kpb

Donbas

tytuł oryginalny: Donbass

reżyseria: Siergiej Łoźnica
aktorzy: Valeriu Andriuta, Natalya Buzko, Evgeny Chistyakov

czas trwania: 121 min.
produkcja: Niemcy/Ukraina/Francja/Holandia/Rumunia 2018
premiera: 2018-10-19
język: ukraiński, rosyjski, angielski
napisy: polskie
in Ukrainian, Russian and English with Polish subtitles
info: Conrad Festival

MFF w Cannes 2018: najlepszy reżyser w sekcji Un Certain Regard (Siergiej Łoźnica)
Nagrody Parlamentu Europejskiego LUX 2018: oficjalna selekcja

Noworosja – państwo-widmo, rządzone przez watażków, istniejące tylko dzięki wsparciu mitycznej matki – Rosji. Tu propaganda uchodzi za prawdę, wojna za pokój, a nienawiść deklarowana jest jako miłość. Łoźnica zrobił film na wskroś nowoczesny. Odwołuje się do tego, jak dziś postrzegamy świat - często pokawałkowany na dziesiątki filmików, które obrazków przesuwanych przez odbiorcę po ekranie z rosnącą obojętnością. Film, podzielony na 13 segmentów, będący galerią osobliwych postaci, zmierza ku szokującemu finałowi.
Laureat Smoka Smoków Krakowskiego Festiwalu Filmowego Siergiej Łoźnica (Łagodna, We mgle, Szczęście ty moje) w najnowszym fabularnym filmie w hipnotycznym, pełnym groteski stylu, zabiera widzów w podróż przez kolejne kręgi piekła wojny hybrydowej we wschodniej Ukrainie. Donbas to opowieść o współczesnym człowieczeństwie i cywilizacji w dobie post-prawdy i fake-newsów, o każdym z nas.

 

| In eastern Ukraine, society begins to degrade as the effects of propaganda and manipulation begin to surface in this post-truth era.

 

Film prezentowany w ramach: Conrad Festival 2019

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share