kpb

Jacaszek gra do Nanuka (Jacaszek plays to Nanook)

czas trwania: 79 min.
produkcja: USA/Francja 1922
język: plansze w języku angielskim
napisy: polskie
intertitles in English with Polish subtitles
info: 18. Festiwal Filmu Niemego

JACASZEK GRA DO NANUKA | JACASZEK PLAYS TO NANOOK

piątek, 8 grudnia 2017, godz. 22.00

Friday, December 8, 2017, 10 p.m.

JACASZEK

Polski artysta dźwiękowy, kompozytor i jeden z najoryginalniejszych producentów muzyki elektro-akustycznej, łączącej dźwięki elektroniczne z żywym instrumentarium. Jest autorem muzyki teatralnej i filmowej (np. Sala samobójców) oraz ilustracji muzycznych do poezji i prozy, w tym słuchowiska muzycznego Lem Konzept do Bajek Robotów Stanisława Lema. W ramach projektu Rimbaud wspólnie z Mikołajem Trzaską i Tomaszem Budzyńskim stworzyli muzykę do do tekstów Arthura Rimbauda.

Ma na swoim koncie osiem autorskich albumów. W 2004 roku nakładem Gusstaff Records wydał płytę Lo-Fi Stories, efekt zainteresowania autora estetyką starych bajek, wydawanych na płytach winylowych i magnetofonach szpulowych. Wykształcił niekonwencjonalne metody samplingu, korzystając z archaicznych nagrań i dźwięków wydawanych przez zabawki, instrumenty i szczątki znalezionych mechanizmów, nazywając tę technikę "muzykotroniką". Jego najnowsza płyta Kwiaty ukazała się w tym roku pod szyldem wytwórni Ghostly International.

Jacaszek był gościem festiwali muzycznych na całym świecie, m.in. w Chinach, Wielkiej Brytanii, USA, Szwecji czy Rosji. W Polsce występował podczas takich imprez jak Off Festival, Tauron Nowa Muzyka czy Unsound Festival. W 2009 roku w ramach 11. edycji Festiwalu Filmu Niemego wraz ze Stefanem Wesołowskim i Anną Wesołowską zapewnił oprawę muzyczną do pokazu eksperymentalnych filmów Mai Deren. 

 

// Author and producer of electroacoustic music, mixing electronically prepared sounds with acoustic instruments.

 

 

 

O FILMIE:

NANUK Z PÓŁNOCY | NANOOK OF THE NORTH
(Robert Flaherty) US/FR 1922, 79’

Robert J. Flaherty uważany jest nie tylko za jednego z ojców filmu dokumentalnego, ale i za prekursora filmu etnograficznego. Nanuk z północy to jego pierwsza produkcja, która od razu przyniosła mu jednoczesny sukces artystyczny i frekwencyjny.

Bohaterem filmu jest Nanuk, głowa inuickiej rodziny z wybrzeża Zatoki Hudsona. Kamera towarzyszy jemu i jego krewnym podczas codziennych czynności, w powszednich zmaganiach z nieprzyjazną naturą. W pamięci widzów pozostają sceny budowy igloo czy polowania na foki oraz pogodny humor, od którego Flaherty nie stronił. Choć niektóre wydarzenia były inscenizowane, film pozostaje bezcennym dokumentem etnograficznym.

// The first full-length documentary film. Priceless ethnographic documentary registering the life of Nanook, an Inuit from Hudson Bay.

FRAGMENT filmu:

Bookmark and Share