kpb

Pamiętnik Florki - zestaw IV

tytuł oryginalny: Pamiętnik Florki

reżyseria: varia

czas trwania: 40 min.
produkcja: Polska 2014
język: polski
in Polish

Pamiętnik Florki to polski serial animowany o przygodach sympatycznej i ciekawej świata ryjówki, oparty na serii książek Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel.


Każdy odcinek poświęcony jest innej, często nowej dla Florki sytuacji, w której wesołej ryjówce towarzyszą różne uczucia. Mali widzowie mogą śledzić jej losy i obserwować, jak z nowym wyzwaniem radzi sobie ich ulubiona bohaterka: co myśli i czuje, jakie ma trudności czy do jakich dochodzi wniosków. Chociaż Florka nie do końca dowierza tłumaczeniom dorosłych i woli sprawdzić wszystko na własnej skórze, wie, że zawsze może liczyć na pomoc rodziny czy młodych przyjaciół. Z jej codziennymi dylematami, obawami czy wątpliwościami z łatwością utożsami się niemal każdy przedszkolak.


Serial ma cenne walory edukacyjne, jednak prezentowane są w lekki, przyjemny dla odbiorcy i pełen wdzięku sposób.

 

PAMIĘTNIK FLORKI - zestaw bajek, 40' + warsztaty plastyczne

PRZYJACIEL
(Jolanta Dudzińska) PL 2015, 10'

Florka wstała lewą nogą – od samego rana jest smutna i bez humoru. Nie pomaga jej nawet trenowanie uśmiechu przed lustrem w łazience, ani wizyta w bibliotece – gdzie okazuje się, że wszystkie wesołe książki zostały wypożyczone. Przy fontannie Florka spotyka chomika Klemensa, który wymyśla zabawę w udawanie, że ryjówka jest radosna. Czy to dobry pomysł na poprawę humoru? W tym odcinku Florka zaczyna rozumieć, że smutek jest uczuciem jak każde – ani lepszym ani gorszym od innych. Po prostu jest i czasami trzeba się wypłakać.

 

KAKAO
(Janusz Martyn) PL 2015, 10'

To odcinek o bardzo radosnym wydarzeniu – pierwszym samodzielnym spaniu poza domem – u babci. Dlaczego jednak Florka, która wcześniej nie mogła się doczekać wyjazdu, nagle w środku nocy doświadcza zupełnie niespodziewanej tęsknoty za domem? Jak to możliwe, żeby jednocześnie czuć dwa sprzeczne uczucia – cieszyć się i tęsknić? I jak sobie z tym poradzić?

 

TORBA
(Dorota Cieśla) PL 2015, 10'

Oj, to nie był dobry dzień dla Florki. Przegrana przez ryjówkę gra staje się przyczyną wielkiego wybuchu złości – Florka rzuca grą planszową, tupie, krzyczy. Jednak ryjówka na gwałtownym wyrażeniu złości nie poprzestaje i ze swoją żyłką badacza docieka: Czy wolno czuć złość? A jeśli tak – jak bezpiecznie ją wyjmować? Czy dorośli też się złoszczą i jakie mają na to sposoby? Czy „połykanie złości” to dobre rozwiązanie, czy może lepiej skorzystać z samodzielnie wykonanej „torby na złość”?

 

ZĘBUSZKA
(Barbara Koniecka) PL 2015, 10'

Czekanie to trudna sztuka. Zwłaszcza wtedy, gdy kolejnym dzieciom w przedszkolu wypadają zęby, a te Florki ani drgną. Ryjówka cały czas dopytuje: Kiedy w końcu wypadnie mi ząb? Dlaczego jeszcze nie wypadł? Czemu innym wypadł wcześniej? A może Zębuszka o mnie zapomniała? Dzięki przeżywaniu całej gamy uczuć, Florka uczy się nie tylko cierpliwości, ale także zaczyna rozumieć, że spełnienie marzeń to nie tylko satysfakcja, ale także koniec ekscytacji. „I na co teraz czekać?” pyta Florka ściskając w łapce pieniążek od Wróżki Zębuszki. Okazuje się więc, że tak samo ważne jak spełnienie, jest też oczekiwanie. Może dzięki temu następnym razem łatwiej będzie o cierpliwość?

 

 

WARSZTATY PLASTYCZNE (czas trwania: 40’)

Warsztaty poprowadzi Agnieszka Doniec - animatorka kultury i edukatorka. Od kilku lat związana jest z Muzeum Fotografii w Krakowie. Kocha koty i Caravaggia.


Prezentowany w ramach Baranki Dzieciom: Pamiętnik Florki - pokaz bajek i warsztaty plastyczne.

Bookmark and Share