kpb

Moda w kinie: Political Dress - pokaz filmu & spotkanie

MODA W KINIE
pokaz filmu POLITICAL DRESS & spotkanie z reżyserką
środa, 22 stycznia, godz. 19.00


// FASHION IN CINEMA
screening of POLITICAL DRESS (with English subtitles)
and Q&A (in Polish)


W środę, 22 stycznia zapraszamy na pokaz specjalny dokumentu Political Dress, ukazującego doświadczenia ludzi, którzy zmienili oblicze mody, jak również tych, którzy się jej poddawali.
Film śledzi zmiany w stylu ubierania się Polaków, ale także Europejczyków na przestrzeni ostatnich dekad, począwszy od szarych, “siermiężnych” czasów PRL-u, po stopniowe otwieranie się na kolor i nieszablonowe rozwiązania. Z czasem, moda stała sie wyrazem buntu wobec ram społecznych i politycznego systemu.
Gościem wydarzenia będzie reżyserka filmu. Rozmowę z Judytą Fibiger oraz dr Barbarą Klich-Kluczewską z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego poprowadzi Małgorzata GOShA Kusper.

BILETY
// TICKETS:
14 zł (normalny / regular)
12 zł (ulgowy / discount)

W kasach Kina dostępna jest także specjalna pula biletów możliwa jedynie do zakupy (bez rezerwacji).


POLITICAL DRESS | POLITICAL DRESS
reż. Judyta Fibiger, Polska 2011, 63’ (in Polish and English)


Moda jest wypowiedzią. Moda opisuje rzeczywistość niezależnie od czasów. Reaguje na nią.

W czasach realnego socjalizmu w Polsce wygląd był manifestacją poglądów i często wyrazem sprzeciwu wobec totalitarnego systemu. Zdobywanie ubrań było niemalże karkołomnym wysiłkiem zarówno dla tych, którzy pragnęli być eleganccy jak i dla tych, którzy chcieli w jakikolwiek sposób wyróżnić się z PRL-wskiej szarości. Dla wielu z nich wiązało się to z poważnymi konsekwencjami. Jedna z głównych postaci filmu Barbara Hoff chcąc walczyć z systemem i narzuconym przez niego wyglądem Polaków stworzyła jedną z pierwszych na świecie masowych kolekcji firmowanych nazwiskiem projektanta. Inna Polka, Barbara Hulanicki dokonuje rewolucji w modzie otwierając w Londynie słynny sklep Biba. Dzięki niej młode pokolenie Anglików lat 60. odkrywa, że można wyglądać inaczej. Czym jest moda czasów niewoli? Czy za pomocą wyglądu można manifestować wolność? Czy o naszej tożsamości świadczy to, jak wyglądamy?

Film Political Dress ukazuje różne etapy PRL-u i zmiany w postrzeganiu mody. Od twardogłowego stalinizmu, gdy założenie kolorowych skarpetek groziło zatrzymaniem przez milicję, poprzez lata 60. i względne otwarcie Polski na francuską modę, czasy propagandy sukcesu lat 70. i fascynację modą dzieci-kwiatów, aż do stanu wojennego i lat 80., podczas których eksplodowała w Polsce moda na punk.

Dokument pokazuje doświadczenia ludzi, w których władza upatrywała ideologicznych "dywersantów". W filmie wypowiadają się m. in. fotograf Tadeusz Rolke, projektantka Barbara Hoff, pisarz Janusz Głowacki, kreatorka marki "Biba" Barbara Hulanicki, muzyk Tomek Lipiński, malarz Wilhelm Sasnal.

Dokument Political Dress jest częścią cyklu filmowego "Przewodnik do Polaków", zrealizowanego w ramach "I, Culture" - Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 (Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie).


// Documentary takes a look at Poland’s fashion evolution. From the hard-headed Stalinist era, when colorful socks could get you reprimanded by the militia, to the fascination with Parisian fashion in the 60s, the flower children of the 70s, the martial law period and the punk-rock 80s.


Judyta Fibiger
- reżyserka, scenarzystka, pisarka, producentka.
Jest producentką Beats of Freedom – Zew wolności, pierwszego filmu z cyklu "Przewodnik do Polaków". Koordynowała także produkcję filmów dokumentalnych z serii The Anti-Americans dla amerykańskiej telewizji PBS i Ghost of the Baltic Sea, zrealizowanych przez Partisan Picture dla National Geographic.
Judyta Fibiger to również współautorka scenariuszy do filmów fabularnych Stanley i Negri, za które otrzymała stypendium scenariuszowe Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Pracowała jako reżyser i wydawca dla TVP Kultura i Canal+ oraz dla Naszej Telewizji.
Wydała książkę Swego nie znacie… czyli polska oczami obcokrajowców, ma na koncie również działalność dziennikarską. Była redaktor kreatywną Publishing and Design Group, współtworząc magazyny "Pure" i "Futu". Pisała do magazynów "Twój Styl", "Film", "Playboy", "Podróże", "A4".
(źródło: culture.pl)

dr Barbara Klich-Kluczewska - absolwentka i pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2004 roku obroniła prace doktorską na Wydziale Historycznym UJ. Stypendystka Fundacji z Brzezia Lanckorońskich, Autorka książki “Przez dziurkę od klucza: Życie prywatne w Krakowie” (1945-1989).

Małgorzata Kusper - trenerka wizerunku, jedna z pierwszych w Polsce personal shopper, projektantka, szkoleniowiec. Współpracowała ze znanymi Angielkami podczas programu  “Trinny i Suzannah ubierają Polskę”. Absolwentka licznych szkoleń m.in. w St. Martins College of Art&Design w Londynie oraz w London College of Fashion. Jako ekspert od wizerunku wypowiada się w TV, radiu oraz magazynach i portalach.


ZWIASTUN (trailer):





ORGANIZATORZY // ORGANIZERS:

Kino Pod Baranami




PARTNERZY // PARTNERS:

archiwum