kpb

The Room

tytuł oryginalny: The Room

reżyseria: Tommy Wiseau
aktorzy: Tommy Wiseau, Greg Sestero, Juliette, Danielle, Philip Haldiman, Carolyn Minnot, Robyn Paris, Mike Holmes

czas trwania: 100 min.
produkcja: USA 2003
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles

New York International Independent Film & Video Festival 2004: Nagroda Publiczności dla najlepszego filmu fabularnego

Johnny (Tommy Wiseau) to człowiek o złotym sercu. Wszyscy go lubią. Ma dochodową pracę bankiera, dziewczynę, która jest dla niego całym światem (Juliette Danielle) i prawdziwego przyjaciela (Greg Sestero). Przynajmniej tak mu się wydaje. Wkrótce odkrywa, że dwie najbliższe mu osoby łączy gorący romans.

W zamierzeniu - czarna komedia o miłości, namiętności i zdradzie. W praktyce - najbardziej nieudany film w historii kina, który nieoczekiwanie osiągnął status produkcji kultowej. Wszystko za sprawą początkującego i niezwykle zdeterminowanego “filmowca”, Tommy’ego Wiseau. Nie wiadomo skąd pochodzi, ani jak zdobył pieniądze na swój film, który kosztował 9 mln dolarów, a zarobił… jedynie 1,8 tys. Pewne jest, że reżyser, producent, scenarzysta i odtwórca głównej roli w The Room próbował spełnić swój “amerykański sen”. I stworzył legendę. Wszystko w tym filmie jest złe: scenariusz, dialogi, gra aktorska, scenografia, montaż, itd. A jednak ma on rzeszę fanów na całym świecie. Istnieje nawet strona internetowa, na której można nabyć gadżety (kubki, koszulki, bluzy, etc.) ze słynnymi dziś cytatami z filmu czy podobizną Tommy’ego. Aż chce się rzec: Ha ha ha. What a story, Mark!

Wieloletni przyjaciel Wiseau, aktor Greg Sestero wspomina pracę nad tą osobliwą produkcją w swojej książce The Disaster Artist: My Life Inside The Room, the Greatest Bad Movie Ever Made, na podstawie której James Franco zrealizował nominowany do Złotego Globu The Disaster Artist. 

 

Film prezentowany w ramach: The Room & The Disaster Artist - pokazy specjalne

 

 

Bookmark and Share