kpb

Uwaga! Mr. Baker w Kinie Pod Baranami


Uwaga! Mr. Baker - zwycięzca Grand Prix konkursu dokumentalnych filmów muzycznych DocFilmMusic na 53. Krakowskim Festiwalu Filmowym - w Kinie Pod Baranami od 13 grudnia 2013!

Ginger Baker, który z Erikiem Claptonem tworzył grupę „Cream”, nazywany był „najwspanialszym perkusistą świata” i „potworem rocka”. Jego burzliwa biografia, wypełniona niedozwolonymi substancjami i muzyką rockową, jest kanwą dokumentu Jaya Bulgera.


O FILMIE:

UWAGA! MR. BAKER | BEWARE OF MR. BAKER
reż. Jay Bulger, USA 2012, 92’ (in English with Polish subtitles)

53. Krakowski Festiwal Filmowy 2013: Złoty Hejnał, Grand Prix konkursu dokumentalnych filmów muzycznych DocFilmMusic
Festiwal Filmowy South by Southwest 2012: najlepszy film dokumentalny


Ginger Baker jest legendą perkusji - z gry na tym instrumencie potrafił uczynić porywający spektakl. Jemu muzyka rockowa zawdzięcza spotkanie z rdzennymi afrykańskimi rytmami (m.in. w 1971 roku nagrywał z Nigeryjczykiem Felą Kutim). Ma za sobą występy z Erikiem Claptonem w grupach Cream i Blind Faith oraz karierę solową.

Nazywany „potworem rocka”, Baker słynie z ekscentrycznej osobowości i burzliwej biografii. Na perkusji zaczął grać przez przypadek, a został jednym z najlepszych rockowych perkusistów w dziejach tego gatunku. Mimo podeszłego wieku nie przestaje zaskakiwać swym temperamentem i kontrowersyjnymi poglądami.

Jay Bulger poznał Bakera podczas przygotowywania artykułu na jego temat dla magazynu Rolling Stone. Spotkanie to przerodziło się w wielogodzinny wywiad, przeprowadzony z muzykiem podczas trzymiesięcznego pobytu dziennikarza w odciętej od świata posiadłości Bakera w RPA.

„Efekt jest świetny: dokumentów muzycznych na nasze ekrany trafia niewiele, tym bardziej tej perełki nie można przegapić.” Jakub Demiańczuk, „Dziennik Gazeta Prawna”

„Dokument Burglera ogląda się znakomicie. Młody reżyser doskonale wyważył proporcje między teledyskowym skrótem a celnymi anegdotami.” Łukasz Badula, KulturaOnline.pl

„O tym, że Ginger Baker jest wdzięcznym ekranowym bohaterem, dowiadujemy się już z pierwszych sekund opowiadającego o nim filmu. Nie co dzień ogląda się dokumenty, których protagonista podnosi rękę na reżysera.” Jakub Popielecki, Filmweb.pl

// 53rd Krakow Film Festival: International Music Documentary Competition DocFilmMusic - Grand Prix
Ginger Baker, ‘world’s best drummer’ and a ‘rock monster’, who created, hand in hand with Eric Clapton, a group called ‘Cream’, and whose checkered biography, filled with illegal substances and rock music, is the base of the film
Beware of Mr. Baker! by Jay Bulger. On our screens from December 13th!


TRAILER:

Bookmark and Share

archiwum