kpb

Powódź (The Flood)

tytuł oryginalny: L'inondation

reżyseria: Louis Delluc
aktorzy: Ève Francis, Edmond Van Daële, Philippe Hériat

czas trwania: 90 min.
produkcja: Francja 1924
język: plansze w języku francuskim
napisy: polskie, angielskie
intertitles in French with Polish and English subtitles
info: 18. Festiwal Filmu Niemego

W niewielkiej wiosce na brzegu rzeki Rodan, młody farmer planuje poślubić piękną Margot. Tymczasem zakochuje się w nim córka urzędnika z pobliskiego miasteczka, ale ten odrzuca jej wdzięki. Tymczasem poziom rzeki nagle się podnosi, woda zalewa wioskę, a w powodzi w tajemniczych okolicznościach znika narzeczona mężczyzny.

Powódź to ostatnie dzieło tragicznie zmarłego Louisa Delluca, jednego z czołowych twórców francuskiego impresjonizmu. Inspirując się filmem Victora Sjöströma Karin, córka Ingmara, Delluc nakręcił ten chłopski dramat w trakcie prawdziwej powodzi na rzece Rodan. Obraz powstał na podstawie opowiadania francuskiej pisarki Andrée Corthis. Ogarniające ludzi szaleństwo jest tu echem wściekłości samej natury, spotęgowanym przez znikający pod wodą i mgłą prowincjonalny krajobraz. Z powodu warunków pogodowych podczas realizacji zdjęć reżyser zachorował na zapalenie płuc, na skutek którego zmarł jeszcze przed premierą filmu.

 

// Moving story of a love triangle and of people fighting with forces of nature. The last work of a master impressionist.

 

Film prezentowany w ramach 18. Festiwalu Filmu Niemego.

muzyka na żywo // live music: Stefan Wesołowski (PL)

 

FRAGMENT FILMU:

Bookmark and Share