kpb

Tylko u nas - Marsjanin Mercano

Kino Pod Baranami serdecznie zaprasza na oryginalną animację prosto z Argentyny:
MARSJANIN MERCANO - tylko u nas i tylko przez tydzień!

Zapraszamy od 13 do 19 października.

MARSJANIN MERCANO | MERCANO, EL MARCIANO
reż. Juan Antín, Argentyna 2002, 72'

Najśmieszniejszy film wyprodukowany w Argentynie od wielu lat. Posiada wszystkie cechy niezbędne do tego, aby stać się filmem kultowym.
- Clarín (największa gazeta codzienna w Argentynie)

Tytułowy Mercano to spokojny mieszkaniec Marsa. Pewnego dnia sielankowe życie kosmity zakłóca spadająca sonda, która zabija jego 'Coś-na-kształt-psa'. Zrozpaczony Mercano wysłuchuje paradoksalnej informacji pochodzącej z innej planety: przybywamy w celach pokojowych i nie chcemy nikogo skrzywdzić. Pałający żądzą zemsty za rozkwaszenie swojego pupila Mercano, wybiera się na Ziemię, aby wyrównać porachunki z jej mieszkańcami.

Sprawy się nieco komplikują, kiedy jego statek kosmiczny ulega uszkodzeniu. Marsjanin ląduje awaryjnie w Buenos Aires, gdzie każda chwila przynosi zupełnie nowe i zaskakujące wydarzenia. Mercano trafia w ręce szefów międzynarodowej Korporacji, którzy przy pomocy jego nieziemskich umiejętności pragną zmonopolizować światowe rynki...

Marsjanin Mercano
powstał bez udziału wielkich firm, które zwykle finansują kosztowną produkcję pełnometrażowych filmów animowanych, i dbają by efekt końcowy był atrakcyjny dla masowego widza, a najlepiej dla całej rodziny, z czego bezlitośnie kpią twórcy Marsjanina Mercano. Jak to często bywa w sztuce, ograniczenia stały się wyzwaniem i dzięki nim powstał film oryginalny, zrodzony z pasji,  a nie z kalkulacji. Doceniło to Jury najważniejszego w świecie festiwalu filmów animowanych we francuskim Annecy przyznając twórcom swoją Nagrodę Specjalną.

Nagroda Specjalna Jury MFF Annecy 2002
Nagroda Publiczności MFF Sitges, Barcelona 2002
MFF San Sebastian 2002
MFF Berlin 2003
Bookmark and Share

archiwum