznie przez nikogo, naznaczonym wojną domową i całkowicie uzależnionym od kaprysów i wpływów Rosji szybko przestaje być romantyczną przygodą. Natasza, jako Rosjanka, musi zmierzyć się z niechęcią, zamknięciem i podejrzliwością otoczenia. Rafael przez lata walczył o wolną i suwerenną Abchazję, jednak to marzenie nigdy nie zostało w pełni spełnione. Nadzieją na zmianę są organizowane przez niego mistrzostwa świata w domino. Być może dzięki tej imprezie świat chociaż na chwilę zwróci uwagę na ten maleńki kraj na brzegu Morza Czarnego.

Jak w reakcji łańcuchowej, kiedy jedno zdarzenie uruchamia szereg następnych, losy bohaterów splatają się z biegiem „wielkiej" historii. Czy miłość w kraju, w którym dramat nieustannie miesza się z absurdem ma jakiekolwiek szanse na przetrwanie?

Elwira Niewiera
Autorka filmów dokumentalnych oraz projektów kulturalnych, społecznych i edukacyjnych. Zaangażowana w pracę polskiej fundacji Nowa Ameryka. W swoich działaniach koncentruje się przede wszystkim na społecznych i kulturowych transformacjach w Europie Wschodniej. Jej debiutancki film dokumentalny Bulgarian stories miał kinową dystrybucję w Niemczech oraz był prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych, między innymi w Krakowie i Sofii.

Piotr Rosołowski
Absolwent szkoły filmowej w Katowicach a także stypendysta niemieckiej Academy of Media Arts w Kolonii. Żyje i pracuje pomiędzy Polską a Niemcami. Jest współautorem nominowanego do Oscara filmu dokumentalnego Królik po berlińsku, a także autorem zdjęć do wielu nagradzanych filmów w tym również nominowanego do Oscara krótkometrażowego filmu On the line w reżyserii Reto Caffi.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum