kpb

World Shorts: Wielka Brytania


WORLD SHORTS: WIELKA BRYTANIA
poniedziałek, 28 października 2013, godz. 19.00


Być może najważniejszą cechą brytyjskiego krótkiego kina jest to, że trudno je scharakteryzować. Wachlarz podejmowanych przez twórców tematów, sposoby narracji i formy realizacji sprawiają, że definicji musielibyśmy szukać gdzieś pomiędzy filmową spuścizną Terence’a Daviesa a Latającym cyrkiem Monty Pythona.

Prezentowane w programie World Shorts: Wielka Brytania filmy nie roszczą sobie prawa do bycia relacją z wyspiarskiej rzeczywistości - w zamian za to kreują autorski, zaskakujący obraz zlanego deszczem fragmentu świata. Składają się na to produkcje fabularne, dokumenty, animacje i formy eksperymentalne - tworząc tym samym swoisty kinowy kolaż.

Tytuły zebrane w zestawie World Shorts: Wielka Brytania odwiedziły najważniejsze światowe festiwale - od Berlina po Melbourne. Nagradzano je m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy, Londyńskim Festiwalu Filmowym i Festiwalu Filmów Krótkich w Londynie. Część z nich po raz pierwszy będzie prezentowana w Polsce.

BILETY:
14 zł
(normalny) | 12 zł (ulgowy)
PROGRAM:

Czas trwania: 93'

FLYTOPIA
reż. Karni & Saul, 20’

London Short Film Festival 2013, Palm Springs Short Film Festival 2013, Clermont Ferrand 2013
Mroczna, fantastyczna opowieść, w której mężczyzna zawiera swoisty pakt z insektami zamieszującymi jego dom. Historię ociekająca miodem, seksem, muchami i mięsem, wieńczy bardzo kleisty koniec.

MORNING
reż. Cathy Brady, 20’

IFTA Award 2013 (Best Short Film), Prix UIP Cork 2012 (European Short Film)
Zapowiadający się na zwykły, rutynowy poranek zostaje przerywany naglą wizytą nieznajomego, który przekonuje Mary, żeby zmierzyła się z tym, co dotychczas starała się ukryć sama przed sobą. 

I AM TOM MOODY
reż. Ainslie Henderson, 6’

Annecy IAFF 2013 (Special Jury Award), Encounters 2013 (Best British Animation), Glasgow Film Festival 2013 (Audience Award)
Surrealistyczna podróż w głąb podświadomości stłamszonego muzyka, który walczy o to, aby śpiewać. Animowany obraz artystycznej determinacji i zmagania się z paraliżującą niepewnością.

POUTERS
reż. Paul Fegan, 17’

London Short Film Festival 2013 (Best Documentary), BAFTA Scotland New Talent Award 2013 (Nominacja)
Współczesna historia o rywalizacji, poświęceniu, przyjaźni i rodzinie - przeplatana opowieścią o tradycyjnym szkockim sporcie.

SLUGABED’S TURBO JUICER 4000
reż. Christopher Ullens de Schooten, 3’

London Short Film Festival 2013 (Best Music Video)
Sokowirówka Slugabed Turbo 400 i jej zaawansowane technologicznie wnętrze niczym mała fabryka przerobi twoje kasety magnetofonowe na najlepszy sok, jaki kiedykolwiek piłeś!

ACOUSTIC LEVITATION THROUGH VOCAL DISCHARGE
reż. Ghin Liew, 2’

East End Film Festival 2013, The Smalls Film Festival
W centrum badawczym Ksana Ksana Institute dokonano naukowego przełomu w dziedzinie lewitacji akustycznej. Fenomen tego zjawiska polega na wykorzystaniu fal stojących w walce z siłą grawitacji. A tym razem także na zaangażowaniu człowieka. 

THE PUB
reż. Joseph Pierce, 8’

Los Angeles Film Festival 2012 (Best Experimental Short), Melbourne IFF 2012 (Best Animation Short), Raindance Film Festival 2012 (Best UK Short)
Kemi żyje i pracuje w mrocznej przestrzeni pubu w północnym Londynie. W miarę ilości wypitego przez klientów alkoholu linia oddzielająca światy z obu stron baru stopniowo się zaciera.

REINDEER
reż. Eva Weber, 3’

Sundance Film Festival 2013
Podróżując 400 kilometrów za koło podbiegunowe, Eva Weber w wyjątkowy sposób uchwyciła społeczny - chciałoby się powiedzieć - status reniferów, które od wieków stanowią środek utrzymania Finów żyjących na tych terenach.

DELETING EMILY
reż. Zac Klein, 14’

British Shorts Film Festival 2012 (Audience Award), Washington DC Shorts 2012 (Filmmakers Award), London Independent Film Festival 2012
Andrew ma wkrótce wyruszyć w podróż dookoła świata. Jedyne co musi zrobić przed wyjazdem, to zerwać ze swoją dziewczyną Emily i skasować ją z listy znajomych na Facebooku. Sprawa okazuje się jednak być trudniejsza, niż przypuszczał.
Bookmark and Share

archiwum