kpb

Młodość Astrid

tytuł oryginalny: Unga Astrid

reżyseria: Pernille Fischer Christensen
aktorzy: Alba August, Maria Bonnevie, Trine Dyrholm, Henrik Rafaelsen, Magnus Krepper, Björn Gustafsson, Sofia Karemyr, Liv Lemoyne

czas trwania: 123 min.
produkcja: Szwecja/Dania 2018
premiera: 2018-10-05
język: duński, szwedzki
napisy: polskie
in Danish and Swedish with Polish subtitles

fot. Erik Molberg Hansen

 

MFF w Berlinie 2018: oficjalna selekcja
FF Transatlantyk w Łodzi 2018: Nagroda Publiczności

 

Porywająca biografia ikony literatury młodzieżowej - Astrid Lindgren to nowy film wybitnej duńskiej reżyserki Pernille Fischer Christensen, twórczyni Rodziny, Telenoweli i Kogoś, kogo kochasz.

Film opowiada o młodości i początkach literackiej kariery słynnej pisarki Astrid Lindgren (1907-2002), autorki takich książek jak Dzieci z Bullerbyn czy Pippi Pończoszanka. Reżyserka przedstawia ją jako silną, niezależną kobietę, która łamie normy społeczne, konwenanse i kroczy przez życie z podniesioną głową.

Astrid i jej rodzeństwo mają szczęście, że dorastają w gospodarstwie pasterskim rodziców w Vimmerby. Chociaż ich codzienna rutyna kształtowana jest przez surowe wartości religijne, ich matka i ojciec zawsze dają im poczucie bezpieczeństwa i poczucie wolności. Rodzice Astrid pozwalają córce uczęszczać do szkoły średniej, co zasadniczo stanowi przywilej zamożnych dzieci burżuazyjnych, i nie stają na drodze 18-latce, gdy właściciel lokalnej gazety oferuje jej posadę stażystki w redakcji. Tam poznaje Reinholda Blomberga, który nie tylko wprowadza Astrid w tajniki sztuki pisania, ale także zakochuje się w dziewczynie. Jednak Astrid podejmuje ważną decyzję: nie chce wychodzić za mąż w tak młodym wieku, lecz zamiast tego postanawia sama zająć się sobą.

W rolę tytułową brawurowo wciela się Alba August, duńska aktorka znana w Polsce z seriali Zakładnicy z metra i The Rain.

| Biopic of Swedish writer Astrid Lindgren, the author of numerous children's books and creator of Pippi Longstocking.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share