kpb

Doc Film Music 2014 - w Małopolskim Ogrodzie Sztuki

DOC FILM MUSIC 2014 – edycja wiosenna
Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12


Od 7 kwietnia zapraszamy na ekskluzywny przegląd dokumentalnych filmów muzycznych do Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie. Cykl DocFilmMusic 2014 został zainspirowany konkursem dokumentów muzycznych Krakowskiego Festiwalu Filmowego pod tą samą nazwą, ale pokazy w ramach przeglądu będą się odbywać przez cały rok.

Podczas wiosennej edycji przedstawionych zostanie 6 tytułów, które wdarły się do kanonu dokumentów muzycznych. Projekcje poprzedzone zostaną dwugłosem dyrektora festiwalu Krzysztofa Gierata i krytyka muzycznego Piotra Metza.

Cztery z proponowanych filmów nigdy nie były pokazywane w polskich kinach, trzy są laureatami krakowskiego festiwalu, a jeden pojawi się w Polsce po raz pierwszy.

Na początek przeglądu O KROK OD SŁAWY (Twenty Feet From Stardom), tegoroczny laureat Oscara w kategorii pełnometrażowego filmu dokumentalnego. Film, który miał swoją premierę w 2013 roku w Sundance, otrzymał też statuetki na festiwalach w Seattle, San Francisco oraz w Amsterdamie, a w Polsce pokazano go tylko na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Opowiada historię wokalistek śpiewających w chórkach gwiazd takich jak U2, The Rolling Stones, David Bowie, Stevie Wonder czy Bruce Springsteen.


BILETY:
8 zł - do nabycia 2 godziny przed seansem - w MOS oraz ONLINE TUTAJ

MIEJSCE PROJEKCJI:
Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12


DocFilmMusic 2014 – edycja wiosenna

PROGRAM
:

7 kwietnia, g. 19.00
O KROK OD SŁAWY | Twenty Feet From Stardom
reż. Morgan Neville, USA 2013, 91’

To historia genialnych wokalistek, które śpiewają w chórkach takichgwiazd jak David Bowie, Sting, Stevie Wonder, U2, The Rolling Stones, Bruce Springsteen...
To film wypełniony emocjami i niezwykłymi głosami. Druga pozycja w plebiscycie publiczności Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Oscar 2014 w kategorii najlepszy dokument pelnometrażowy.

10 kwietnia, g. 19.00
JAK NIEZNAJOMI
| Mistaken For Strangers
reż. Tom Berninger, USA 2013, 75’

Niezwykle intymny portret popularnej grupy rockowej The National wpisany w bardzo złożone relacje między liderem zespołu a jego bratem reżyserem filmu. Trasa koncertowa staje się sceną wielkich wydarzeń muzycznych, które od kulisów wyglądają mniej podniośle – i śmiesznie i dramatycznie. Rozgrzewka przed odwiedzinami zespołu w czerwcu w Warszawie.

17 kwietnia, g. 19.00
GRUPA O NAZWIE ŚMIERĆA Band Called Death
reż. Mark Christopher Covino, Jeff Howlett, USA 2012, 96’

Pierwszy w Polsce pokaz głośnego filmu o czarnym punku. Na długo przed Sex Pistols był Death – zespół czarnoskórych nastoletnich braci. Film sięga do odkrytych po latach archiwaliów, które wraz z wypowiedziami świadków tamtych wydarzeń odtwarzają wzloty i upadki grupy, a także rodzinną tragedię. Nagroda publiczności festiwalu SXSW w Austin.

24 kwietnia, g. 19.00
JIMMY ROSENBERG - OJCIEC, SYN I TALENT | Jimmy Rosenberg – The Father, The Son & The Talent
reż. Jeroen Berkvens, Holandia 2006, 78’

Dominujący ojciec i genialny syn. Mówili o nim następca Django Reinhardta, grał od dziecka, równie szybko zaczął się narkotyzować. Film dokumentuje błyskotliwe występy dzieciaka i kłopoty psychiczne młodzieńca pozbawionego ojca, który odsiaduje wieloletni wyrok. Złoty Róg 2007 w pierwszej edycji konkursu dokumentalnego krakowskiego festiwalu.

18 maja, g. 19.00
MIŁOŚĆ
| Miłość 
reż. Filip Dzierżawski, Polska 2013, 92’ (with English subtitles!)

Mariaż wybitnych i bardzo odmiennych osobowości muzycznych: Tymona Tymańskiego, Mikołaja Trzaski, Leszka Możdżera, Jacka Oltera i Macieja Sikały. Podczas prób reaktywacji grupy Miłość dowiadujemy się o istniejących między muzykami napięciach i obserwujemy momenty „toksycznej równowagi”. Złoty Lajkonik 2013 i Nagroda Publiczności krakowskiego festiwalu.

20 maja, g. 19.00
UWAGA! MR. BAKER
| Beware Of Mr. Baker!
reż. Jay Bulger, USA 2012, 92’

Ginger Baker jest legendą perkusji – z gry na tym instrumencie potrafił uczynić porywający spektakl. Ma za sobą występy z Erikiem Claptonem w grupach Cream i Blind Faith oraz karierę solową. Nazywany „potworem rocka”, Baker słynie z ekscentrycznej osobowości i burzliwej biografii. Złoty Hejnał 2013 w pierwszej edycji konkursu muzycznego krakowskiego festiwalu.


Organizatorzy przeglądu:
Krakowski Festiwal Filmowy, Małopolski Ogród Sztuki, Kino Pod Baranami


ZAPOWIEDŹ przeglądu przygotowana przez Krakowską Telewizję Internetową (www.ktvi.pl):

Bookmark and Share

archiwum