kpb

Dojrzałe kino - Jaskinia zapomnianych snówJak co tydzień, i w najbliższą środę Kino Pod Baranami zaprasza dojrzałą widownię na premierowy film, po którym będzie okazja do rozmowy przy kawie, herbacie i ciasteczkach. W środę, 25 maja pokażemy dokument, w którym Werner Herzog odsłania tajemnice jaskini Chauvet, jednego z najbardziej inspirujących miejsc na ziemi. 

Projekcji filmu tradycyjnie towarzyszyć będzie rozmowa przy kawie i herbacie.

Bilet na seans: tylko 11 zł.


środa, 25 maja 2011, godz. 11.00

JASKINIA ZAPOMNIANYCH SNÓW | CAVE OF FORGOTTEN DREAMS
reż. Werner Herzog, Francja 2010, 90'

Przez ponad 20 000 lat jaskinia Chauvet była kompletnie odizolowana od reszty świata w wyniku przysłonięcia olbrzymim blokiem skalnym. Jej wnętrze, przypominające wielkością boisko do gry w piłkę nożną, przedstawia zachwycające malowidła, pochodzące z epoki lodowcowej i prezentujące prehistoryczne ssaki olbrzymich rozmiarów.

Odkryta w 1994 roku, wzbudziła olbrzymie zdziwienie naukowców, którzy napotkali w niej setki bezcennych malowideł, stanowiących przykład spektakularnej sztuki, sięgającej korzeniami 30 000 lat wstecz (czyli dwa razy więcej niż znane nam dotychczas malowidła naskalne). Jaskinia Chauvet przenosi nas zatem do czasów, w których neandertalczycy zamieszkiwali jeszcze ziemię, a prehistoryczne niedźwiedzie, mamuty i lwy stanowiły dominującą populację w Europie.

Od momentu odkrycia jaskini, zaledwie kilka osób miało do niej dostęp. Wspaniałe wnętrze, jakie skrywa jaskinia, pozostawało tajemnicą dopóki Werner Herzog nie sfilmował go w wersji 3D. Odsłonił tym samym przed naszymi oczami niezwykłe piękno i urok jednego z najbardziej niesamowitych i inspirujących miejsc na Ziemi.

Jaskinia zapomnianych marzeń to niezwykła, poruszająca filmowa podróż w przeszłość - w głąb ludzkiej kultury i tradycji. Werner Herzog łączy tu talent reżysera, odkrywcy i poetyckiego filozofa, przedstawiając najstarsze odkryte dotąd obrazy stworzone przez człowieka. 

„Ten film w sposób poetycki i romantyczny pokazuje nam miejsce, w którym budzi się dusza nowoczesnego człowieka. Nie jest to czysta dokumentacja obrazu, bo postawa Herzoga jest znacznie bardziej metafizyczna i egzystencjalna. Tak naprawdę interesuje go pomost pomiędzy przeszłością a teraźniejszością. To chyba najbardziej zachwycający i dający do myślenia film Herzoga.” Slant Magazine

„Poruszający i silnie oddziałujący na wyobraźnię widza film
Jaskinia zapomnianych snów
to wprost niezapomniane filmowe przeżycie, które zostawi wyraźny ślad w historii światowego kina.” TIFF Review

Film wyświetlany w wersji 2D.
Partnerzy:

  
Bookmark and Share

archiwum