kpb

Rytmy Afryki - Noc Muzyki Afrykańskiej

Zapraszamy na Noc Muzyki Afrykańskiej w ramach przeglądu filmów afrykańskich AfryKamera.

W programie cztery filmy dokumentalne o źródłach i inspiracjach w muzyce wschodniej i południowej Afryki. Zestaw dokumentów nakręconych przy współudziale legendarnego reżysera somalijskiego Abdulkadira Ahmed Said’a.

Od eklektycznej muzyki z Zanzibaru poprzez jazzowe inspiracje w zadymionych knajpach w Johannesburgu aż po nowoczesne beaty z Kapsztadu - jest to najbardziej dogłębna analiza muzyki afrykańskiej przedstawiona w postaci dokumentu.

sobota, 6 maja, godz. 23.15 

RYTMY AFRYKI
reż. Adbulkadir Ahmed Said, Somalia i Bridget Thompson, RPA 2004, 200’

BLOK I:
TARAAB. OCEAN MELODII
NASZ JĘZYK, NASZA MUZYKA, NASZE MIASTO?

BLOK II:
ZŁOTO, ŁZY I MUZYKA
SCRECZ, MIKS I ?


TARAAB. OCEAN MELODII
Na wschodnim wybrzeżu Afryki – na obszarze wymiany kulturowej i handlowej między Azją a Afryką - istnieje bogata tradycja muzyczna. Taarab to rodzaj śpiewanej poezji, która łączy w sobie afrykańskie rytmy i język przy akompaniamencie arabskich melodii i indyjskich instrumentów.

NASZ JĘZYK, NASZA MUZYKA, NASZE MIASTO?
Kapsztad jak i reszta RPA wciąż żyje historią. 350 lat kolonializmu i apartheidu wpłynęło na całą sztukę. W samym Kapsztadzie istnieją trzy wyraźne nurty muzyczne, wśród nich rytmy goema, muzyka Xhosa oraz osobliwy kapsztadzki jazz. To dzięki temu ostatniemu ludzie z różnych kręgów uczą się ze sobą porozumiewać.

ZŁOTO, ŁZY I MUZYKA
Johannesburg ma zaledwie 112 lat i powstało wokół kopalnii złota. Jest miastem przybyszy i największym afrykańskim tyglem kulturowym. Ta metropolia stworzyła wiele nurtów muzycznych, jak południowoafrykański jazz w postaci Marabi.

SCRECZ, MIKS I ? 
MFF Zanzibar. Najlepszy film dokumentalny
Taarap, kwaito, capetonian breakbeat... stare trendy muzyczne przybierają nowe kształty. Tradycyjna muzyka zmienia się nie do poznania w całej Afryce od Kapsztadu do Zanzibaru... Dokąd to wszystko zmierza? Czy kierunek ruchu jest przynosi korzyści Afryce? 

Bookmark and Share

archiwum